TRASA

Wyprawa: Los Angeles – PN Drzew Jozuego – Route 66 – Kingman – PN Skamieniałego Lasu – Kanion de Chelly – Sunset Crater – Wupatki – Flagstaff – Wielki Kanion Kolorado – Page – Kanion Antylopy – Pomnikowa Dolina – Naturalne Mosty – PN Skalnych Łuków – PN Krainy Kanionów – Salt Lake City – PN Grand Teton – PN Yellowstone – Wielkie Jezioro Słone – Bonneville Salt Flats – PN Great Basin – PN Kanionu Bryce – Cedar Breaks – PN Zion – Las Vegas – Zapora Hoovera – PN Doliny Śmierci – PN Yosemite – PN Sekwoi – PN Kanionu Królewskiego – Monterey – San Franisco

Dostępne terminy

25 dni: Cena: 7.900 zł + 2.200 USD

atuty wyjazdu

 • kameralne grupy od 5 osób
 • malownicze przejazdy widokowymi drogami stanowymi poza autostradami
 • przemyślane przejazdy, mamy czas na zwiedzanie
 • cały dzień w Yellowstone, w Wielkim Kanionie i w Arches, 2 dni w Yosemite, 3 dni na Route 66
 • około 30 parków i pomników narodowych, stanowych i plemiennych na trasie

AUTOR PROGRAMU

Janusz Dubiel, Maciej Kołodziejczyk

Wyprawa Kordyliery - Wielki Kanion, Yellowstone i Sierra Nevada

Rozciągające się od Alaski po Panamę pasma Kordylierów od zachodu graniczą z Pacyfikiem,  a od wschodu z Wielkimi Równinami. Ten potężny system biegnących z północnego zachodu na południowy wschód pasm górskich i rozdzielających je dolin, kotlin i basenów jest bardzo różnorodny i wiekowo, i krajobrazowo. Od San Francisco na południe biegną młode nadbrzeżne góry Santa Lucia. Wpadając stromo do oceanu tworzą niepowtarzalny klimat Big Sur. Dalej na wschód za żyzną Doliną Kalifornijską wspinają się na ponad cztery tysiące metrów rozcięte ogromnymi dolinami polodowcowymi porośnięte sekwojami granitowe masywy gór Sierra Nevada. Kryją one między innymi trzy słynne parki Yosemite, Sekwoi i Kings Canyon. Dalej na wschód, na terenie prawie całej Nevady i kliku sąsiednich stanów rozciąga się gigantyczna bezodpływowa Wielka Kotlina. Na terenie górskiego parku jej imienia można znaleźć jedne z najstarszych drzew na świecie. Pustynie Doliny Śmierci kryją najgłębszą depresję w Ameryce Północnej  i światowy biegun ciepła. Wielka Kotlina mieści też słone równiny Bonneville i Wielkie Jezioro Słone. Na wschód i północ od niej w Idaho i Wyoming piętrzą się poszarpane granie Gór Skalistych. Leżący na kontynentalnym wododziale park Yellowstone mieści w swych granicach dwie trzecie wszystkich gejzerów na świecie i największe stado bizonów amerykańskich. Od południa graniczy z nim nie mniej fascynujący górski park Grand Teton. Na południe od wielkiej kotliny na pograniczu czerech stanów NevadyUtah, Arizony i Nowego Meksyku, rozciąga się Wyżyna Kolorado kryjąca parki takie jak Zion, Bryce, Canyonlands, Arches oraz oczywiście Wielki Kanion.  Nad jego krawędzią  wulkany wybuchały nie dalej niż tysiąc lat temu, a blisko dwa kilometry niżej, w jego dnie odsłaniają się skały sprzed dwóch i pół miliarda lat.  Działalność ludzka na tym obszarze zapisana jest rękami Indian z dziesiątków plemion, którzy stopniowo ustępowali na północy Francuzom a na południu Hiszpanom, by ostatecznie ulec wieloetnicznej fali osadników ze wschodnich stanów. Amerykańska współczesność mieści w sobie wszystkie te grupy i jeszcze wiele więcej. W dzikich ostępach spotkamy kowbojów, pracowitych i nieustępliwych mormonów w ich wymuskanych domkach i miasteczkach, cierpliwych chińczyków w wielkomiejskich enklawach, goniących za wygraną w Las Vegas,  za sławą w Los Angeles i za wolnością na Route 66.

 

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Los Angeles przez jeden z portów lotniczych Europy lub Kanady. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 2 Rano zwiedzanie Centrum Los Angeles i wizyta w chińskiej dzielnicy. Po południu wycieczka do stolicy światowej kinematografii w Hollywood. Przejdziemy aleją Sunset Boulevard, gdzie znajdują się odciski dłoni wielu gwiazd amerykańskiego kina. Zobaczymy gmach Kodak Theatre, w którym co roku odbywa się ceremonia przyznawania Oscarów. Wieczorny spacer po molo w Santa Monica – możliwość zakupu atrakcyjnych pamiątek. Nocleg.

Dzień 3 Przejazd do Parku Narodowego Drzew Jozuego (Joshua Tree NP) położonego na pograniczu dwóch pustyń: Mojave i Sonora. Park słynie z endemicznej odmiany juki, nazwanej przez mormonów drzewami Jozuego, a także z ciekawych formacji skalnych i geologicznych. Kilkugodzinny pobyt w parku i podróż kultową drogą 66 przez opuszczone miasteczka górnicze. Nocleg w okolicach Kingman na Route 66.

Dzień 4 Podróż przez rejony filmowej miejscowości Chłodnica Górska oraz prawdziwe Góry Jałowcowe. Przejazd najpiękniejszym odcinkiem Route 66 do miasteczka Seligman dalej w rejonie krateru wulkanicznego Sunset zobaczymy Wupatki - wielkie pueblo ludu Sinagua. Nocleg w motelu na historycznej drodze nr 66.

Dzień 5 Wycieczka drogą nr 66 do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu (Petrified Forest). Zobaczymy w nim tysiące skamieniałych drzew, których pnie uległy fosylizacji w odległych epokach geologicznych oraz Malowaną Pustynię. Przejazd na teren rezerwatu Indian Nawaho i zwiedzanie ruin osiedli ludu Anasazi w Kanionie de Chelly. Nocleg w okolicy Flagstaff.

Dzień 6 Wyjazd do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu Kolorado – jednego z najbardziej malowniczych miejsc Ameryki. Jego strome i kolorowe zbocza urzekają swym ogromem. Czeka nas całodzienny pobyt na terenie parku, spacery na punkty widokowe usytuowane nad krawędzią kanionu, a dla chętnych wędrówka szlakiem w dół doliny. Możliwość lotu helikopterem na Kanionem. W okolicy Wielkiego Kanionu zobaczymy największy rezerwat indiański plemion Hopi i Nawaho. Nocleg w rejonie Page.

Dzień 7 Spacer do słynnego zakola Kolorado w kształcie podkowy - Horseshoe Bend wizyta przy wielkiej tamie i elektrowni wodnej. W zależności od warunków pogodowych zwiedzanie wspaniałego Kanionu Antylopy na terenie rezerwatu indian. Przejazd przez kraj Indian do Pomnikowej Doliny (Monument Valley), znanej z wielu westernów. Słynie ona z wysokich skalnych ostańców, które tworzą unikalny krajobraz. Przekroczenie granicy stanu Utah i wizyta na terenie parku Naturalnych Mostów (Natural Bridges NM). Zobaczymy trzy mosty skalne: Sipapu, Kachina i Owachomo. Nocleg w rejonie Green River.

Dzień 8 Wycieczka do Parku Narodowego Skalnych Łuków (Arches NP). Na jego pustynnym obszarze znajduje się ponad 1700 naturalnych łuków oraz wiele innych ciekawych form skalnych, które powstały w skutek erozji wiatru i opadów deszczu. Czekają nas przejazdy głównymi trasami widokowymi i piesze wędrówki. Nocleg w rejonie Green River.

Dzień 9 Przejazd do Parku Narodowego Krainy Kanionów (Canyonlands NP) w centralnej części Wyżyny Kolorado. Skaliste płaskowyże na terenie parku zostały głęboko rozcięte przez płynące rzeki. Odwiedzimy płaskowyż Island in the Sky, położony ponad 1.800 m n.p.m., z którego roztaczają się widoki na doliny rzeczne Kolorado i Green. Piesza wędrówka po okolicy. Nocleg w rejonie Salt Lake City.

Dzień 10 Przejazd przez Idaho do krainy kowbojów - Wyoming. Zwiedzanie górskiego Parku Narodowego Grand Teton, wieczorem wizyta w kowbojskim miasteczku Jackson Hole, w miarę dostępnych miejsc nocleg w domkach z bali w Colter Bay nad jeziorem Jackson, w sercu parku Grand Teton.

Dzień 11  Całodzienne zwiedzanie Parku Narodowego Yellowstone. Obserwacja gejzeru Old Faithful i dziesiątków innych gejzerów na pieszej trasie widokowej. Wizyta nad wielobarwnym źródłem Grand Prismatic oraz w wielkim kanione Yellowstone. Obserwacja bizonów i innych dzikich zwierząt w malowniczych parkowych dolinach. w miarę dostępnych miejsc nocleg nocleg w domkach z bali w Colter Bay.

Dzień 12 Poranne zdjęcia w parku Grand Teton, następnie przejazd powrotny przez Góry Skaliste do Salt Lake City. Po drodze odpoczynek w Lava Hot Springs. Nocleg w rejonie Salt Lake City.

Dzień 13 Zwiedzanie Salt Lake City, stolicy stanu Utah, wizyta na Kapitolu i Placu  Świątynnym. Odwiedzimy Wielkie Jezioro Słone i słone równiny Bonneville gdzie odbywają się co roku próby bicia prędkości wszelkich pojazdów kołowych. Przejazd do Nevady, nocleg w Ely.

Dzień 14 Zwiedzanie Parku Narodowego Great Basin, gdzie w polodowcowym krajobrazie , na wysokości ponad 3000 m.n.p.m. poszukamy najstarszych drzew na świecie. Po drodze będziemy podziwiać fantastyczne formy skalne w parku stanowym Cathedral Gorge. Nocleg w rejonie Cedar City.

Dzień 15 Wjedziemy do Cedar Breaks i sprójemy zdobyć szczyt Brian Head (3446 m.n.p.m.). Przejazd do Parku Narodowego Kanionu Bryce. Jego wyjątkowy krajobraz, powstał na skutek erozyjnej działalności wody i wiatru. Pionowe zbocza skalnych amfiteatrów wycięte w bajecznie kolorowych wapieniach formacji Claron usiane są fantastycznymi ostańcami i iglicami. Powędrujemy na punkty widokowe na krawędzi kanionu, a także zejdziemy szlakiem w głąb jego wnętrza. Nocleg w St. George.

Dzień 16 Zwiedzanie Parku Narodowego Zion w dzikiej dolinie rzeki Virgin. Park zaskakuje różnorodnością środowiska, obfitością gatunków flory i fauny oraz zachwyca pięknymi krajobrazami. Majestatyczne ściany skalne wznoszą się na wysokość 900 m nad dnem doliny. Nocleg w St. George.

Dzień 17 Przejazd przez Park Stanowy Płonącej Doliny nad Lake Mead – zwiedzanie Tamy Hoovera. Przejazd do Las Vegas, zakupy w centrum handlowym typu „outlet” i wieczorne zwiedzanie miasta: najsłynniejsze kasyna i hotele, pełne stołów, automatów do gry, sklepów, barów i restauracji. W Las Vegas można się wybrać do jednego ze słynnych hoteli na spektakl, na przykład jeden z programów Cirque du Soleil. Nocleg.

Dzień 18 Przejazd przez Dolinę Śmierci i góry Sierra Nevada (2200 m n.p.m.). Dolina Śmierci – obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave uchodzi za najgorętsze miejsce na świecie, gdzie w roku 1913 roku temperatura osiągnęła 56,7 °C (134 °F). Jest to światowy rekord temperatury powietrza. Najniżej położony punkt znajduje się 86 m poniżej poziomu morza, stanowiąc największą depresję w Ameryce Północnej oraz drugą, po Laguna del Carbon w Argentynie, na półkuli zachodniej. Nocleg w rejonie Bishop.

Dzień 19 Wizyta w Devils Postpile gdzie zobaczymy niezwykłe słupy bazaltowe zastygłe na dnie polodowcowego jeziora, zatrzymamy się również nad najstarszym alkalicznym jeziorem świata Mono Lake by zobaczyć wyrastające z jego dna niezwykłe kominy nazywane tufa. Przejazd do Parku Narodowego  Yosemite (Yosemite NP.). Nocleg w brezentowych domkach w Yosemite.

Dzień 20 Na terenie Parku Narodowego Yosemite znajdują się trzy spośród dziesięciu najwyższych wodospadów gór Sierra Nevada i jedna z największych w świecie skał monolitycznych – El Capitan. Krajobrazy Yosemite należą do najbardziej spektakularnych w całych amerykańskich Kordylierach. Czeka nas objazd parku samochodami, a także kilkugodzinne piesze wędrówki. Odwiedzimy polodowcową Dolinę Yosemite w sercu parku, przez którą płynie rzeka Merced. Dolinę otaczają granitowe kopuły i skały. Zobaczymy: słynną górę El Kapitan, Half Dome, strzeliste Iglice (Spires); urwiste szczyty Skał Katedralnych (Cathedral Rocks) oraz piękne wodospady Bridalveil (wys. 190 m) i Yosemite (wys. 739 m). W parku ujrzymy ponadto jeziora i łąki górskie oraz będziemy wypatrywać niedźwiedzia baribala. Nocleg w brezentowych domkach w Yosemite.

Dzień 21 Zwiedzanie bliźniaczych parków narodowych: Parku Narodowego Sekwoi (Sequoia NP.) oraz Parku Narodowego Królewskiego Kanionu (Kings Canyon NP.). Obydwa parki leżą na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada i chronią gaje gigantycznych Sekwoi (mamutowców olbrzymich, Sequoiadendron Giganteum). W tzw. Lesie Olbrzymów zobaczymy największe drzewa świata, a wśród nich drzewo Generał Shermann, liczące około 2800 lat i mierzące 84 m wysokości – największy organizm na Ziemi. Nad Parkiem Narodowym Sekwoi góruje Mount Whitney (wys. 4.418 m n.p.m.) – najwyższy szczyt USA poza Alaską. Największy las mamutowców znajduje się w PN Królewskiego Kanionu.

Dzień 22 Przejazd najpiękniejszym odcinkiem widokowej kalifornijskiej "Jedynki" Highway 1 od Monterey do Big Sur – opisywanej jako najbardziej romantyczne i relaksujące miejsce na Ziemi. Nocleg.

Dzień 23 Zwiedzanie San Francisco. Miasto znajduje się nad Zatoką San Francisco na końcu półwyspu o tej samej nazwie. W jego obrębie leży 40 wzgórz. Położenie oraz konfiguracja terenu czyni je jednym z najbardziej magicznych miast USA. Zwiedzanie rozpoczniemy od wzgórz Twin Peaks i wizyty na moście Golden Gate. Wizyty w tęczowej dzielnicy Castro i hippisowskiej Haight Ashbury. Zobaczymy Coit Tower – wieżę widokową z 1954 roku i strome uliczki Centrum (Downtown). Czeka nas przejazd najbardziej zakręconą ulicą świata - Lombard i przejażdżka słynną kolejką linowo-szynową. Wizyta na nabrzeżu gdzie spotkamy kolonię fok i w chińskiej dzielnicy. Nocleg.

Dzień 24 i 25 Pakowanie i powrót do Polski.

Uwaga! Układ noclegów i kolejność odwiedzanych miejsc może ulec zmianie.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
przelot Warszawa – Los Angeles , San Francisco – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte samochody, taksówki); noclegi (motele, pokoje 2-3 os.; brezentowe domki 4-5 os. w Yosemite NP; domki z bali 4-5 os. w Grand Teton NP); wstępy na teren Parków Narodowych; koszty organizacyjne podczas wyprawy

Umowa nie obejmuje: elektronicznej autoryzacji ESTA i/lub wizy do USA (14 lub 160 USD), wyżywienia (ok. 30 USD na dzień), wstępów do obiektów poza parkami narodowymi - Kanion Antylopy (ok. 70 USD); przedstawienie w Las Vegas (od 80 USD); lot helikopterem nad Wielkim Kanionem (od 220 USD).

Uwaga! Wyjazd do zrealizowania również na zamówienie.

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973). Absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Czytaj więcej...

Katarzyna Ogińska-Siedlak

Katarzyna Ogińska-Siedlak (ur.1991). Absolwentka chorzowskiego “Słowaka”, Politechniki Opolskiej oraz Śląskiej. Z wykształcenia architekt, z powołania podróżnik. Sezonowo żeglarz i wspinacz. Uczestniczka i organizatorka wielu wypraw krajoznawczych w najbardziej egzotyczne miejsca na Ziemi. Zafascynowana ludźmi, architekturą i przyrodą całego świata. Osiemnaste urodziny świętowała na przełęczy Khardung La w Himalajach. Od tego czasu stanęła już na czterech […] Czytaj więcej...

Wyprawa bardzo udana. Trasa ogromna, wydawało się, że nie do udźwignięcia, w sposób który dawałby rzetelny obraz tematu wyprawy, ale tak było! To zasługa pilota, przewodnika i naszego opiekuna na trasie Maćka Kołodziejczyka. Profesjonalnie, kompetentnie i bezpiecznie oprowadził i obwiózł (dosłownie) nas przez 10 000 km amerykańskich dróg, miast i przepięknych parków narodowych przy pomocy bardzo dzielnej i sprawnej “kierowczyni” Kasi. Maciek zawsze służący wiedzą geograficzną, przyrodniczą i doświadczeniem podróżniczym, profesjonalizmem, pomocny, zawsze uśmiechnięty i nigdy nie okazujący zmęczenia lub niecierpliwości wobec czasem marudzących uczestników wyprawy. Polecamy Laurazję i organizatorów wyprawy! uczestnicy wyprawy USA Parki Zachodu i Park Yellowstone

Magda i Jan, czerwiec 2016

Polecam wszystkim tą wyprawę. Trasa wprawdzie bardzo męcząca ale niezmiernie ciekawa. Żadna inna firma nie przebije tej trasy. Prowadzący tę wyprawę Maciej przeszedł samego siebie. Oprócz programowych punktów dołożył bardzo wiele ciekawostek z poza programu. Nie mieliśmy wprawdzie na nic czasu ale w końcu po to pojechaliśmy do USA żeby jak najwięcej zobaczyć. Wyprawa była wprost fantastyczna. Do dzisiaj nie mogę się uporać z sortowaniem zdjęć. 

Andrzej, czerwiec 2016

Bardzo ciekawy program często modyfikowany przez pilotów pełnych inwencji.Dostosowanie do możliwości grupy.Przez cały czas czuć było obecność i opiekę pilota.Za to wszystko dziękujemy.

Marek, czerwiec 2016

Niestety całość była na 200% i nic już nie można dodać.

Teresa, czerwiec 2016

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x