Dzień 1 Przelot z Warszawy do Tel Awiwu przez jeden z portów lotniczych Europy lub bezpośrednio. Przejazd do hostelu w Jerozolimie. Krótki odpoczynek i spacer aklimatyzacyjny po Starym Mieście i okolicy Bramy Damasceńskiej. Wieczorem krótki wykład o Palestynie i Izraelu. Nocleg.
Dzień 2 Przed południem wyjazd z Jerozolimy do Abu Gosh i Latrun – miejscowości identyfikowanych z biblijnym Emaus. Zobaczymy tam piękny kościół gotycki i ruiny bazyliki bizantyńskiej. Następnie przejazd do aglomeracji Tel Awiw-Jaffa. Spacer ulicami historycznego portu Jaffa, z którego roztacza się piękna panorama na Tel Awiw i wybrzeże śródziemnomorskie. Zobaczymy kościół św. Piotra i Skały Andromedy, a w centrum dzielnicę Białe Miasto z oryginalną architekturą w stylu Bauhaus (lista UNESCO). Nocleg w Tel Awiwie. Dla chętnych wieczorny spacer po mieście.
Dzień 3 Spacer po Tel Avivie, na przedmieściu zobaczymy przyklejony do morza zamek Arsuf, na któego przedpolu rozegrała się wielka bitwa pomiędzy Ryszardem Lwie Serce i Salladynem. Przejazd do Cezarei Nadmorskiej – głównego portu Palestyny w czasach rzymskich. Zwiedzanie budowli z czasów Heroda Wielkiego oraz miasta krzyżowców otoczonego murami Ludwika Świętego. Po południu wizyta pod zamkiem krzyżowców Castellum Peregrinorum w Atlit. Wnętrze zamku to teren wojskowy. Nocleg na obrzeżach Hajfy.
Dzień 4 Hajfa to ważny port i ośrodek przemysłowy Izraela. Miasto leży u stóp góry Karmel, na szczycie której znajduje się klasztor karmelitów Stella Maris. Rano odwiedzimy słynne sanktuarium. Potem zejdziemy zboczem góry Karmel do Perskich Ogrodów, wśród których wznosi się świątynia z relikwiami proroka Bahaullaha (lista UNESCO) – założyciela religii bahaistów, która powstała w XIX wieku w Iranie i ma ok. 4 mln wyznawców na całym świecie. Następnie przejazd na północ Izraela i zwiedzanie zamku krzyżackiego Montfort oraz dwóch ciekawych miejsc na wybrzeżu: Rosh HaNikra – rezerwatu geologicznego na granicy z Libanem i Akhziv – dawnego portu fenickiego i znakomitego miejsca na kąpiel w Morzu Śródziemnym. Przejazd do Akki i nocleg.
Dzień 5 Całodzienna wycieczka po północnej Galilei i równinie Ezdrelon. W mieście Nazaret odwiedzimy miejsca związane z życiem świętej rodziny: Bazylikę Zwiastowania, kościół św. Józefa i kościół archanioła Gabriela przy źródle Maryi. Następnie wizyta w kościele franciszkanów w pobliskiej Kanie, gdzie Jezus przemienił wodę w wino. Ponad to zobaczymy: starożytne miasto Seforis (Zippori), w którym mieszkała św. Anna; groby katakumbowe z II wieku w Bet Szearim oraz Megiddo (lista UNESCO) – jedno z najstarszych miast świata, utożsamiane z biblijnym Armagedonem. Nocleg w Akce.
Dzień 6 Zwiedzanie Akki (lista UNESCO) – malowniczego miasta portowego, które pod koniec XII w. zostało stolicą Królestwa Jerozolimskiego. Zobaczymy: ufortyfikowany port, mury obronne, podziemne miasto krzyżowców, meczet Al-Dżazzara (XVIII w.) i liczne budowle z czasów tureckich. Następnie przejazd w góry północnej Galilei. Zwiedzanie zamku krzyżowców w Jechiam oraz starożytnej synagogi w Bar’am. Nocleg w rejonie Tyberiady.
Dzień 7 - 10 Pobyt w rejonie Jeziora Galilejskiego. Odwiedzimy miejsca związane z działalnością Jezusa: Kafarnaum, Górę Błogosławieństw, Tabgha i Bazylikę Przemienienia na górze Tabor. Zwiedzimy starożytne miasta Kananejczyków i Żydów: Tel Hazor (Chasor – lista UNESCO) i Korozain (Korazim) oraz miasto kabalistów Safed – z zabytkowymi synagogami i dzielnicami współczesnych żydowskich artystów. Zobaczymy pole bitwy pod Hittinem. Ponad to czeka nas spacer po rezerwacie ptaków w dolinie Hula, zwiedzanie Tyberiady, kąpiel w Jeziorze Galilejskim, moczenie nóg w Jordanie i obserwacja zachodu słońca z góry Arbela. Podczas całodziennej wycieczki na Wzgórza Golan zobaczymy piękne doliny rzeczne i wodospady (Gamla i Banias). Zwiedzimy bizantyński kościół i klasztor w Kursi, helleńsko rzymskie miasto Hippos, leżący u stóp góry Hermon (2.814 m n.p.m.) średniowieczny zamek Nimrud, a także starożytne sanktuarium boga Pana i pałac Heroda II Agryppy w Cezarei Filipowej. Wzgórza Golan należą do najciekawszych obszarów w zachodniej Azji. Od 1967 roku stanowią terytorium sporne między Izraelem a Syrią. W związku z konfliktem zobaczymy czołgi izraelskie, wyludnione wsie arabskie i liczne ślady działań zbrojnych. Poznamy genezę konfliktu arabsko-izraelskiego. Noclegi w rejonie Tyberiady.
Dzień 11 Zwiedzanie doliny Jordanu. Rano przejazd do zamku Belvior, w którym po bitwie pod Hittinem rycerze zakonu św. Jana przez 18 miesięcy stawiali opór wojskom Saladyna. Potem wizyta w Bet Szean, gdzie znajdują się ruiny Scythopolis – najlepiej zachowanego miasta z epoki rzymskiej w Izraelu. Następnie zobaczymy starożytną synagogę w Bet Alfa (mozaika z VI w.), historyczny kibuc z wieżą obronną w Tel Amal i popływamy w krystalicznie czystych wodach źródeł Gan Hashlosha. Po południu powrót do Jerozolimy i pożegnalny spacer po mieście. Odpoczynek w hostelu przed podróżą do Polski.
Dzień 12 Nad ranem przejazd na lotnisko w Tel Awiwie. Przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub bezpośrednio. Uwaga! Osoby zostające na kolejną część wyprawy "Pustynie Ziemi Świętej i kopalnie króla Salomona" mają dzień wolny.