TRASA

Wycieczka: San Jose – Granada – PN Rincon de la Vieja – La Fortuna – Cartago – PN wulkanu Irazu – Puerto Viejo de Talamanca – PN Cahuita – Bocas del Toro – PN Isla Bastimentos – Panama

Dostępne terminy

23 dni: Cena: 3.650 zł + 1.330 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • wizyta w kilku krajach Ameryki Środkowej
 • Parki Narodowe Kostaryki
 • relaks na rajskich plażach Nikaragui, Kostaryki i Panamy
 • wizyta nad Kanałem Panamskim
 • wulkan Masaya i gorąca lawa na żywo

AUTOR PROGRAMU

Piotr Orechwo

Zapraszamy w podróż przez Amerykę Środkową, do Kostaryki, Nikaragui aż po Panamę. W trakcie tej eskapady postaramy się poznać specyfikę każdego z odwiedzanych krajów oraz poznać najciekawsze ich miejsca. W Nikaragui zamieszkamy na chwilę w Granadzie, miasteczku uważanym za perełkę architektury kolonialnej. Będziemy pływać po jeziorze Cocibolca pośród dziesiątek malutkich wysepek a w dalszej drodze zobaczymy imponujące wulkany wyłaniające się z wyspy Ometepe pośrodku tego jeziora. W Kostaryce, która słynie z przyrody, rezeratów i parków narodowych odwiedzimy najciekawsze z nich m.in. Rincon de la Vieja, Cahuita i Wulkanu Irazu, który zresztą zdobędziemy. Przyrodę będziemy poznawać z bliska, czasami, jak w serpentarium, przez szybkę oddzielającą nas od jadowitych węży i żabek, a czasami z lotu ptaka – spacerując po podwieszanych w koronach drzew pomostach. Będziemy się relaksować w gorących źródłach w okolicy wulkanu Arenal. Będzie okazja aby się wykąpać pod wodospadem albo w ciepłym Morzu Karaibskim. Dla amatorów nurkowania z fajką zatrzymamy się przy rajskich plażach w Kostaryce i w Panamie na wyspach Bocas del Toro. Poznamy współczesny cud techniki jakim jest kanał Panamski i jego śluzy oraz intrygującą świątynię Bahai.
Wyjazd przypadnie do gustu tym, którzy lubią przyrodę, podróż, kulturę latynoską. Podróżujemy z wykorzystaniem lokalnych środków transportu, czasami wynajmując minibusa lub taksówkę.

Dzień 1 Wylot z Polski, do San Jose w Kostaryce, przylot wieczorem, transfer do hotelu.

Dzień 2 Spacer po centrum miasta, min. Plaza de la Cultura, Teatro Nacional, bardzo ciekawe Muzeum Złota, nocleg.

Dzień 3 Przejazd do La Fortuna (130 km, ok. 5 godz), spacer po okolicy.

Dzień 4 Krótki trekking u podnóża wulkanu Arenal w otulinie Parku Narodowego. Spacer do imponującego wodospadu, możliwość kąpieli. Wieczorem dla chętnych wizyta w gorących źródłach (różne opcje od 40 do 90 usd).

Dzień 5 Całodzienny przejazd do Granady w Nikaragua, jednego z najładniejszych, kolonialnych miast w Ameryce Środkowej (po drodze przekraczamy granicę)

Dzień 6 Spacer po Granadzie: Plaza de la Independencia, katedra, kościół La Merced, kościół Guadelupe. Rejs między licznymi, malutkimi wysepkami na jeziorze Cocibolca. Późnym popołudniem wyjazd na wulkan Masaya, gdzie po zapadnięciu zmroku można dostrzec buzującą lawę we wnętrzu góry, powrót na nocleg do Granady.

Dzień 7 Dzień wolny na nieśpieszne spacery po okolicy, dla chętnych możliwość zorganizowania całodniowego wyjazdu do kolonialnego miasta Leon (ok. 30 usd).

Dzień 8 Całodniowy wypad do leżącego nad Oceanem Spokojnym San Juan del Sur, mekki surferów. Możliwość spacerów, kąpieli i plażowania w urokliwej zatoce.

Dzień 9 Rejs promem na wyspę Ometepe z dwoma imponującymi wulkanami, górującymi nad jeziorem Cocibolca . Eksploracja wyspy: wodospad, laguny, piękne plaże. Nocleg na wyspie.

Dzień 10 Rejs promem, a następnie przejazd w stronę granicy z Kostaryką. Nocleg w okolicy Liberia.

Dzień 11 Poranny wypad do Parku Narodowego Rincon de la Vieja. Spacery po parku, który słynie z wulkanów, gorących źródeł, wodospadów, dzikich zwierząt (m.in. aguti, pekari, mrówkojady, leniwce, małpy czepiaki, kapucynki). Przejazd do leżącego w górach porośniętych gęstą selwą Monteverde (150 km, ok. 5 godz), nocleg.

Dzień 12 Niecodzienny spacer po wiszących pomostach wśród koron drzew, pozwalający spojrzeć na selwę z zupełnie innej perspektywy. Wizyta w serpentarium gdzie poza interesującymi wężami można zobaczyć kolorowe, nieraz bardzo trujące żabki, nocleg.

Dzień 13 Przejazd do Quepos i Parku Narodowego Manuel Antonio (ok. 190 km, 6 godz), nocleg.

Dzień 14 Poranny spacer po Parku Narodowym Manuel Antonio, podczas którego jest duża szansa na zobaczenie leniwców, małp, ostronosów i innych zwierząt. Czas wolny na pięknych plażach.

Dzień 15 Przejazd do Cartago - dawnej stolicy Kostaryki. Wizyta w bazylice Nuestra Señora de los Angeles, w której znajduje się rzeźba Matki Bożej „La Negrita” - patronki Kostaryki, nocleg.

Dzień 16 Wizyta w Parku Narodowym wulkanu Irazu. Spacer na szczyt wulkanu, możliwość podziwiania kraterów i widoków na okolice. Przejazd na wybrzeże Morza Karaibskiego, nocleg w okolicy Puerto Viejo de Talamanca. 

Dzień 17 Czas na relaks na pięknych plażach, możliwość nurkowania z fajką. Dla chętnych spacer po Parku Narodowym Cahuita.

Dzień 18 Przejazd do granicy z Panamą, dalsza droga i rejs na rajskie wyspy Bocas del Toro, które podobno są celem przeprowadzek emerytowanych Amerykanów a w szczególności byłych agentów CIA.

Dzień 19 Czas wolny na relaks, plażowanie, nurkowanie z fajką. Dla chętnych możliwość
wybrania się na całodniową wycieczkę na okoliczne idylliczne wyspy i do morskiego Parku Narodowego Isla Bastimentos (ok. 65 USD).

Dzień 20 Wcześnie rano rejs na stały ląd i całodniowy przejazd do Panamy

Dzień 21 Zwiedzanie muzeum kanału Panamskiego. Podziwianie majestatycznych statków przepływających przez śluzę. Spacer po kolonialnej części miasta „Casco Viejo” m.in. Plac Niepodległości, Pałac Prezydencki, Plac Francuski.

Dzień 22 Wizyta w niezwykłej świątyni Bahai. Przejazd „drogą zakochanych” Amadore Causeway i podziwianie imponującej panoramy miasta. Wieczorem wylot z kraju

Dzień 23 Przylot do Polski.

Umowa obejmuje:

- koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT;
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taksówki, łodzie itp.); noclegi (hotele lub schroniska, pokoje 2-4 osobowe lub sale wieloosobowe); koszty organizacyjne podczas wyprawy;
- koszt biletu lotniczego - na trasie Warszawa – San Jose – Panama City - Warszawa

Umowa nie obejmuje: biletów wstępu, opłat granicznych (ok. 120 USD), wyżywienia (ok.20 USD/dzień) wycieczek fakultatywnych (gorące źródła 40-90 usd, wycieczka na Bocas del Toro ok. 65 usd)

UWAGA! Najtańsze przeloty do Ameryki Środkowej można znaleźć z międzylądowaniem w USA lub Kanadzie. Na powyższe trasy ceny zaczynają się już od 3500 pln. Na tych trasach nie potrzeba wizy, potrzeba za to ETA/ESTA (electronic travel autorization), które wyrabiane jest przez internet i kosztuje odpowiedno 7 lub 16 dolarów. Bilety przez Kanadę są w zbliżonych cenach jak te przez USA, jednak jest ich znacznie mniej.

Warto jak najwcześniej kupować bilety lotnicze.

Są też możliwe inne loty, z pominięciem USA, wtedy trzeba się liczyć z kosztem biletu lotniczego ok. 4500 PLN.

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Maja Tyborska

Maja Tyborska (ur. 1986), historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, studiowała również w Universidad Autónoma de Barcelona. Pasjonatka podróży szczególnie do Ameryki Łacińskiej. Przez 3 lata mieszkała w Meksyku, a ostatnich 5. spędziła w Argentynie – w Buenos Aires pracowała w Ambasadzie Polskiej. Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x