TRASA

Tbilisi - Kachetia (półpustynia Dawid Garedża, monaster Udabno, Sighnaghi, monaster Kvelacminda, Park Narodowy Lagodekhi, Alaverdi, Gremi) – Pszaweti i Mtianeti (monaster Dżwari, Mccheta, Gruzińska Droga Wojenna, twierdza Ananuri, Przełęcz Krzyżowa, Stepancminda) - Kartlia Dolna i Wewnętrzna (Gori, twierdza Goriscyche, Upliscyche) - Imeretia (Kutaisi, Gelati, Jaskinia Prometeusza) - Megrelia (jar Martvili, Zugdidi) - Swanetia (Mestia, Uszguli, Wielki Kaukaz) - Guria i Adżaria (Batumi) - Meschetia (Bordżomi, Wardzia, Achalcyche, Chertwisi) - Dżawachetia (jeziora Saghamo i Parawani) - Tbilisi

Dostępne terminy

16 dni: 18 lipca - 2 sierpnia 2021 Cena: 1.900 zł + 590 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • wyjątkowy program gwarantujący rzetelne zwiedzenie Gruzji
 • wizyta w 10 historycznych regionach Gruzji i wszystkich obiektach z listy UNESCO (wg stanu na 2018 r.)
 • przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną
 • piesza wycieczka w Kaukaz Wielki na terenie Swanetii
 • wycieczka pod lodowiec Gergeti na zboczach Kazbegu
 • rozszerzona wersja wyjazdu - trekking w Kaukazie Wielkim

AUTOR PROGRAMU

Maria Kowalska

Wycieczka do Gruzji - Od Kaukazu do Morza Czarnego

Zapraszamy na jedyną wyprawę do Gruzji, podczas której przejedziemy Gruzję wzdłuż i wszerz – od lodowców Kaukazu do wybrzeża Morza Czarnego oraz od pustynnych stepów Kachetii do herbacianych pól Megrelii. Poznamy kulturę i dzieje Gruzji oraz spróbujemy najsłynniejszych specjałów gruzińskiej kuchni, popijając je znakomitym winem. W ostatnich latach Gruzja zawładnęła wyobraźnią wielu podróżujących Polaków. To kraj, który zmienia się bardzo dynamicznie, a Gruzini z rozmachem rozwijają turystykę. Mimo niewielkich rozmiarów Gruzja oferuje bardzo wiele: niezwykłą różnorodność krajobrazów – od niebotycznych szczytów Kaukazu przez zielone doliny górskie i prawie bezludne półpustynie po wilgotne lasy podzwrotnikowe i tętniące życiem plaże nad Morzem Czarnym. Piękna przyroda i bogactwo zabytków to walory, które decydują o niesłabnącym zainteresowaniu tym krajem. Podczas naszej wyprawy odwiedzimy piękne miejsca przyrodnicze, a także dawne miasta, zamki i liczne zabytki sakralne świadczące o bogatej gruzińskiej historii. W centrum kraju zwiedzimy Kartlię Wewnętrzną – gdzie kształtowała się gruzińska państwowość. Odwiedzimy krainę nadgranicznych twierdz – Samcche Dżawachetię; półpustynne obszary Dawid Garedża oraz spichlerz Gruzji – Kachetię, w której powstają najsłynniejsze gruzińskie wina. Zobaczymy także Megrelię i wysokogórskie krainy Swanetię i Chewi, gdzie obezwładni nas pięknem i potęgą Kaukaz. W nadmorskiej Gurii i Adżarii odpoczniemy na plażach Morza Czarnego. A jeśli komuś brakować będzie górskich wycieczek, to proponujemy wydłużenie wyjazdu i udział w trekkingu po Kaukazie w Swanetii i Leczchumi.

Przelot i zwiedzanie Tbilisi

Dzień 1-2
Przelot z Warszawy do Tbilisi. Przejazd do hotelu. Krótki odpoczynek i zwiedzanie stolicy Gruzji – spacer po urokliwych zaułkach Starego Miasta, gdzie zachowały się domy i świątynie sprzed wieków; wjazd kolejką linową na wzgórza Sololaki - wizyta w twierdzy Narikała, cerkwie Sioni i Anczishati. Wieczorem supra - uczta z pokazem gruzińskich tańców narodowych. Nocleg.


Kachetia - kraina wina i klasztorów

Dzień 3-5
Wyjazd z Tbilisi na zaskakującą pięknymi krajobrazami półpustynię Dawid Garedża - niegdyś największego skupiska klasztorów w Gruzji. Zwiedzanie monasteru Dawid Garedża i wspinaczka na azerbejdżańską stronę granicy do monasteru Udabno. Przejazd do Sighnaghi - zwiedzanie miasta i twierdzy, które górują nad doliną rzeki Alazani. Ponadto wycieczka do Rezerwatu Lagodekhi - najstarszego obszaru chronionego na Kaukazie - trekking pod wodospad Ninoshkhevi. Zwiedzanie ruin twierdzy w Gremi - dawnej stolicy Królestwa Kachetii - oraz katedry Alawerdi (XI w.) i klasztoru Kvelacminda. Oprócz zabytków poznamy również tajniki wytwarzania kachetyjskiego wina i tradycje z nim związane. Noclegi w Sighnaghi.


Pszaweti i Mtianeti – krainy wielkich gór i wąwozów

Dzień 6-7
Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do Kazbegi. Zwiedzanie klasztoru Dżwari z VI w. oraz miasteczkaMccheta, dawnej stolicy Królestwa Kartlii. Obydwa miejsca znajdują się na liście zabytków UNESCO. W Mcchecie odwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli - najważniejszy kościół w Gruzji, gdzie przechowywane są relikwie Szaty Chrystusa. Zwiedzanie twierdzy Ananuri nad zbiornikiem Żinwali; pokonamy Przełęcz Krzyżową (2.374 m n.p.m.), i dotrzemy do miasteczka Stepancminda (dawniej Kazbegi). Następnego dnia rano wyjście pod cerkiew Cminda Sameba malowniczo położoną na tle szczytu Kazbek (5.033 m n.p.m.). Dla chętnych trekking na punkt widokowy w pobliżu przełęczy. Noclegi w Kazbegi.


Krainy Kartlia Wewnętrzna, Imeretia i Megrelia

Dzień 8 Przejazd do miasta Gori, gdzie zobaczymy dom, w którym urodził się i spędził pierwsze lata życia Józef Stalin, a także wagon, którym podróżował. Następnie odwiedzimy skalne miasto Upliscyche - jedno z najstarszych osiedli miejskich w Gruzji, skąd według legendy mają wywodzić się wszyscy Gruzini. Przejazd do Gruzji Zachodniej. Wieczorem spacer po Starym Mieście w Kutaisi – domniemanej stolicy starożytnej Kolchidy, do której Jazon i Argonauci wyprawiali się po złote runo. Nocleg.

Dzień 9 Kontynuujemy zwiedzanie Imeretii. Wizyta w kompleksie monastycznym Gelati (lista UNESCO) - jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków średniowiecznej Gruzji. Potem zobaczymy Jaskinię Prometeusza z pięknymi formami naciekowymi. Po południu wycieczka pontonami do głębokiego jaru Martvili, dnem którego płynie rzeka Abasza. Przejazd do Zugdidi – stolicy Megrelii, która słynie z upraw herbaty. Jej mieszkańcy, choć uważają się za Gruzinów, szczycą się własną historią, kulturą i językiem. Wieczorem dla chętnych możliwość skosztowania specjałów megrelskiej i swańskiej kuchni: elardżi, sacywi, gebżalia. Nocleg w Zugdidi.


Swanetia - kraina gór i tysiąca wież

Dzień 10-11 Wizyta na lokalnym bazarze i wyjazd do Swanetii. Po drodze zobaczymy drugą pod względem wysokości tamę łukową na świecie zbudowaną na rzece Inguri. Cały teren Swanetii został wpisany na listę UNESCO – jest to wysokogórska kraina, której mieszkańcy przez wieki żyli w izolacji. Dzięki temu Swanetia zachowała swoją odrębność kulturową i ciekawe zwyczaje. Jeszcze w XX wieku rozpowszechniona była tu krwawa wendetta, a cały region dopiero od niedawna jest dostępny dla turystów. Nazywana jest krainą tysiąca wież - Swanowie budowali trzykondygnacyjne baszty, które były jednocześnie domem i twierdzą. Czekają nas dwie wycieczki: pod lodowiec Chalaadi oraz do Uszguli - najwyżej położonej wioski w Gruzji (ok. 2.200 m n.p.m.), leżącej u stóp najwyższego szczytu Gruzji - Szchary (5.068 m n.p.m.). Słynie ona z średniowiecznych wież mieszkalno-obronnych o wysokości ok. 20 m. Zobaczymy też cerkiew Lamari (XII w.) oraz lokalne muzeum gromadzące pamiątki związane z życiem Swanów. Noclegi w Mestii – stolicy Swanetii.


Guria i Adżaria – krainy nad Morzem Czarnym

Dzień 12-13 Przejazd nad Morze Czarne, którego wybrzeże jest najwilgotniejszym i najbardziej zielonym regionem w Gruzji. Spacer po słynnym Ogrodzie Botanicznym w Batumi. Zwiedzanie starej części Batumi - dzisiaj znajduje się tu pełno tureckich kawiarni i sklepików. Po południu odpoczynek na plażach Morza Czarnego. Noclegi w Batumi lub okolicy.


Meschetia i Dżawachetia – krainy zamków i twierdz

Dzień 14 Przejazd do Achalcyche - stolicy regionu Samcche-Dżawachetia. Zwiedzanie twierdzy Rabati z bogatym muzeum regionu. Nocleg w Wardzi.

Dzień 15 Zwiedzanie wydrążonego w skale miasta-klasztoru Wardzia oraz ruin imponującego zamku w Chertwisi. Powrót do Tbilisi malowniczą trasą wzdłuż brzegów jezior Saghamo i Parawani. Wieczorem pożegnalna kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji z pokazem narodowych tańców gruzińskich. W nocy przejazd na lotnisko w Tbilisi.

Dzień 16 Przelot do Warszawy bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte minibusy, autobusy, taksówki, lokalne środki transportu itp.); noclegi (hotele, hostele, pensjonaty i prywatne kwatery - pokoje 2-4 os.); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: kosztów przelotu Warszawa - Tbilisi - Warszawa; wyżywienia (ok. 20 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 60 USD).

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w […] Czytaj więcej...

Monika Handziuk

Monika Handziuk (ur. 1971), absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania podróżniczka. Od 20 lat eksploruje świat: Afrykę, Amerykę Południową, Europę i Azję, której jest prawdziwą pasjonatką. Wyznaje zasadę, że prawdziwa podróż jest jak sękacz – wielowarstwowa ale każda warstwa inna, jedną z jej ulubionych jest lokalna kuchnia, stąd wędrówki “od straganu do straganu” […] Czytaj więcej...

Maciej Szkółka

Maciej Szkółka (ur. 1990), absolwent Instytutu Judaistyki i Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2010 roku licencjonowany pilot wycieczek. Czytaj więcej...

Bardzo ciekawy i obszerny program, duża dbałość o komfort uczestników oraz możliwość kontaktu z prawdziwą Gruzja.

Anna, lipiec 2017.

Wszystko było jak zawsze z Klubem Laurazja super. Z niecierpliwością czekam na kolejną wakacyjną wyprawę. Co do Gruzji pilot super, posiadający olbrzymią wiedzę i rewelacyjnie kierujący grupą. Dziękuję.

Ewa, lipiec 2017.

Miły pilot który troszczy się o podniebienia uczestników wyprawy, pomaga w zamawianiu gruzińskich potraw. Bez toastów ani rusz. Realizuje program. dobrze współpracuje z miejscowymi Gruzinami, przede wszystkim z kierowcami.

Marek, lipiec 2016.

Świetna wyprawa i genialna pilotka 🙂

Luiza, lipiec 2016.

Program zróżnicowany, wino dobre;-) chętnie bym wróciła;-)

Wiesława, lipiec 2016.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x