TRASA

Wycieczka: Jawa (Dżakarta – Yogyakarta – Borobudur – Prambanan – płaskowyż Djeng – wulkan Merapi – wulkan Bromo – Sempol – wulkan Ijen) – Bali (Kuta - Pura Besakih - Kintamani - Tanah Lot) – Flores (Maumere – Moni – wulkan Kelimutu – Bajawa – Labuanbajo) – archipelag Komodo – Jawa (Dżakarta)

Dostępne terminy

20 dni: 26 lipca - 19 sierpnia 2020 Cena: 7.500 zł + 680 USD

atuty wyjazdu

  • zobaczymy unikatowe wulkaniczne krajobrazy Jawy, Bali i Flores
  • zwiedzimy wspaniałe ruiny Prambanan i Borobudur, zaliczane do najważniejszych stanowisk archeologicznych Azji
  • niemal pewne "bliskie spotkanie" z największą jaszczurką świata - waranem z Komodo
  • 2-dniowy rejs po archipelagu Komodo wśród tropikalnych wysp
  • program ukazuje ogromne zróżnicowanie kultur i religii Indonezji, zaprzeczający często słyszanemu określeniu "największy muzułmański kraj świata"

AUTOR PROGRAMU

Krzysztof Rąpała

Wycieczka Indonezja - Jawa, Bali, Flores, Komodo - Archipelag różnorodności

Zapraszamy do Indonezji, najbardziej różnorodnego kraju Azji Południowo-Wschodniej. Położona na 17 tysiącach wysp, z których każda jest dosłownie innym światem, Indonezja zachwyca wielością swych atrakcji. Tu każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy przyrody nie zawiodą się najefektowniejszymi w Azji wulkanami, wspaniałą rafą koralową, czy unikatowymi waranami z Komodo. Pasjonaci historii pobłądzą w sułtańskich pałacach Yogyakarty, czy po uliczkach Batawii, dawnej stolicy holenderskich Indii Wschodnich. Miłośnicy zabytków nie zawiodą się świątynią Borobudur (stawianą na równi z Paganem w Birmie i Angkorem w Kambodży wśród najsławniejszych zabytków Azji Południowo-Wschodniej) czy kompleksem Prambanan, uznawanym za najpiękniejszy przykład sztuki hinduistycznej poza Indiami. Miłośnicy teatru będą mogli poznać wayang kulit, jedną z najbardziej niezwykłych sztuk. Główną atrakcją i motywem wiodącym wyjazdu będą jednak wulkany. Na Jawie zobaczymy wulkan Bromo z niezapomnianym "księżycowym" widokiem o świcie oraz siarkowy wulkan Kawah Ijen. Na Flores ujrzymy sławny z wielobarwnych jezior kraterowych wulkan Kelimutu. Podczas naszego wyjazdu zobaczymy Jawę, z tętniącą życiem Dżakartą i elegancką Yogyakartą, słynące z zabytków i życia nocnego Bali, Komodo, zamieszkałą przez słynne warany, wreszcie przejedziemy rzadko odwiedzaną przez turystów wyspę Flores. Nasz wyjazd to również okazja do skosztowania słynnej jawajskiej kawy niemal prosto z plantacji, w tym kopi luwak, "najdroższej kawy świata", produkowanej z… odchodów gryzonia o nazwie luwak, czy nabycia sławnego batiku z Yogyakarty. Przede wszystkim zaś nasza wyprawa to szansa, by poznać z różnych perspektyw Indonezję: najbardziej różnorodny kraj Dalekiego Wschodu.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Dżakarty. Przejazd do hotelu. Spacer aklimatyzacyjny po stolicy - zobaczymy Plac Zwycięstwa i 132-metrowy pomnik Monas, zwany "ostatnią erekcją Sukarno". Nocleg.

Dzień 3 Całodniowy przejazd z Dżakarty do Yogyakarty. Po drodze będziemy obserwować wspaniałe wulkaniczne krajobrazy Jawy. Nocleg.

Dzień 4 Zwiedzanie Yogyakarty, nazywanej "kulturalną stolicą" Jawy, dawnej stolicy sułtańskiej i najpiękniejszego miasta Indonezji, żyjącą od wieków w cieniu "jawajskiego Wezuwiusza" – aktywnego wulkanu Merapi (2911 m). Zobaczymy kompleks pałacu sułtańskiego; Wodny Zamek, zbudowany dla sułtana przez Portugalczyków w XVIII w.; przespacerujemy się również po tradycyjnych dzielnicach. Po południu wycieczka do kompleksu świątyń hinduistycznych z IX w. w Prambanan (lista UNESCO). Strzeliste gopury, pełne przedstawień Śiwy, Ramy, Ganeśi i innych bogów są najpiękniejszymi przykładami sakralnej architektury hinduistycznej poza Indiami. Nocleg w Yogyakarcie.

Dzień 5 Wcześnie rano wyjazd na wschód słońca do Borobudur (lista UNESCO). Ta najwspanialsza świątynia Jawy, zbudowana przez dynastię Sailendrów w VIII-IX w. n.e., ma być architektoniczną reprezentacją buddyjskiego raju. Z tarasów świątyni można podziwiać panoramę groźnego wulkanu Merapi. Następnie przejazd na płaskowyż Dieng, gdzie wśród wulkanicznych krajobrazów zachowały się najstarsze na Jawie świątynie hinduistyczne. Nocleg w Yogyakarcie.

Dzień 6 Całodzienny przejazd pod masyw wulkaniczny Bromo. Po drodze będziemy oglądali panoramy wschodniej Jawy z dominującym w tle wulkanem Semeru. Nocleg w wiosce pod wulkanami.

Dzień 7 Około trzeciej nad ranem wyruszymy na punkt widokowy w Parku Narodowym Bromo, z którego ujrzymy wschód słońca nad wulkanicznym masywem Bromo – największej przyrodniczej atrakcji Indonezji. "Księżycowy" krajobraz wulkanów Bromo (wys. 2.392 m), Kursi (wys. 2.581 m), Batok (wys. 2.440 m) i Semeru (wys. 3.676 m) należy do najpiękniejszych w całej Azji. Panorama wulkanów, nad którymi unosi się poranna mgła tworzy niezapomniany widok i jest jedną z głównych atrakcji wyjazdu. Po południu przejazd do miasteczka Sempol i nocleg.

Dzień 8 Wcześnie rano przejazd pod wulkan Kawah Ijen (wys. 2.368 m), z którego wciąż wydobywa się siarkę. Widok iście piekielnych chmur unoszących się nad kraterem na długo zapada w pamięć. W drodze powrotnej zwiedzanie jednych z najlepszych plantacji kawy, z których słynie Jawa. Nocleg w Sempol.

Dzień 9 Przejazd i przeprawa promem na wyspę Bali. Po drodze zobaczymy ryżowiska schodzące do Oceanu Indyjskiego. Nocleg w kurorcie Kuta.

Dzień 10 Całodniowa wycieczka po Bali, ostatniej ostoi hinduizmu w najludniejszym muzułmańskim kraju świata. Zwiedzanie Pura Besakih, najważniejszej świątyni na wyspie, zwanej "świątynią-matką Bali", następnie przejazd do Kintamani, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na wulkan Batur i jezioro w dnie kaldery. Dzień zakończy wyjazd na zachód słońca do świątyni Tanah Lot. Nocleg w Kucie.

Dzień 11 Przelot z Bali do Maumere na wyspie Flores. Tropikalna Flores, w większości katolicka (z silnymi akcentami animistycznymi), jest wyspą rzadziej odwiedzaną przez turystów i wciąż nieodkrytym zakątkiem archipelagu, z fascynującymi i barwnymi mniejszościami etnicznymi. Przejazd do wioski Moni u podnóża wulkanu Kelimutu. Nocleg.

Dzień 12 Wędrówka po malowniczej okolicy Moni, zamieszkanej przez lud Lio. Czekają nas spacery wśród tarasów pól ryżowych oraz kąpiele pod wodospadami i w gorących źródłach. Nocleg w Moni.

Dzień 13 Wyjazd o świcie na święty wulkan Kelimutu. Zobaczymy jego trzy jeziora kraterowe, z których każde ma inną barwę (niebieską, czarną i seledynową), przez co stanowi unikat na skalę światową. Po południu przejazd do miasta Bajawa. Nocleg.

Dzień 14 Całodniowa wycieczka po okolicy. Zobaczymy tradycyjne wioski ludu Ngada rozrzucone na stokach wulkanu Inerie, a po południu zrelaksujemy się w ciepłych źródłach w Mangeruda. Nocleg w Bajawie.

Dzień 15 Całodniowa podróż z Bajawy do miejscowości Labuanbajo, podczas której będziemy podziwiać wulkaniczne krajobrazy oraz widoki na "pajęcze pola" – unikatowe, okrągłe pola ryżowe.

Dzień 16-17 Dwudniowy rejs statkiem wśród niezliczonych tropikalnych wysp archipelagu Komodo. Po drodze zawiniemy na wyspę Rinca, gdzie ruszymy na poszukiwanie słynnego warana z Komodo - potężnego gada dochodzącego do 3 metrów wielkości i 100 kg wagi, w pełni zasługującego na miano "smoka". Ponurkujemy z maską na rafach koralowych, zatrzymamy się na odludnych plażach. Nocleg na pokładzie statku. Po południu drugiego dnia rejsu powrót do Labuanbajo i nocleg.

Dzień 18 Rano przelot z Labuanbajo do Dżakarty, następnie zwiedzanie gigantycznej metropolii nazywanej "Wielkim Durianem". Odwiedzimy starą holenderską dzielnicę Kota, pierwszą stolicę Holenderskich Indii Wschodnich, gdzie wciąż można odczuć bardzo "niderlandzki" klimat tego miejsca. Zobaczymy muzeum wayang kulit, unikatowej dla Indonezji sztuki teatru marionetkowego. Przejdziemy się również do pobliskiej chińskiej dzielnicy Glodok, gdzie poznamy historię indonezyjskich Chińczyków. Nocleg.

Dzień 19 Ostatni dzień pobytu w Indonezji poświęcimy na zakupy i indywidualne spacery po Dżakarcie. W godzinach popołudniowych lub wieczornych przejazd na lotnisko i wylot do Polski przez jeden z portów azjatyckich.

Dzień 20 Przylot do Polski.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
 przelot Warszawa - Dżakarta - Warszawa przez jeden z portów Azji; dwa przeloty wewnętrzne na terenie Indonezji; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie Indonezji (pociągi, autobusy, statki, promy itp.); noclegi (hotele: pokoje 2-3 osobowe); dwudniowy rejs po archipelagu Komodo; koszty organizacyjne w Indonezji.

Umowa nie obejmuje: wyżywienia (ok. 13 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 150 USD).

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x