TRASA

Wycieczka: Teheran - Sziraz - Pasargadeh - Persepolis - Naqhsz-e Rostam - Fahradż - Jazd - Czak Czak - Charanagh - Meybod - Nain - Isfahan - Abyaneh - Kaszan - Teheran

Dostępne terminy

13 dni: Cena: 5.200 zł + 820 EUR

atuty wyjazdu

 • wyjazd dla osób, które w krótkim czasie nie tylko pragną rzetelnie zapoznać się z historią i najważniejszymi zabytkami, ale również szeroko pojmowaną kulturą irańską, w tym z jej współczesnymi przejawami
 • możliwość zwiedzenia Iranu „od podszewki” – wejścia do wnętrz mauzoleów, do piwnic i na dachy starych bazarów, ale także skosztowania irańskich potraw regionalnych i wypalenia fajki wodnej w tradycyjnej czajchanie
 • przejazd wynajętym busem na całej trasie umożliwi dotarcie do miejsc poza standardowymi trasami wyjazdów do Iranu (Nain, Abyaneh, Zeinoddin)
 • niepowtarzalna okazja noclegu w starym karawanseraju

AUTOR PROGRAMU

Aleksandra Szymczyk

Wycieczka Iran - Kraj paradoksów podwyższony standard

Zapraszamy na wyprawę do Iranu, jednego z najbardziej fascynujących krajów świata. Piękne krajobrazy, unikalne zabytki, niepowtarzalna kultura oraz gościnność mieszkańców zaskakuje przybyszów z Europy i sprawia, że wizyta w Iranie pozostawia niezatarte wrażenia. Podczas wyjazdu odwiedzimy m. in.: Teheran – stolicę kraju; Isfahan – dawną, bajkową stolicę tureckiej dynastii Safawidów; miasto Sziraz – słynące z zabytków średniowiecza i starożytności. Wszędzie będziemy podziwiać kunsztownie zdobione meczety, madrasy i inne pomniki cywilizacji islamu. Dzieje dawnego imperium perskiego przybliży nam wizyta w Persepolis i Pasargade – słynnych miastach Achemenidów. Odwiedzimy także świątynię ognia w Czak Czak oraz miasto Jazd – centrum irańskiego zoroastryzmu położone u stóp gór Zagros. Poznamy unikalną kulturę szyicką, zakosztujemy wschodnich potraw, ujrzymy tętniące życiem orientalne bazary.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Iranu przez jeden z portów lotniczych Europy.

Dzień 2 Przylot do Teheranu (nad ranem) i odpoczynek w hotelu. Wycieczka do położonego na północy miasta parku Sa’ad Abad, w którym znajdują się pełne przepychu pałace szachów z dynastii Pahlawi oraz muzea, zorganizowane w budynkach pełniących ówcześnie funkcję pawilonów dla gości. Nocleg w Teheranie.

Dzień 3 Rano zwiedzimy kompleks pałacowy Golestan, następnie udamy się do Muzeum Klejnotów. Późnym popołudniem przelot do Szirazu. W drodze na lotnisko zatrzymamy się pod pomnikiem Azadi, symbolem współczesnego Teheranu, wzniesionym dla upamiętnienia 2500. rocznicy założenia państwa perskiego. Nocleg w Szirazie.

Dzień 4 Sziraz to miasto pełne unikalnych zabytków oraz ważny ośrodek pielgrzymkowy. Niegdyś stolica Persji i centrum kulturalne imperium, obecnie uchodzi za jeden z najbardziej liberalnych punktów na mapie Islamskiej Republiki. Słynie z poezji, ogrodów różanych i najpiękniejszych dziewcząt w Iranie. Zobaczymy w nim słynny Różowy Meczetfort Karim Chana, meczet Vakil oraz tradycyjną perską łaźnię. Przejdziemy uliczkami starego bazaru, obejrzymy mauzoleum bratanka imama Rezy, zwanego Emamzade-je Ali Ibn Hamze, i inne ciekawe miejsca. Wieczorem udamy się do mauzoleów wielkich perskich poetów klasycznych - Hafeza i Sa’adiego.

Dzień 5 Przejazd przez Wyżynę Irańską. Zwiedzimy starożytne stolice Persji: Pasargade, w którym znajduje się grobowiec Cyrusa Wielkiego oraz Persepolis, założone przez Dariusza I w 518 r. p.n.e. Zobaczymy słynne pałace i haremy Dariusza i Kserksesa oraz reliefy gwardii królewskiej. Stojąc przy grobowcach Achemenidów w Naqsz-e Rostam poznamy losy dynastii, która zbudowała imperium rozciągające się od Indii po Morze Egejskie. Kres ich panowaniu położył dopiero najazd Aleksandra Wielkiego. Wieczorem dojedziemy do Fahradż. Nocleg w tradycyjnym domu perskim.

Dzień 6 Przejazd do Jazdu – jednego z najstarszych wciąż zamieszkanych miast na Ziemi i centrum irańskiego zoroastryzmu. Zwiedzimy Stare Miasto, Meczet Piątkowy z charakterystycznym wysokim portalem, więzienie Aleksandra Wielkiego oraz Grobowiec Dwunastu Imamów z XI wieku oraz kompleks Amir Czaqhmaqh. Nocleg.

Dzień 7 Wycieczka do miejscowości Czak Czak leżącej w samym sercu pustyni, gdzie zobaczymy zoroastryjską świątynię ognia. Obejrzymy też opuszczone miasto Charanagh i sasanidzką twierdzę z VI w. n.e w Mejbod. Późnym popołudniem pojedziemy na obrzeża Jazdu i zobaczymy dahmy, zwane również Wieżami Milczenia - tradycyjne zoroastryjskie miejsca pochówku. Nocleg w mieście Jazd.

Dzień 8 Przejazd do Isfahanu przez pustynię Daszt-e Kawir. Po drodze zatrzymamy się w Na`in, słynącym z produkcji przepięknych dywanów i znanym jako miasto cystern. Będziemy mieli okazję zobaczyć jeden z najstarszych meczetów w Iranie (X w.). Po przyjeździe do Isfahanu zobaczymy Pałac Czterdziestu Kolumn (Czehel Sotun) i Pałac Ośmiu Rajów (Haszt Behesz), a następnie wybierzemy się na wieczorny spacer po Placu Imama. Nocleg.

Dzień 9 Zwiedzanie Isfahanu – bajkowej stolicy dynastii Safawidów, uznawanej za perłę irańskiej architektury. Zwiedzimy Plac Imama, będący drugim co do wielkości placem Azji po Placu Tian’anmen w Pekinie: słynny Meczet Imama, Meczet Szejka Lotfallaha oraz Pałac królewski Ali Kapu. Przejdziemy też podcieniami słynnego isfahańskiego bazaru. Wieczorem czas na zakupy. Nocleg.

Dzień 10 Kontynuujemy zwiedzanie Isfahanu. Rano wybierzemy się również do ormiańskiej Dżulfy, w której zobaczymy Katedrę Vank (XVII w.), odwiedzimy również kwaterę polską na cmentarzu ormiańskim. Następnie przejedziemy na przedmieścia Isfahanu do zoroastryjskiej świątyni ognia z VI w. n.e., po drodze zatrzymamy się przy mauzoleum Manar Dżamban, słynącym z trzęsących się minaretów. Po południu obejrzymy słynne isfahańskie mosty: Si-o-se Pol, Szahrestan i Chadżu. Nocleg.

Dzień 11 Przejazd do malowniczej wioski Abjaneh, położonej u stóp góry Karkas. Po południu przejedziemy do Kaszanu i zwiedzimy Ogrody Fin – kompleks wybudowany przez Szacha Abbasa I jako odzwierciedlenie raju na ziemi. Nocleg.

Dzień 12 Dalsze zwiedzanie Kaszanu: rano przespacerujemy się po Starym Mieście, zwiedzimy tradycyjne rezydencje kupieckie z epoki Kadżarów, m.in. Chane-je Borudżerdi, Chane-je Tabatabai oraz doskonale zachowaną tradycyjną łaźnię perską. Późnym popołudniem/wieczorem przejazd do Teheranu. W nocy wylot do Polski.

Dzień 13 Przylot do Polski przez jeden z portów lotniczych Europy.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe:
 przelot Warszawa – Teheran – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych obowiązującą od 2017 r.; podatek VAT.
koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (transport turystycznym klimatyzowanym minibusem lub wynajętymi samochodami); noclegi w irańskich hotelach 2-3 gwiazdkowych, przelot wewnętrzny Teheran – Sziraz;  przewodnik irański w Persepolis; dwa posiłki dziennie - śniadanie i lunch lub obiadokolacja; koszty organizacyjne podczas wyprawy.
*kwota walutowa jest aktualnie aktualizowana

Cena nie obejmuje: wizy irańskiej i kosztów wizowania (ok. 400 zł); pozostałych posiłków i zimnych napojów (ok. 15 EUR na dzień); biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok 230 EUR).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Iranu. Opis procedury wizowej Iranu.

Aleksandra Szymczyk

Aleksandra Szymczyk (ur. 1981) iranistka, absolwentka Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowych Gender Studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Tłumaczka i aktywistka. Jest licencjonowaną pilotką wycieczek biegle władającą językiem perskim i angielskim. Czytaj więcej...

Trasa zgodna z oczekiwaniami, pilot bardzo dobry merytorycznie i organizacyjnie

Andrzej, październik 2018.

Wyprawa bardzo udana. Kraj bardzo ciekawy i przyjazny turystom. Pilot zafascynowany Iranem , o ogromnej wiedzy i kulturze. Super. Polecam.

Ewa, kwiecień 2018

Iran jako kraj i przede wszystkim ludzie bardzo mnie zachwycił. Ola, która nam go pokazywała robiła to bardzo profesjonalnie. Pokazała nam wszystko co tam warto zobaczyć, opowiadała o historii i dniu dzisiejszym tego pięknego kraju. Wieczory z cudownymi opowieściami o różnych aspektach życia persów ( co dzień inny temat) – naprawdę niezapomniane. Gorąco polecam perską wyprawę z Laurazją.

Urszula, kwiecień 2018.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x