TRASA

Wycieczka: Singapur – rezerwat Sungei Buloh – wyspa Ubin – Singapur

Dostępne terminy

10 dni: Cena: 4.600 zł + 400 USD

atuty wyjazdu

 • wspaniała futurystyczna architektura Singapuru: hotel Marina Bay Sands, ogrody Gardens by the Sea
 • całodzienny pobyt na wyspie Sentosa – głównym centrum rozrywki Singapuru
 • zwiedzanie trzech niesamowitych muzeów: Muzeum Cywilizacji Azjatyckich, Perankan i Muzeum Narodowego
 • zobaczymy światowej sławy: Oceanarium, ZOO oraz Ogród Botaniczny (lista UNESCO)
 • obrona Singapuru 1942 - dla miłośników historii II wojny światowej wizyta w związanych z nią miejscach
 • codzienne kosztowanie przysmaków kuchni chińskiej, indyjskiej i malajskiej
 • nocne życie Singapuru – dla miłośników rozrywki wypady do barów z muzyką na żywo
 • czas na zakupy w eleganckich centrach handlowych - elektronika, konfekcje i wszystko czego dusza zapragnie

AUTOR PROGRAMU

Krzysztof Rąpała

Wycieczka Singapur, czyli Azja w pigułce

Zapraszamy do poznania dziwnego państwa, które wymyka się klasyfikacjom i łatwym porównaniom. Singapur to miasto czterech cywilizacji: chińskiej, muzułmańskiej, indyjskiej i europejskiej. Największą atrakcją Singapuru jest jego bogactwo i zróżnicowanie kultur, a także supernowoczesna architektura na miarę XXI wieku, wspaniałe ogrody, muzea i parki rozrywki oraz kuchnia. Dla jednych Singapur jest surowym, pełnym regulacji państwem idealnym, w którym celnicy konfiskują gumę do żucia, za picie wody w metrze grozi mandat, a za poważniejsze wykroczenia - chłosta bambusowym kijem. Dla innych jest miłą odmianą po chaosie i zgiełku innych krajów azjatyckich, z czystymi ulicami, pitną wodą w kranie, perfekcyjnie działającą komunikacją, wspaniałymi muzeami, oraz restauracjami, w których można skosztować niemal każdej kuchni Azji i Europy. Jeszcze dla innych Singapur jest próbą stworzenia nowego rodzaju państwa, odważnie sięgającego w przyszłość, którego wewnętrzna różnorodność jest atutem i siłą, a nie przeszkodą w rozwoju. Kto ma rację? Czy wielokulturowe państwo ma rację bytu? Warto samemu wyrobić sobie o tym zdanie. Jest to możliwe tylko podczas dłuższego pobytu w Singapurze, na który serdecznie zapraszamy.

Dzień 1-2 Przelot w Warszawy do Singapuru przez jeden z portów lotniczych Azji lub Europy. Zakwaterowanie w hotelu i spacer po promenadzie nad rzeką Singapur. Wyjazd na taras widokowy na dachu hotelu Marina Bay Sands. Z wysokości 191 m roztacza się stamtąd wspaniały widok na miasto. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie dzielnicy kolonialnej. Wizyta w miejscu, gdzie 29 stycznia 1819 roku wylądował założyciel Singapuru, sir Stamford Raffles. Następnie zobaczymy najważniejsze budynki z czasów panowania brytyjskiego - dawne gmachy Parlamentu, Sądu Najwyższego, Urzędu Miasta, Teatr Królowej Wiktorii – otaczające Padang – niegdyś rozległy teren do gry w krykieta. Zwiedzimy najważniejsze kościoły Singapuru – anglikańską katedrę św. Andrzeja, katolicką Katedrę Dobrego Pasterza oraz ormiański kościół św. Grzegorza – najstarszą w mieście świątynię chrześcijańską. Zobaczymy także luksusowy Raffles Hotel, gdzie spotykali się sławni i bogaci czasów kolonialnych, dla których w tutejszym barze wymyślono legendarny koktajl Singapore Sling. Wizyta w Muzeum Narodowym ze wspaniałą multimedialną ekspozycją historyczną, a także w ważnym Muzeum Peranakan, gdzie poznamy życie dawnej zamożnej społeczności chińskiej w Singapurze. Wieczorem wizyta pod figurą Merliona. Merlion to krzyżówka ryby i lwa. Jest on symbolem Singapuru. Znajduje się w doskonałym punkcie widokowym na futurystyczną architekturę wokół przystani Marina Bay.

Dzień 4 Zwiedzanie dzielnicy chińskiej i Muzeum Cywilizacji Azjatyckich. Rano przejście unikatową ulicą Telok Ayer, która w XIX w. prowadziła wzdłuż wybrzeża. Dziś z jednej jej strony zachowała się typowa dla starych chińskich dzielnic zabudowa typu shophouse, a z drugiej, na osuszonym i wydartym morzu terenie strzelają w niebo biurowce Central Business District. W cieniu wieżowców kryją się stare chińskie świątynie Wak Chai Cheng Bio oraz Thian Hock Keng. Zapoznamy się z dawnym życiem dzielnicy w Centrum Dziedzictwa Chinatown. Zobaczymy pięknie odrestaurowaną zabudowę z XIX w., w której dziś mieszczą się sklepy i restauracje, Świątynię Zęba Buddy, a także zabytki z czasów przed powstaniem osobnej dzielnicy indyjskiej - hinduską świątynię Sri Mariamman oraz służące społecznościom indyjskich muzułmanów meczety Al-Abrar i Dżamae (Piątkowy). Następnie czas na zakupy w Chinatown Complex i Hong Lim Complex, w których mieszczą się niezliczone chińskie apteki, sklepiki z ziołami, przyprawami i wszelkiego rodzaju pamiątkami. Po południu wizyta w słynnym Muzeum Cywilizacji Azjatyckich, gdzie prezentuje się kultury całego kontynentu. Bogate zbiory podzielono na sekcje poświęcone kulturze Chin, Indii, Azji Południowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

Dzień 5 Dzielnica indyjska, dzielnica muzułmańska i Wzgórze Canning Hill. Rano wybierzemy się na górujące nad dzielnicą kolonialną wzgórze Canning Hill. W zamienionym na muzeum bunkrze poznamy historię bitwy o Singapur podczas II wojny światowej i upadku brytyjskiej twierdzy uważanej za niezdobytą. Przejazd do dzielnicy Little India – najbardziej autentycznej i klimatycznej ze starych dzielnic Singapuru. Zobaczymy świątynie Sri Veeramakaliamman, Sri Vadapathira Kaliamman oraz Sri Srinivasa Perumal, piękny meczet Abdul Gafoor oraz buddyjskie świątynie Sakyamuni Buddha Gaya i Leong San. Zakupy zrobimy w Mustafa Complex i Little India Arcade, pełnych sklepów, restauracji, kolorów i zapachów prosto z Półwyspu Indyjskiego. Następnie zwiedzimy Kampong Glam, dzielnicę założoną niegdyś przez arabskich kupców. Zobaczymy wspaniały Meczet Sułtana, najważniejszy w Singapurze, dawny pałac sułtański Istana Kampon Glam, Meczet Malabarski, oraz słynący z krzywego minaretu i nietypowej architektury Meczet Fatimy. Popołudnie spędzimy w futurystycznych ogrodach Gardens by the Sea, unikatowym połączeniu parku, ogrodów botanicznych i konstrukcji rodem z filmów science-fiction.

Dzień 6 Wycieczka do rezerwatu lasów namorzynowych i miejsca pamięci z II wojny światowej. Rano wyjazd do rezerwatu Sungei Buloh, chroniącego mokradła i lasy namorzynowe. Następnie zwiedzimy rozległy cmentarz wojskowy Kranji, gdzie pochowano żołnierzy alianckich poległych podczas II wojny światowej, oraz dawną fabrykę samochodów Forda, na terenie której podczas bitwy o Singapur mieścił się japoński sztab i gdzie 15 lutego 1942 roku Brytyjczycy podpisali kapitulację. Na pobliskim wzgórzu Bukit Batok zachowały się pozostałości świątyni sintoistycznej, którą jeńcy wojenni musieli wznieść na pamiątkę japońskiego zwycięstwa. Przejazd do dzielnicy Changi, gdzie zwiedzimy muzeum prezentujące życie więźniów japońskiego obozu jenieckiego. Dzień zakończy wycieczka na wyspę Ubin, ostatni "wiejski" zakątek Singapuru, z zachowaną drewnianą zabudową i bujną zielenią.

Dzień 7 Ogród Botaniczny, ZOO i świątynie buddyjskie. Rano zwiedzimy Ogród Botaniczny, jeden z trzech na świecie wpisanego na listę UNESCO. Niegdyś był pierwszym ośrodkiem uprawy przemyconych z Brazylii drzew kauczukowych, a dziś słynie z hodowli storczyków i zachowanego 6-hektarowego fragmentu lasu deszczowego. Następnie zobaczymy willę, gdzie na początku XX w. mieszkał Sun Yat Sen, pierwszy prezydent Chin, świątynię Sasaramansi - ośrodek 50-tysięcznej społeczności birmańskiej Singapuru, oraz Phor Kark See - największą świątynię buddyjską na wyspie. Na koniec wybierzemy się do singapurskiego ZOO, zaliczanego do najlepszych na świecie. Słynie ono z niemal całkowitego braku krat (zwierzęta oddzielają od zwiedzających umiejętnie ukryte fosy lub szyby), największej na świecie hodowli orangutanów, oraz "nocnego safari" – wydzielonej części zoo, w której można podglądać życie zwierząt po zmroku.

Dzień 8 Pobyt na Wyspie Sentosa. Sentosa jest rozrywkowo-wypoczynkowym centrum Singapuru. Zwiedzanie rozpoczniemy od fortu Siloso – jedynego zachowanego fortu brytyjskiej twierdzy. Z wieży Tiger Sky Tower z wysokości 110 m zobaczymy wspaniałą panoramę miasta. Następnie wybierzemy się do największej atrakcji wyspy - Underwater World – największego na świecie oceanarium, w którym można zobaczyć ponad 250 gatunków podwodnych zwierząt z całego świata. Chętni mogą popływać z delfinami, a odważniejsi - zanurkować z rekinami. Czas wolny można poświęcić na wypoczynek na plaży, adrenalinowe atrakcje Sentosy – zjeżdżalnię Skyline Luge, park wodny Adventure Cove czy park linowy MegaZip Adventure Park, albo wizytę w singapurskiej filii muzeum figur woskowych Madame Tussaud.

Dzień 9 „Świątynia konsumpcji” Orchard Road – największa handlowa ulica Singapuru. Ostatni dzień przeznaczymy na zakupy w prawdziwej "świątyni konsumpcji", czyli na Orchard Road, gdzie wśród niezliczonych centrów handlowych i luksusowych butików kryją się zabytkowe perełki: stare domy na Emerald Hill i kompleks tajskiej ambasady. Czas na zakupy i indywidualne spacery po mieście. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy (przelot przez jeden z portów lotniczych Azji lub Europy).

Dzień 10 Przylot do Warszawy.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe - przelot Warszawa - Singapur - Warszawa; opieka doświadczonego pilota; ubezpieczenie NNW + KL; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych obowiązującą od 2017 r.; podatek VAT.
koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wycieczki objęte programem (autobusy, taxówki, metro); noclegi (hostele – pokoje 2-3-osobowe); koszty organizacyjne podczas wycieczki.

Cena nie obejmuje: wyżywienia (ok. 25 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 170 USD).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x