TRASA

Kolombo – Kandy – Peradeniya – Dalhousie – Góra Adama – Nuwara Eliya – PN Równiny Hortona – Ella – Skała Ella i Góra Małego Adama – Wodospady Rawany – Kataragama – Tissamaharama – PN Yala West – PN Bundala – PN Uda Walawe – Mirissa – PN Sinharadża – Galle – Negombo – Kolombo

Dostępne terminy

16 dni: Cena: 5.630 zł + 650 USD

atuty wyjazdu

 • wizyta w 5 parkach narodowych Sri Lanki
 • obserwacje żyjących na wolności dzikich zwierząt: słoni, waranów, jeleni i wielu innych
 • wędrówka po lesie deszczowym Sinharadża (lista UNESCO), gdzie 60% drzew to endemity
 • dla chętnych wycieczki na słynną świętą Górę Adama i skałę Ella Rock
 • nocleg w starym forcie w Galle (lista UNESCO)
 • uczestnictwo w wieczornej ceremonii w Świątyni Zęba Buddy w Kandy
 • podróż na całej trasie wynajętym minivanem lub busem
 • noclegi w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami, bez dopłat dla singli

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

To jest wyprawa przede wszystkim dla osób zainteresowanych przyrodą, która na małej Sri Lance jest wyjątkowo różnorodna. Od raf koralowych do zatopionych we mgle gór, lasów deszczowych i pól herbacianych. Celem wyjazdu jest poznanie flory i fauny wyspy i obserwacją zwierząt w ich naturalnym środowisku. Odwiedzimy 5 głównych parków narodowych:  Sinharadża i Równinę Hortona (obydwa wpisane na przyrodniczą listę UNESCO), a także Bundala, Uda Walawe i Yala West. Z pewnością zobaczymy żyjące na wolności słonie, warany, jelenie, a jeśli szczęście dopisze, to nawet lamparty. Dla tych, którzy lubią wędrówki górskie proponujemy wyjście na świętą Górę Adama (wys. 2.243 m n.p.m.) oraz na malowniczą Skałę Ella w rejonie miejscowości o tej samej nazwie. Czekają nas opowieści o bohaterach „Ramajany” i romantycznym demonie Rawanie - porywaczu cudzych żon, który w mitycznych czasach panował na wyspie. Wyjazdu nie polecamy osobom zainteresowanym głównymi zabytkami Sri Lanki, bo większości z nich na trasie wyjazdu nie ma. Spośród dawnych lankijskich stolic, odwiedzimy tylko najważniejszą - Kandy, której władcy przez ponad 200 lat opierali się ekspansji Portugalczyków i Holendrów i dopiero Anglicy podporządkowali sobie ich państwo. Kandy to duchowa stolica wyspy. Znajduje się tam Świątynia Zęba Buddy, a miasto słynie z fantastycznych spektakli tańców i koncertów na bębnach. Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju wyprawę do parków narodowych i w góry Cejlonu.

PRZELOT Z POLSKI NA SRI LANKĘ

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Kolombo przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Zakwaterowanie w hotelu w pobliżu plaży na obrzeżach stolicy. Odpoczynek, spacer nad Oceanem Indyjskim i aklimatyzacja. Poznamy historię wyspy oraz dowiemy się, w których miejscach będziemy mogli obserwować najwięcej dzikich zwierząt.

KANDY I ŚWIĄTYNIA ZĘBA BUDDY

Dzień 3-4 Przejazd do miasta Kandy, które od końca XVI do początku XIX wieku było legendarną, zagubioną w górach stolicą Sri Lanki. Zobaczymy Świątynię Zęba Buddy, w której codziennie odbywają się ważne ceremonie z udziałem słynnych doboszów. Ponad to odwiedzimy Muzeum Narodowe, obejmujące zabudowania pałacowe dawnych królów oraz fantastyczny ogród botaniczny Peradeniya, w którym rosną drzewa tropikalne z całego świata. Zobaczymy pokazy tańców lankijskich w miejscowym teatrze. Kandy to także znakomite miejsce na zakupy przypraw, dzieł sztuki i pamiątek.

W GÓRACH CEJLONU I NA PLANTACJACH HERBATY

Dzień 5-6 Przejazd do miejscowości Dalhousie pod Górą Adama i zakwaterowanie w hotelu. Dla zainteresowanych nocne wyjście na świętą dla Syngalezów Górę Adama, będącą celem pielgrzymek wyznawców kilku religii. Zagłębienie na jej szczycie uznawane jest za odcisk stopy Buddy przez buddystów, Śiwy przez hinduistów, św. Tomasza przez chrześcijan. Zgodnie z panującą tradycją na szczyt wychodzi się w nocy, aby ujrzeć stamtąd wschód słońca i niesamowity cień góry (jeżeli pogoda na to pozwala). Szóstego dnia przejazd do wysoko położonego miasteczka Nuwara Eliya (ponad 1.800 m n.p.m.), którego chłodny klimat daje wytchnienie od tropikalnych temperatur. Spacer po miasteczku, gdzie zobaczymy angielską architekturę kolonialną, Park Wiktorii, a także eleganckie hotele i pole golfowe. Nocleg.

Dzień 7 Wcześnie rano wycieczka do Parku Narodowego Równiny Hortona (Horton Plains NP). Powędrujemy przez trawiasty, górski płaskowyż na wysokości powyżej 2.000 m, wśród najwyższych szczytów Sri Lanki. Dotrzemy do jednego z najosobliwszych miejsc na wyspie – urwistego zbocza zwanego „Końcem Świata”. Następnie wizyta w fabryce i na plantacji herbaty w rejonie Nuwara Eliya. Przejazd do miejscowości Ella i nocleg.

Dzień 8 Pobyt w Ella i wędrówki po okolicy. Rano dla chętnych wycieczka na Górę Małego Adama (czas wyjścia ok. 45 min.). Potem wizyta w jaskini demona Rawany i pod Wodospadem Rawany. Po południudla ambitnych wyjście na Skałę Ella (czas wyjścia ok. 1,5 godz. w jedną stronę). Nocleg.

NAJSŁYNNIEJSZE PARKI NARODOWE I WYBRZEŻE OCEANU INDYJSKIEGO

Dzień 9 Przejazd z Ella na wybrzeże oceanu. Najpierw wizyta w Kataragamie – ważnym świętym mieście buddystów, hinduistów i muzułmanów. Po południu wycieczka dżipami po najsłynniejszym na Sri Lance Parku Narodowym Yala West. Jeśli szczęście nam dopisze, to zobaczymy lamparty, słonie, niedźwiedzie wargacze, małpy, jelenie oraz mnóstwo gadów i ptaków. Nocleg w miejscowości Tissamaharama.

Dzień 10 Wcześnie rano wycieczka dżipami do Parku Narodowego Bundala na wybrzeżu, gdzie spróbujemy zobaczyć wiwery, krokodyle, małpy i liczne gatunki ptaków. Następnie przejazd do Parku Narodowego Uda Walawe (Uda Walawe NP), w którym żyją m. in. słonie, bawoły i lamparty. Nocleg w kurorcie Mirissa.

Dzień 11-13 Pobyt na pięknej, piaszczystej plaży w Mirissie. Czekają nas kąpiele w ciepłym oceanie oraz degustacja ryb i owoców morza. Dla chętnych dodatkowe wycieczki fakultatywne: 1- statkiem na obserwację wielorybów (dodatkowy koszt ok. 50 USD); 2- do Parku Narodowego Sinharadża (Sinharaja NP), który chroni unikalny kompleks lasów deszczowych, będący ostoją wielu lankijskich endemitów (dodatkowy koszt zależy od ilości uczestników i wynosi od ok. 50 do ok. 70 USD od osoby).

Dzień 14 Pożegnanie Mirissy i przejazd do miejscowości Ahangama, która słynie z rybaków łowiących z wbitych w dno oceanu tyczek. Następnie wizyta w ośrodku ochrony i rozmnażania żółwi morskich i podróż do Galle – najważniejszego miasta na południowym wybrzeżu. Zobaczymy tam wielki, stary fort holenderski (lista UNESCO) z licznymi budowlami z czasów kolonialnych. Atmosfera Galle jest unikalna, a spacer po murach fortu i nocleg w jego obrębie na pewno pobudzi wyobraźnię i przeniesie nas w czasy dawnych Wielkich Odkryć. Nocleg w starym forcie w Galle.

POŻEGNANIE SRI LANKI I POWRÓT DO POLSKI

Dzień 15 Przejazd do Negombo i odpoczynek przed lotem do Polski. W nocy przejazd na lotnisko w Kolombo.

Dzień 16 Powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
przelot Warszawa – Kolombo – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych; podatek VAT;
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte samochody, riksze itp.); 4 wycieczki do Parków Narodowych: Równina Hortona, Yala West, Bundala, Uda Walave; noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 os. z łazienkami); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy lankijskiej (ok. 40 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 120 USD); wycieczek fakultatywnych na wieloryby i do Parku Narodowego Sinharadża (razem ok. 100-120 USD).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Rysiu Kurak

Rysiu „Ricky” Kurak (ur. 1972), absolwent chorzowskiego „Słowaka”, Politechniki Śląskiej w Gliwicach i kilku szkół australijskich. Korpo-szczur do 2009 roku. Stara się odwiedzać miejsca, którymi większość ludzi nie jest zainteresowana. Zwiedzając nowe miasta najpierw idzie standardowym szlakiem turystycznym, a potem z premedytacją gubi się w zaułkach. Tylko tam widać prawdziwe życie. Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x