TRASA

Kolombo – Anuradhapura – Mihintale – Madhu – Mannar i Most Adama – Dżafna – Trikunamalaja – PN Wyspa Gołębia – Dambulla – Polonnaruwa – Sigirija – PN Minneriya – Aukan – Aluvihar – Kandy – Peradeniya – Negombo – Kolombo

Dostępne terminy

19 dni: Cena: 6.250 zł + 790 USD*

atuty wyjazdu

 • wizyta na północy Sri Lanki w miejscach całkowicie poza szlakami masowej turystyki: Madhu, Mannar i Dżafna
 • safari dżipami po Parku Narodowym Minneriya, gdzie na wolności żyją liczne słonie
 • kąpiel w ciepłym Oceanie Indyjskim w okolicy Trikunamalaja
 • uczestnictwo w wieczornej ceremonii w Świątyni Zęba Buddy w Kandy
 • zobaczymy wszystkie dawne stolice Sri Lanki wpisane na listę UNESCO: Anuradhapura, Sigirija, Polonnaruwa i Kandy
 • podróż na całej trasie wynajętym minivanem lub minibusem
 • noclegi w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami, bez dopłat dla singli.

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

To jest pierwsza wyprawa wyjątkową trasą, która prowadzi zarówno do najsłynniejszych miejsc na Sri Lance, jak i do tych, które przez 40 lat były niedostępne dla turystów. Do 2009 roku na północy Sri Lanki istniało państwo Tamilskich Tygrysów. Jego stolicą było miasto Kilinochchi, a zamieszkujący je Tamilowie dążyli do jego międzynarodowego uznania i podziału wyspy. Dziś, choć od zakończenia wojny domowej minęło prawie 10 lat, północ wyspy ciągle mocno różni się od skomercjalizowanego południa. Nie ma tam jeszcze tłumów turystów. Zabytki kolonialne w Dżafnie nie ustępują tym z Kolombo, a plaże w okolicy Trikunamalaja są równie piękne jak plaże południa. Drugim celem naszej wyprawy będzie zobaczenie dawnych stolic Sri Lanki – miast Anuradhapura, Polonnaruwa i Sigirija. Wszystkie znajdują się na liście UNESCO, a Sigirija, zbudowana w V w. na szczycie niedostępnej góry, nazywana jest „ósmym cudem świata”. Wyjazd zakończymy pobytem w Kandy i Kolombo. Pierwsza z nich jest duchową, a druga administracyjną stolicą wyspy. Nasza wyprawa będzie pełna wielkich kontrastów. Dotrzemy do miejsc, gdzie masowa turystyka jeszcze nie istnieje, a także do tych, które są najważniejszymi punktami na turystycznej mapie Sri Lanki. Zobaczymy unikalną mozaikę kulturową wyspy, którą tworzą nie tylko Syngalezi i Tamilowie. Jeszcze 10 lat temu taka wyprawa byłaby niemożliwa. Przygodę czas zacząć!

PRZELOT Z POLSKI NA SRI LANKĘ I ZWIEDZANIE KOLOMBO

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Kolombo przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Zakwaterowanie w hotelu w pobliżu plaży na obrzeżach stolicy. Odpoczynek,  spacer nad Oceanem Indyjskim i aklimatyzacja. Poznamy historię wyspy oraz dowiemy się, jak powstało i kształtowało się ogromne bogactwo kulturowe wyspy.

Dzień 3 Wycieczka do Kolombo. Stolica Sri Lanki jest bardzo ciekawym i tętniącym życiem miastem. Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w świątyni buddyjskiej Sambodhi i spaceru po dzielnicy Colombo Fort z piękną architekturą i kościołami z czasów kolonialnych. Potem zobaczymy buddyjską świątynię Seema Malaka, hinduistyczną świątynię Gangaramaja i meczety w dzielnicy Pettah. Nocleg na obrzeżach stolicy.

DAWNA STOLICA SYNGALEZÓW  – ANURADHAPURA I WZGÓRZE MIHINTALE

Dzień 4-5 Przejazd do Anuradhapury – najważniejszej z dawnych stolic Sri Lanki (lista UNESCO). W III w. p.n.e. wysłany przez indyjskiego cesarza Aśokę mnich Mahinda nawrócił na buddyzm syngaleskiego króla w pobliskim Mihintale (lista UNESCO). Wkrótce na wyspę sprowadzono relikwie Buddy, dla których kolejni władcy zbudowali w Anuradhapurze największe na świecie świątynie buddyjskie, a miasto i wzgórze Mihintale stały się celem pielgrzymów z całej wyspy. Podczas pobytu w starej stolicy zobaczymy: potężną dagobę Dźetawaranama; świątynię Ruwanwalisaja zwaną Wielką Stupą; świątynię Thuparama, w której wnętrzu jest obojczyk Buddy; świątynię Isurumuni, a także święte drzewo Maha Bodhi, wyhodowane ze szczepu oryginalnego figowca, pod którym Budda osiągnął Oświecenie. Poznamy założenia buddyzmu Małego Wozu. Dla chętnych wyjście na szczyt wzgórza Mihintale (1840 schodów). Noclegi w Anuradhapurze lub okolicy.

SRI LANKA POZA SZLAKAMI – KRAJ TAMILÓW, MOST ADAMA I PLAŻE TRIKUNAMALAJA

Dzień 6 Przejazd do sanktuarium Matki Boskiej w Madhu, gdzie znajduje się cudowna figura Maryi, która chroni przed ukąszeniami węży. Miejsce to jest czczone nie tylko przez chrześcijan, ale pielgrzymują do niego także wyznawcy innych religii. Następnie wizyta w mieście i na wyspie Mannar, gdzie zaczyna się archipelag nazywany Mostem Adama, łączący Sri Lankę z Indiami. Mannar to szczególne miejsce geograficzne i mitologiczne. Tędy według „Ramajany” generał Hanuman przeprowadził swą armię małp do walki z demonami Rawany. Czeka nas opowieść o „Ramajanie” i jej bohaterach. Noclegi w Dżafnie.

Dzień 7-8 Zwiedzanie Dżafny i okolic. Dżafna to najważniejsze miasto tamilskie na Sri Lance. Jest unikalne, bo zamieszkujący je Tamilowie to hinduiści lub chrześcijanie. Pod koniec XVIII w. Holendrzy zbudowali tam wielki fort, który jest dziś ważnym zabytkiem miasta. Zobaczymy ponadto ciekawe kościoły, świątynie hinduistyczne, a wśród nich najważniejszą Nallur Kandaśwamy. Odwiedzimy półwysep Dżafna i spróbujemy popłynąć na pobliskie wyspy, żeby zobaczyć życie w wioskach rybackich. Poznamy historię Tamilskich Tygrysów, którzy zostali ostatecznie pokonani przez armię lankijską w 2009 roku.

Dzień 9-10 Przejazd nad zatokę Koddyar i całodzienny pobyt na pięknej piaszczystej plaży w okolicy miasta Trikunamalaja. Czekają nas kąpiele w ciepłym oceanie, degustacja ryb i owoców morza. Dla chętnych dodatkowa wycieczka do Parku Narodowego na Wyspie Gołębia (Pigeon Island NP), a także nurkowanie z maską i rurką. (Koszt dodatkowej wycieczki  zależy  od ilości uczestników i wynosi od ok. 20 do ok. 40 USD od osoby).

TRÓJKĄT KULTUROWY I ŚWIĄTYNIA ZĘBA BUDDY W KANDY

Dzień 11-13 Przejazd na teren tzw. Trójkąta Kulturowego, gdzie znajdują się kolejne słynne zabytki wyspy. Zobaczymy starożytne miasto Sigirijja (V w. n.e., lista UNESCO), fantastycznie usytuowane na szczycie góry zwanej Lwią Skałą, na ścianach której zachowały się światowej sławy freski pięknych, nagich kobiet. Zwiedzimy Polonnaruwę (lista UNESCO) – stolicę indyjskiej dynastii Ćolów, która władała wyspą w XI w. Odwiedzimy buddyjskie klasztory i świątynie w miejscowościach Dambulla (lista UNESCO),  Aukan i Aluvihar. Ponadto czeka nas fotograficzne safari w Parku Narodowym Minneriya, gdzie powinniśmy zobaczyć dziko żyjące słonie oraz inne zwierzęta. Noclegi w rejonie Sigiriji oraz w Kandy. Uwaga! W dniu wyjazdu na obserwację słoni pilot wyprawy dowie się, w którym z parków narodowych jest największa szansa na zobaczenie stad słoni. Jeżeli więcej zwierząt będzie w Parku Narodowym Kaudulla lub w Rezerwacie Ritigala, to wówczas nastąpi zmiana trasy.

Dzień 14 Pobyt w mieście Kandy. Jego władcy przez ponad 200 lat opierali się ekspansji Portugalczyków i Holendrów i dopiero Anglicy podporządkowali sobie ich państwo. Zobaczymy Świątynię Zęba Buddy, w której codziennie odbywają się ważne ceremonie z udziałem słynnych doboszów. Ponadto odwiedzimy Muzeum Narodowe, obejmujące zabudowania pałacowe dawnych królów oraz fantastyczny ogród botaniczny Peradeniya, w którym rosną drzewa tropikalne z całego świata. Zobaczymy pokazy tańców lankijskich w miejscowym teatrze. Kandy to także znakomite miejsce na zakupy przypraw, dzieł sztuki i pamiątek.

POWRÓT DO POLSKI

Dzień 15 Pożegnanie gór i przejazd z Kandy do leżącego na obrzeżach stolicy miasta Negombo. Nocleg.

Dzień 16-17 Czas na ostatnie zakupy. W późnych godzinach popołudniowych przejazd na lotnisko grupy wracającej do Polski. Wylot w godzinach wieczornych lub nocnych. Powrót do Warszawy 17 dnia wyprawy. Dzień 16 to dzień wolny dla osób, które jadą na wyjazd łączony w terminie zimowym.

* w sierpniu wyprawa będzie dłuższa o dwa dni - jeden dodatkowy dzień spędzimy w Kandy, gdzie odbywa się wtedy najsłynniejszy festiwal świątynny na Sri Lance, a drugi na plaży.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
przelot Warszawa – Kolombo – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych; podatek VAT;
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte samochody, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 os. z łazienkami); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy lankijskiej (ok. 40 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 160 USD).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Rysiu Kurak

Rysiu „Ricky” Kurak (ur. 1972), absolwent chorzowskiego „Słowaka”, Politechniki Śląskiej w Gliwicach i kilku szkół australijskich. Korpo-szczur do 2009 roku. Stara się odwiedzać miejsca, którymi większość ludzi nie jest zainteresowana. Zwiedzając nowe miasta najpierw idzie standardowym szlakiem turystycznym, a potem z premedytacją gubi się w zaułkach. Tylko tam widać prawdziwe życie. Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x