TRASA

Wycieczka: Los Angeles - Visalia - PN Sekwoi - PN Królewskiego Kanionu - Fresno - PN Yosemite - Mariposa - Sacramento - Reno - jezioro Tahoe - Virginia City - PN Lassen - Redding - PN Redwood - Arcata - Aleja Gigantów - Point Reyes - San Francisco - Alcatraz - Salinas - San Simeon - Monterey - Big Sur - Ventura - PN Channel Island - Los Angeles

Dostępne terminy

16 dni: Cena: 6.250 zł + 1.500 USD

atuty wyjazdu

 • Przejazd przez Big Sur - najpiękniejsze wybrzeże Kalifornii
 • San Francisco - miasto magiczne
 • Yosemite - legendarna mekka wspinaczy, najwyższe wodospady
 • Sacramento - stolica rodem z dzikiego zachodu
 • Sekwoje - największe drzewa świata
 • Napa Valley - słynne winnice Kaliforni

AUTOR PROGRAMU

Janusz Dubiel

Wycieczka Złoty stan Kalifornia

Leżąca nad Pacyfikiem Kalifornia kusi słoneczną pogodą i wyjątkowymi krajobrazami. Nigdzie w Ameryce Północnej przyroda nie jest bardziej różnorodna. Przez Kalifornię biegną ważne granice geologiczne i klimatyczne. Na wybrzeżu przebiega granica płyt litosfery - właśnie tu płyta oceaniczna zanurza się pod płytę kontynentu amerykańskiego, a na lądzie strefa klimatów umiarkowanych sąsiaduje ze strefą podzwrotnikową. Dzięki temu w Kalifornii występuje wiele typów krajobrazów oraz ogromne bogactwo flory i fauny.  Spędzimy dwa dni w PN Yosemite w Sierra Nevada - najwyższym paśmie górskim w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. W Wulkanicznym PN Lassen ujrzymy aktywne procesy wulkaniczne i ślady wielkich erupcji z ubiegłego wieku. Zobaczymy sekwoje - najpotężniejsze drzewa na Ziemi, których główną ostoją są Parki Narodowe Kanion Królewski i Sekwoja w górach Sierra Nevada oraz PN Redwood w Górach Kaskadowych. Ponadto czeka nas wizyta w słynącej winnicami Napa Valley, oraz zwiedzanie najładniejszych miast Kalifornii - San Francisco i Sacramento.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do San Francisco  przez jeden z portów lotniczych Europy. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 2
Zwiedzanie San Francisco. Miasto znajduje się nad Zatoką San Francisco na końcu półwyspu o tej samej nazwie. W jego obrębie leży 40 wzgórz. Położenie oraz konfiguracja terenu czyni je jednym z najbardziej magicznych miast USA. Rano odwiedzimy słynne więzienie na wyspie Alcatraz. Potem zobaczymy Coit Tower - wieżę widokową z 1954 roku i strome uliczki Centrum (Downtown). Czekają nas zakupy na ulicy Lombard St. - najbardziej zakręconej ulicy świata i przejażdżka słynną kolejką linowo-szynową. Dla chętnych zwiedzanie miasta nocą i wizyta w chińskiej dzielnicy. Nocleg.

Dzień 3  Rano dalsze zwiedzanie San Francisco i przejazd do Salinas, miasta rodzinnego pisarza Johna Steinbecka.

Dzień 4 Podróż Wybrzeżem na południe wzdłuż Gór Nadbrzeżnych. Po drodze czeka nas spacer po miejscowości Monterey, gdzie powstała jedna z pierwszych osad białego człowieka na wybrzeżu Kalifornii. Następnie przejazd przytuloną do oceanu autostradą nr 1. W miejscowości San Simeon zobaczymy Hearst Castle - dawną rezydencję magnata prasowego W.R.Hearsta, której budowa kosztowała 30 mln dolarów. Zatrzymamy się w części Wybrzeża zwanej Big Sur - opisywanej jako najbardziej romantyczne i relaksujące miejsce na Ziemi. Nocleg w okolicy Visalia.

Dzień 5 Zwiedzanie bliźniaczych parków narodowych: Parku Narodowego Sekwoi (Sequoia NP) oraz Parku Narodowego Królewskiego Kanionu (Kings Canion NP). Obydwa parki leżą na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada i chronią gaje gigantycznych Sekwoi (mamutowce olbrzymie Sequoia dendron giganteum). W tzw. Lesie Olbrzymów (Giant Forest) zobaczymy największe drzewa świata, a wśród nich drzewo Generał Sherman, liczące około 2800 lat i mierzące 84 m wysokości - największy organizm na Ziemi. Jeśli czas i pogoda pozwoli powędrujemy w stronę ciekawych pomników przyrody: granitowych monolitów Moro Rock i wodospadów Tokopah. Nad PN Sekwoi góruje Mount Whitney (wys. 4.418 m n.p.m.) - najwyższy szczyt USA poza Alaską. Nocleg w okolicach Fresno.

Dzień 6-7
Przejazd do kolejnego parku narodowego w paśmie Sierra Nevada - Yosemite (Yosemite NP). Na jego terenie znajdują się trzy spośród dziesięciu najwyższych wodospadów gór Sierra Nevada i jedna z największych w świecie skał monolitycznych - El Capitan. Krajobrazy Yosemite należą do najbardziej spektakularnych w całych amerykańskich Kordylierach. Czeka nas objazd parku samochodami, a także kilkugodzinne piesze wędrówki. Odwiedzimy położoną w sercu parku polodowcową Dolinę Yosemite, przez którą płynie rzeka Merced. Dolinę otaczają granitowe kopuły i skały. Zobaczymy: słynną górę El Capitan; strzeliste Iglice (Spires); urwiste szczyty Skał Katedralnych (Cathedral Rocks) oraz piękne wodospady Bridalveil (wys. 190 m) i Yosemite (wys. 739 m). W parku ujrzymy ponadto jeziora i łąki górskie, Noclegi w brezentowych domkach w Half Dome Village w sercu doliny Yosemite.

Dzień 8
Podróż Doliną św. Joachima (San Joaquin Valley) do stolicy Kalifornii - Sacramento - miasta, które rozkwitło podczas kalifornijskiej "gorączki złota" w XIX stuleciu. I szczyci się piękną starówką, rodem z dzikiego zachodu.  Nocleg.

Dzień 9 Przejazd przez Sierra Nevada i nocleg w mieście Reno na terenie stanu Nevada. Wieczorne szaleństwa w kasynach pierwszej jaskini hazardu na zachodnim wybrzeżu.

Dzień 10 Całodzienna wycieczka po okolicy Lake Tahoe - największego górskiego jeziora Ameryki Północnej i najpopularniejszego miejsca rekreacji na pograniczu Kalifornii i Nevady. Objazd jeziora i obserwacja krajobrazów z punktów widokowych. Następnie wizyta w Virginia City - historycznym miasteczku z Dzikiego Zachodu, w którym odwiedzimy wnętrze dawnego Saloonu, a także ujrzymy mężczyzn w strojach kowbojów z prawdziwymi coltami i karabinami marki winchester w dłoniach. Po południu dla chętnych odwiedziny w jaskiniach hazardu w rejonie miasteczka Carson City. Nocleg w Reno.

Dzień 11
Przejazd do Wulkanicznego Parku Narodowego Lassen (Lassen Volcanic NP) w Górach Kaskadowych, w którym znajduje się stożek wulkaniczny Lassen (3.187 m n.p.m.) oraz resztki stratowulkanu Mt. Tehama. Ostatnia duża erupcja wulkaniczna na tym terenie miała miejsce niecałe sto lat temu i pozostało po niej wiele potoków zastygłej lawy. Intensywne procesy wulkaniczne trwają nadal. Będziemy obserwować ekshalacje wulkaniczne i fumarole, błotne wulkany i bulgoczące błotne stawy, nad którymi unoszą się obłoki pary i gazów. Poznamy geologiczną przeszłość zachodniej Ameryki. Ponadto będziemy wypatrywać wiewiórek, mulaków i niedźwiedzi czarnych. Następnie ciekawe Lake Shasta Caverns National Landmark. Nocleg w okolicach Reeding.

Dzień 12  Powrót przez Góry Nadbrzeżne nad Pacyfik i wizyta w Parku Narodowym Redwood (Redwood NP) w północnej Kaliforni. Park chroni malowniczy fragment Wybrzeża oraz endemiczny gatunek sekwoi o czerwonawej korze (sekwoja wieczniezielona  Sequoia sempervirens). Rośnie tutaj w nieznanym turystom miejscu najwyższe drzewo świata, mierzący ponad 115 metrów wysokości Hyperion. W parku rosną także różaneczniki. Występują też ciekawe gatunki zwierząt: jelenie kanadyjskie, uchatki i liczne inne gatunki ptaków. Nocleg w okolicy Arcata.

Dzień 13 W drodze do San Francisco przejazd Aleją Gigantów (Avenue of The Giants) - to słynny las majestatycznych drzew w Parku Stanowym Humboldt Redwood. wizyta w słynnej Napa Valley. W języku Indian Wappo, którzy od stuleci zamieszkiwali tereny obecnej Napa Valley, słowo napa oznacza ziemię obfitości. Napa Valley to tylko 4% winiarskiej produkcji Kalifornii, a winnice stanowią niespełna 5% wszystkich amerykańskich upraw – a jednak to właśnie ta niewielka dolina stała się winiarskim emblematem Stanów Zjednoczonych, rozpoznawalnym na całym świecie. Nocleg.

Dzień 14 Postój na przylądku Point Reyes - miejscu, w którym tektoniczna płyta pacyficzna zagłębia się pod płytę amerykańską. To dobry punkt do wypatrywania wielorybów (waleni szarych) i uchatek kalifornijskich. Kolejna odsłona przygody w cieniu największych drzew świata w parku stanowym imienia wielkiego obrońcy przyrody John Muir. Popołudniowy przyjazd do San Francisco i obserwacja zachodu słońca przy moście Golden Gate - jednym z najdłuższych wiszących mostów świata. Nocleg w hotelu.

Dzień 15 i 16 Przejazd na lotnisko i Powrót do Warszawy.

Cena obejmuje:
- koszty złotówkowe:
przelot Warszawa – San Francisco – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce
- koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte samochody, taksówki); noclegi (motele, pokoje 2-5 os.); wstępy na teren Parków Narodowych; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: elektronicznej autoryzacji ESTA i/lub wizy do USA (14 lub 160 USD); wyżywienia (ok. 25 USD na dzień); wstępów do Parków Stanowych, obiektów muzealnych i na prywatne tereny indiańskie, opcjonalnych wstępów do obiektów poza parkami narodowymi (ok. 200 USD).

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973). Absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x