Petra. Grobowiec Pałacowy

Jordania - Wokół skalnego teatru Petry

podróż wynajętym wanem w grupie 5-7-osób

Jordania - Wokół skalnego teatru Petry
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
15.09 - 29.09.2024
15 dni 5-7 3.800 zł + 790 USD + bilet lotniczy
  • Brak Miejsc
Zapisz się

podróż w grupie 5-7 osób - razem spędzamy czas, wspólne posiłki i wieczory
poznamy niezwykłych ludzi i zobaczymy aż 23 miejsca w Jordanii
dwa i pół dnia zwiedzania Petry – to minimum czasu, który należy na to przeznaczyć
wycieczka do Wadi Rum i 2 noclegi w najpiękniejszym miejscu w Jordanii
nocleg w mało znanej, a bardzo pięknej dolinie Wadi Dana
wizyty w ważnych miejscach biblijnych: miejsce chrztu Jezusa, miejsce śmierci Mojżesza i grób Aarona oraz Macheront – twierdza Heroda Wielkiego i miejsce śmierci św. Jana Chrzciciela
zobaczymy pięć miejsc z listy UNESCO w Jordanii
odpoczynek nad Morzem Czerwonym w Zatoce Akaba
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wyprawy: Amman - Ajlun - Geraza - zamki Umajjadów (Azraq, Mszatta, Hallabat, Harrana, Qasr Amra) - Madaba - Góra Nebo - Morze Martwe i Betania (miejsce chrztu Jezusa) - zamek Macheront - Umm ar-Rasas - Akaba i Morze Czerwone - Wadi Rum - Petra - góra Aarona (Dżabal Harun) - zamek Krak de Montreal - Wadi Dana - zamek Kerak - Wadi Mujib – Madaba

Uwaga! Wyjazd można połączyć z wycieczką:  Liban - W krainie cedrów i dawnych Fenicjan
    Terminy wyjazdów łączonych (24 dni): 4-27 sierpnia oraz 29 sierpnia - 21 września 2023 https://laurazja.pl/13624-liban-w-krainie-cedrow-i-dawnych-fenicjan
    Cena: 5.600 zł + 1.320 USD + bilety lotnicze

Jordania słynie z niezwykłych zabytków oraz z wyjątkowo pięknej przyrody. Najciekawszym miejscem przyrodniczym w kraju jest rezerwat w dolinie Wadi Rum, którego krajobrazy należą do najpiękniejszych na Półwyspie Arabskim. W Wadi Rum czeka nas wędrówka przez malownicze wydmy i różnobarwne skały o przedziwnych kształtach oraz aż dwa noclegi pod rozgwieżdżonym, pustynnym niebem w obozie Beduinów. Najsłynniejszym miejscem w Jordanii jest dawna stolica nabatejska – Petra, będąca najoryginalniejszym spośród wszystkich zachowanych miast starożytności. Jego architektura potrafi zachwycić i oczarować każdego. Podczas dwudniowego pobytu w Petrze zobaczymy legendarne budowle oraz poznamy historię, wierzenia i obyczaje Nabatejczyków. Jordania jest ponadto krajem wielu innych historycznych i przyrodniczych osobliwości. Odwiedzimy Amman – dawną rzymską Filadelfię, a obecnie stolicę Królestwa Haszymickiego. Zwiedzimy pozostałe zabytki UNESCO w Jordanii: dawne miasto Umm ar-Rasas i pustynne zamki Umajjadów: Qasr Amra. Azraq i Mszatta. Zobaczymy biblijną Gerazę, w której Chrystus uzdrowił opętanego i miejsce śmierci Mojżesza na Górze Nebo. W miasteczku Madaba ujrzymy piękne mozaiki z V wieku. Odwiedzimy zamki rycerzy krzyżowych: położony na Górze Królewskiej Krak de Montreal oraz Kerak Moabski - warownię, gdzie panował słynny rycerz-rozbójnik Renald z Chatillon. Zjedziemy w najgłębszą depresję świata nad Morzem Martwym. Będziemy pływać w Morzu Czerwonym i nurkować na rafach koralowych Zatoki Akaba. Odwiedzimy też malowniczy rezerwat Wadi Dana i przejedziemy przez rzadko odwiedzaną przez turystów Wadi Mujib, czyli dolinę biblijnej rzeki Arnon. Wyjazd polecamy każdemu, kto ceni przygodę i różnorodny wypoczynek.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Ammanu przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do hotelu i nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie stolicy. Spacer pod Meczet Króla Husajna, Meczet Króla Abdullaha, starożytny teatr, odeon i nimfeum. Wizyta w Cytadeli na wzgórzu w centrum miasta i w Muzeum Archeologicznym. Nocleg.

Dzień 3 Całodzienna wycieczka po północnej Jordanii. Odwiedzimy arabski zamek Ajlun. Potem zobaczymy znakomicie zachowane ruiny biblijnej Gerazy, a w nich m. in.: świątynie Zeusa i Artemidy, główną kolumnadę, hipodrom, bramę Hadriana, dwa teatry, tetrapylon oraz kościoły wczesnochrześcijańskie. Nocleg w Ammanie.

Dzień 4 Rano wyjazd na pustynię do zamków kalifów arabskich: Azraq, Mszatta, Hallabat, Harrana i Kasr Amra (lista UNESCO). W tym ostatnim znajdują się freski przedstawiające... nagie kobiety. Po południu przejazd do miasta Madaba i nocleg.

Dzień 5 Cały dzień w Madabie i okolicy. Rano wizyta na górze Nebo, gdzie znajduje się symboliczny grób Mojżesza. Ujrzymy z niej panoramę doliny Jordanu i Ziemi Świętej. Potem zwiedzanie kościołów bizantyńskich w Madabie, które słyną z pięknych mozaik. Na szczególną uwagę zasługuje kościół św. Jerzego, gdzie zachowała się mozaika z V w. n.e. przedstawiająca mapę Ziemi Świętej ze słynnym planem Jerozolimy. Przejazd nad Morze Martwe i do Betanii. Najpierw odwiedzimy miejsce chrztu Jezusa w Jordanie. Potem niezwykłych wrażeń dostarczy kąpiel w wodach słonego jeziora, położonego w najgłębszej depresji świata (poniżej 400 m p.p.m.) oraz księżycowe krajobrazy w jego otoczeniu. Nocleg w Madabie.

Dzień 6 Rano wizyta w twierdzy Macheront - zbudowanej przez Heroda Wielkiego, w której na życzenie pięknej Salome został ścięty św. Jan Chrzciciel. Następnie podróż do Akaby tzw. Autostradą Pustynną. Po drodze wizyta. starożytnego miasta Umm ar-Rasas (lista UNESCO). W Akabie zakwaterowanie w hotelu i kąpiel o zachodzie słońca w Morzu Czerwonym. Nocleg.

Dzień 7 Zasłużony odpoczynek i prawdziwy relaks na plażach Akaby. Nurkujemy w bajkowym świecie raf koralowych. Degustujemy morskie przysmaki. Oglądamy wybrzeża Arabii Saudyjskiej, Egiptu i Izraela.

Dzień 8 Rano wycieczka fakultatywna łodzią ze szklanym dnem na rafę koralową. Po południu wyjazd do Wadi Rum, suchej doliny rzecznej na pustyni, najbardziej malowniczego miejsca w Jordanii (lista UNESCO). Nocleg w obozie beduińskim.

Dzień 9 Atrakcje niezwykłej pustyni: wędrówki po piaszczystych wydmach, oglądanie przepięknych form skalnych (wycięte w kolorowych piaskowcach groty, kaskady, łuki i mosty), spotkania z pustynną florą i fauną. Wieczór przy dźwiękach beduińskiej muzyki.

Dzień 10 Obserwacja wschodu słońca ze wzgórza skalnego nad obozem. Pożegnanie pustyni i przejazd do miasteczka Wadi Musa. Zakwaterowanie w hotelu. Wczesnym popołudniem rozpoczęcie zwiedzania Petry – jednego z najpiękniejszych miast starożytnego Wschodu. Wędrówka słynnym wąwozem do Skarbca i wyjście na wzgórze z najsłynniejszymi ołtarzami ofiarnymi w Petrze i fantastycznymi widokami.

Dzień 11-12 Całodzienne wędrówki po Petrze (lista UNESCO), położonej w niedostępnej skalnej kotlinie stolicy Nabatejczyków. To zhellenizowane plemię arabskie stworzyło tutaj kulturę, której unikalne pomniki architektury (grobowce, świątynie, stelle wotywne, ołtarze ofiarne) możemy do dziś podziwiać. Z nami z pewnością zobaczycie dużo więcej niż samodzielnie. Pokażemy wam między innymi:
- wielki wąwóz zwany z arabskiego Sikiem z płaskorzeźbami, niszami wotywnymi i kanałami wodnymi
- Grobowiec zwany Skarbcem (arab. el-Chazne) – monumentalne arcydzieło rzeźbiarskie
- Grobowiec z Obeliskami – jedyny w swoim rodzaju kompleks w dolinie Wadi Musa
- Grobowiec Pałacowy – ze wspaniałą fasadą wykutą w skale i nadbudowaną z bloków kamiennych
- Grobowiec Sextiusa Florentinusa – namiestnika rzymskiego z zachowaną inskrypcją
- Grobowiec Jedwabny – z bajecznie kolorowym nadprożem
- Grobowiec Koryncki – dwupiętrowy, z szeroką fasadą podobną do el-Chazne
- Grobowiec zwany Ad-Dejr (Klasztor) – największy w Petrze
- Grobowiec Uneiszu – wezyra na dworze króla nabatejskiego
- Grobowiec Urnowy – w którym starożytni chrześcijanie urządzili kościół
- Grobowiec Renesansowy – z wyjątkowo pięknymi proporcjami
- Grobowiec Żołnierza Rzymskiego – z rzeźbą legionisty nad wejściem
- teatr antyczny – z widownią wykutą w całości w skalnym zboczu
- Wielką Świątynię – z ogromnymi kolumnami i ołtarzami ofiarnymi
- Świątynię Skrzydlatych Lwów – w której archeolodzy wykopali piękne rzeźby
- Świątynię Duszary – głównego boga nabatejskiego (arab. Kasr el-Bint)
- Wielka Kolumnadę – najważniejszą arterię miasta
- wyżyny ofiarne i sanktuarium na wzgórzu Zibb Atuf
- dolinę Wadi Farasa ze skałami o bajecznych kolorach i kształtach
- Bloki Dżinów – tajemnicze kamienne bloki o niejasnym przeznaczeniu
- kościół bizantyński z pięknymi mozaikami – dawna siedziba biskupów Petry
- Kolumnę Faraona
- fortyfikacje krzyżowców z XII w. na szczycie skały w środku kotliny
- Tryklinium Lwów i najlepiej zachowane triklinia
- mały wąwóz zwany z arabskiego Małym Sikiem
- Małą Petrę, a w niej grobowiec z zachowanym tynkiem i kolorowymi freskami
Dodatkową atrakcją będzie wyjście na punkt widokowy na Skarbiec oraz dla chętnych możliwość pieszej wędrówki na grób Aarona na górze Aarona (Dżabal Harun).

Dzień 13 Pożegnanie Petry i przejazd do zamku krzyżowców Krak de Montreal. Następnie podróż Drogą Królewską do malowniczej doliny Wadi Dana. Zakwaterowanie w hostelu i kilkugodzinny spacer po tamtejszym rezerwacie przyrody, który słynie z unikatowych krajobrazów i ciekawej flory i fauny. Nocleg.

Dzień 14 Rano przejazd do Keraku i zwiedzanie największego zamku krzyżowców w Jordanii. Potem podróż do Madaby przez Wadi Mujib  - przejedziemy przez najgłębszą dolinę w Jordanii, fantastyczną drogą między Kerakiem a Madabą. Pożegnalny wieczór i odpoczynek przez podróżą do Polski. W późnych godzinach wieczornych przejazd na lotnisko w Ammanie. W nocy lub nad ranem wylot z Jordanii.

Dzień 15 Powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy.

Uwaga! Informujemy, że z powodu COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

 

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT;  koszty walutowe: wszystkie przejazdy na terenie Jordanii; noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 osobowe z łazienkami), wycieczka po Wadi Rum z dwoma noclegami w obozie beduińskim i wyżywieniem (ok. 120 USD); wycieczka do Wadi Dana z lokalnym przewodnikiem, noclegiem oraz dwoma posiłkami; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmuje: przelotu do Jordanii, kosztów wizy jordańskiej (ok. 60 USD); wyżywienia (ok. 20 USD na dzień), biletów wstępu (ok. 180 USD).

Klub Laurazja pomaga uczestnikom swoich wyjazdów zredukować koszty wizy i biletów wstępu z 240 USD do kwoty ok. 160 USD.

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska (ur. 1983), absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach - Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po Maroko. Miłośniczka przyrody i rzemiosła artystycznego.

Czytaj więcej

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974), absolwent chorzowskiego "Słowaka", Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach Nepalu. Nurkował w Morzu Śródziemnym, Czerwonym i Andamańskim. Od roku 2000 organizuje i prowadzi wyprawy krajoznawcze.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej