Klasztor buddyjski w dolinie Spiti

Indie i Tybet – Himalajskie królestwa Kinnaur, Spiti i Lahaul

Wyprawa do miejsc poza szlakami w indyjskim Tybecie

Indie i Tybet – Himalajskie królestwa Kinnaur, Spiti i Lahaul
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
14.06 - 29.06.2024
16 dni 6-12 2.900 zł + 650 USD + bilet lotniczy
  • Nowość
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się

wyprawa na teren dawnego Tybetu, gdzie jeszcze nie dotarł masowy ruch turystyczny
podróż przez Himalaje prywatnym vanem lub minibusem z doświadczonym indyjskim kierowcą
wizyta w najstarszym klasztorze tybetańskim w Tabo z X w.
na trasie zobaczymy różne pasma Himalajów i bardzo różnorodne krajobrazy
program przewiduje stopniowe zdobywanie wysokości i aklimatyzację
wspólne spędzanie czasu w grupie
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wyprawy: Delhi - Shimla - Sarahan – dolina Sangla - Chitkul - Kalpa - Nako – Tabo – Losar – jezioro Chandra – Manali – Chandigarh – Delhi

Teren dawnego tybetańskiego księstwa Spiti uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w Indiach. Niemal do końca XX. wieku był on całkowicie zamknięty dla ruchu turystycznego. Po jego otwarciu tylko nieliczni podróżnicy docierali do Spiti, ponieważ prowadziły tam fatalne drogi, które przez większą część roku były zaśnieżone i nieprzejezdne. Dzięki temu cały ten rejon do niedawna pozostawał ciągle odcięty od reszty kraju, a pod względem turystycznym nieskomercjalizowany. W roku 2021 oddano do użytku nową  drogę, którą można wygodnie dojechać do doliny Spiti. Ze względu na surowy klimat i opady śniegu region jest otwarty dla turystów tylko od czerwca do września. Warto zobaczyć Spiti zanim zostanie ono skomercjalizowane. Od Shimli do Ćandigarhu będziemy podróżować wynajętym vanem lub małym busem przez doliny rzek himalajskich (Satledź, Spiti, Chandra i innych). Przejedziemy przez himalajskie przełęcze – najwyższą z nich będzie Kunzum Pass (wys. 4.551 m n.p.m.). Zobaczymy fantastyczne krajobrazy, klasztory buddyjskie, które mają ponad tysiąc lat, a także miejsca opisywane w słynnej Mahabharacie.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Przelot do Indii i przejazd w Himalaje
Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Delhi. Przejazd do hotelu i odpoczynek po podróży. Czas na sprawy organizacyjne, wymianę pieniędzy i spacer aklimatyzacyjny po dzielnicy Pahar Gandź i Nowym Delhi (Connought Place i Brama Indii). Nocleg.

Dzień 3 Całodniowy przejazd z Delhi do leżącego w Himalajach miasta Shimla – w czasach Radźu letniej stolicy Indii Brytyjskich, a obecnie stolicy stanu Himachal Pradesh. Wieczorny spacer po słynnej ulicy Mall. Nocleg.

Dzień 4 Rano przejazd wpisaną na listę UNESCO kolejką górską i wizyta w dawnym Pałacu Wicekrólów Indii. Po południu czas na wypoczynek i relaks w słynnym kurorcie. Dla chętnych wyjście do świątyni boga Hanumana na wzgórzu nad Shimlą. Nocleg.

Podróż przez Himalaje do dawnego księstwa Kinnaur
Dzień 5-6 Droga z Shimli poprowadzi nas przez porośnięte lasami cedrowymi pasmo Himalajów Siwalik oraz malowniczą dolinę rzeki Satledź. W miasteczku Sarahan zobaczymy hinduistyczną świątynię Bhimakali, w okolicy której planujemy nocleg. Następnie wjedziemy na teren regionu Kinnaur, w którym mieszkańcy noszą charakterystyczne stroje. Odwiedzimy dolinę Sangla, uznawaną za jedną z najpiękniejszych, a w niej planujemy dotrzeć na indyjski „koniec świata”, czyli do miasteczka Chitkul na wys. 3.450 m n.p.m. Kolejny nocleg w miasteczku Kalpa (wys. ok. 2.900 m n.p.m.), gdzie otrzymamy permity na wjazd do doliny Spiti, a także zobaczymy świętą górę Kinnaur Kailash, której wierzchołek (wys. 6.050 m n.p.m.) zazwyczaj ginie w chmurach.

Tybetańskie królestwa Spiti i Lahaul
Dzień 7 Tego dnia wjedziemy na teren Tybetu, a konkretnie jednego z wielu dawnych tybetańskich królestw. Znajdowało się ono w dolinie rzeki Spiti. Zmienią się całkowicie krajobrazy, architektura miasteczek, a także mieszkańcy. Dojedziemy do miejscowości Nako, leżącego nad świętym jeziorem o tej samej nazwie. Według legendy powstało ono w miejscu, gdzie upadł otoczak rzucony przez Padmasambhawę. Spacer po miasteczku i wokół jeziora. Dowiemy się jak i kiedy buddyzm dotarł do Tybetu oraz czym różni się wadźrajana od innych nauk buddyjskich. Nocleg w Nako lub okolicy.

Dzień 8 Przejazd wzdłuż rzeki Spiti z Nako do Tabo (wys. 3.050 m n.p.m.). Najpierw w miejscowości Gyu odwiedzimy buddyjską gompę z pewną osobliwością, a powyżej Samdo rozpoczniemy część podróży przez główny grzbiet Himalajów (ang. Great Himalayan Range). Zwiedzanie najważniejszego kompleksu klasztornego w dolinie Spiti – liczącej ponad tysiąc lat gompy w Tabo (X w.). W jej wnętrzu znajdują się malowidła i dzieła sztuki sakralnej uznawane za najlepiej zachowane w całym Tybecie. Klasztor w Tabo został wybrany przez obecnego Dalejlamę za miejsce, w którym zamierza on spędzić ostatnie lata życia. Oprócz kompleksu klasztornego powędrujemy także do kompleksu jaskiń  powyżej miasteczka, z którego roztacza się panorama doliny Spiti oraz klasztoru. Nocleg.

Dzień 9 Wyjazd z Tabo i wizyta w zbudowanym wysoko w górach i pięknie położonym klasztorze tybetańskim Dankar Gompa (wys. ok. 3.890 m n.p.m.), który liczy około tysiąca lat. Jest to dawna stolica Spiti, a zobaczymy w nim bardzo ciekawe rzeźby i malowidła. Następnie zjazd do doliny rzeki Pin (Pin Valley), w poszukiwaniu ibexów i śnieżnej pantery. Nocleg w miasteczku Kaza (wys. wys. ok. 3.600 m n.p.m.).

Dzień 10 Kilkugodzinna wycieczka, podczas której zobaczymy krajobrazy głównego łańcucha Himalajów i odwiedzimy różne osobliwe miejsca: Hikim – najwyżej położona wieś w Indiach, do której można dojechać drogą dla pojazdów motorowych (wys. ok. 4.116 m n.p.m.); najwyżej położony punkt pocztowy w Indiach w Comic (wys. ok. 4.000 m n.p.m.) oraz posąg Buddy w Langza. Po południu czas wolny w Kaza na odpoczynek i zakupy pamiątek. Nocleg w Kaza.

Dzień 11 Przejazd z Kaza do miejscowości Losar – ostatniej osady w dolinie Spiti. Po drodze wizyta w wiosce Kibber, klasztorze Ki oraz przy spektakularnym moście Chichem. Po południu czas na spokojny spacer po okolicy Losar, podczas którego zobaczymy pola uprawne, tybetańskie czorteny i niezwykłe krajobrazy. Nocleg w Losar i pożegnanie z doliną Spiti..

Dzień 12 Wcześnie rano ok. 5.00 przejazd z Losar na przełęcz Kunzum Pass (wys. 4.551 n.p.m.). Następnie podróż nad święte jezioro tybetańskie Chandra Tal (wys. 4.270 m n.p.m.) na pograniczu regionów Spiti i Lahaul. Piesza wędrówka nad jego brzegiem. Potem prawdopodobnie najtrudniejsza część wyjazdu, czyli kilkugodzinny przejazd wzdłuż rzeki Chandra, który przypomina bardziej off road niż podróż zwykłą drogą. Niedogodności podróży powinny nam wynagrodzić niezwykłe widoki górskie w Lahaul. Wreszcie przez tunel pod przełęczą Rotang dotrzemy do Manali (wys. 2.050 m n.p.m.) i tam powrócimy do cywilizacji. Po południu spacer po słynnym himalajskim kurorcie, podczas którego zobaczymy zabytkową architekturę Starego Manali. Nocleg.

Powrót przez Pendżab do Delhi i pożegnanie Indii
Dzień 13 Ostatnia podróż przez Himalaje, które znów będą porośnięte zielonymi lasami.  Przejazd z Manali przez miasta Kullu, Mandi i Bilaspur do Chandigarhu – stolicy indyjskiego stanu Pendżab. Po drodze w miarę możliwości czasowych zatrzymamy się w wybranych, ciekawych miejscach. Nocleg w Chandigarze..

Dzień 14 Rano spacer po ogrodach Chandigarhu – miasta zaprojektowanego przez Le Corbusiera. Około południa wyjazd autobusem typu de luxe do Delhi (czas przejazdu ok. 4-5 godz.). Nocleg.

Dzień 15 Pożegnalny dzień w Delhi. Wizyta w marmurowym kompleksie świątynnym Akshardam – największym hinduistycznym kompleksie świątynnym w świecie. Po południu czas na pożegnalne spacery i zakupy. Nocleg.

Dzień 16 Wcześnie rano (ok. 2.30) przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji.

Uwaga! Informujemy, że w razie bardzo dużych letnich opadów monsunowych w Himalajach planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

 

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe – opieka doświadczonego pilota-przewodnika; ubezpieczenie NNW, KL i CP; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – koszty organizacyjne podczas wyprawy; wszystkie przejazdy podczas wyprawy (kursowe autobusy, ryksze, wynajęte samochody lub minibus podczas podróży przez tereny Kinnaur, Spiti i Lahaul); noclegi - hotele w Delhi, Śimli i Śrinagarze (pokoje 2-3-osobowe z łazienkami i klimatyzacją). Uwaga! W Himalajach możemy nocować w różnych warunkach i obiektach noclegowych – możliwe są obiekty typu guest house, homestay, hotele lub prywatne kwatery. Czasami łazienki będą poza pokojami. Na terenie Spiti 1 lub 2 noclegi mogą być w pokojach kilkuosobowych, a warunki zakwaterowania i pokoje mogą być siermiężne dla turysty z Europy. W Spiti nie wszędzie powstała baza noclegowa spełniająca wymogi turysty z Europy. Akceptacja indyjskich standardów noclegowych jest warunkiem udziału w wyprawie.

Umowa i cena nie obejmują: biletu lotniczego do Delhi; wizy do Indii (ok. 20 USD); wyżywienia (ok. 12-15 USD na dzień); biletów wstępu do zwiedzanych miejsc i obiektów (ok. 60 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli takie będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Indii podczas wyprawy.

Arek Imiela

Arkadiusz Imiela

Arkadiusz Imiela (ur. 1993), absolwent chorzowskiego "Słowaka" oraz biologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przyrodnik z zamiłowania, a z zawodu pilot wycieczek i przewodnik - od blisko dekady prowadzi wycieczki w Polsce i Europie Środkowej, a także organizuje wędrowne obozy dla młodzieży. Przewodnik górski, od 2016 roku związany ze Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich w Katowicach, gdzie realizuje się jako instruktor, wykładowca i kierownik kursów.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej