Przelot do Indii i przejazd w Himalaje
Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Delhi. Przejazd do hotelu i odpoczynek po podróży. Czas na sprawy organizacyjne, wymianę pieniędzy i spacer aklimatyzacyjny po dzielnicy Pahar Gandź i Nowym Delhi (Connought Place i Brama Indii). Nocleg.
Dzień 3 Całodniowy przejazd z Delhi do leżącego w Himalajach miasta Shimla – w czasach Radźu letniej stolicy Indii Brytyjskich, a obecnie stolicy stanu Himachal Pradesh. Wieczorny spacer po słynnej ulicy Mall. Nocleg.
Dzień 4 Rano przejazd wpisaną na listę UNESCO kolejką górską i wizyta w dawnym Pałacu Wicekrólów Indii. Po południu czas na wypoczynek i relaks w słynnym kurorcie. Dla chętnych wyjście do świątyni boga Hanumana na wzgórzu nad Shimlą. Nocleg.
Podróż przez Himalaje do dawnego księstwa Kinnaur
Dzień 5-6 Droga z Shimli poprowadzi nas przez porośnięte lasami cedrowymi pasmo Himalajów Siwalik oraz malowniczą dolinę rzeki Satledź. W miasteczku Sarahan zobaczymy hinduistyczną świątynię Bhimakali, w okolicy której planujemy nocleg. Następnie wjedziemy na teren regionu Kinnaur, w którym mieszkańcy noszą charakterystyczne stroje. Odwiedzimy dolinę Sangla, uznawaną za jedną z najpiękniejszych, a w niej planujemy dotrzeć na indyjski „koniec świata”, czyli do miasteczka Chitkul na wys. 3.450 m n.p.m. Kolejny nocleg w miasteczku Kalpa (wys. ok. 2.900 m n.p.m.), gdzie otrzymamy permity na wjazd do doliny Spiti, a także zobaczymy świętą górę Kinnaur Kailash, której wierzchołek (wys. 6.050 m n.p.m.) zazwyczaj ginie w chmurach.
Tybetańskie królestwa Spiti i Lahaul
Dzień 7 Tego dnia wjedziemy na teren Tybetu, a konkretnie jednego z wielu dawnych tybetańskich królestw. Znajdowało się ono w dolinie rzeki Spiti. Zmienią się całkowicie krajobrazy, architektura miasteczek, a także mieszkańcy. Dojedziemy do miejscowości Nako, leżącego nad świętym jeziorem o tej samej nazwie. Według legendy powstało ono w miejscu, gdzie upadł otoczak rzucony przez Padmasambhawę. Spacer po miasteczku i wokół jeziora. Dowiemy się jak i kiedy buddyzm dotarł do Tybetu oraz czym różni się wadźrajana od innych nauk buddyjskich. Nocleg w Nako lub okolicy.
Dzień 8 Przejazd wzdłuż rzeki Spiti z Nako do Tabo (wys. 3.050 m n.p.m.). Najpierw w miejscowości Gyu odwiedzimy buddyjską gompę z pewną osobliwością, a powyżej Samdo rozpoczniemy część podróży przez główny grzbiet Himalajów (ang. Great Himalayan Range). Zwiedzanie najważniejszego kompleksu klasztornego w dolinie Spiti – liczącej ponad tysiąc lat gompy w Tabo (X w.). W jej wnętrzu znajdują się malowidła i dzieła sztuki sakralnej uznawane za najlepiej zachowane w całym Tybecie. Klasztor w Tabo został wybrany przez obecnego Dalejlamę za miejsce, w którym zamierza on spędzić ostatnie lata życia. Oprócz kompleksu klasztornego powędrujemy także do kompleksu jaskiń powyżej miasteczka, z którego roztacza się panorama doliny Spiti oraz klasztoru. Nocleg.
Dzień 9 Rano i przed południem planujemy spędzić czas w Tabo. Następnie przejazd do pięknie położonego klasztoru tybetańskiego Dankar Gompa, który liczy około tysiąca lat. Zobaczymy w nim bardzo ciekawe rzeźby i malowidła. Zbudowany jest wysoko w górach (wys. ok. 3.890 m n.p.m.) w miejscu, gdzie znajdowała się dawna stolica Spiti. Następnie zjazd do doliny rzeki Spiti i podróż do miasteczka Kaza (wys. wys. ok. 3.600 m n.p.m.). Czas wolny i nocleg.
Dzień 10 Kilkugodzinna wycieczka, podczas której zobaczymy krajobrazy głównego łańcucha Himalajów i odwiedzimy różne osobliwe miejsca: Hikim – najwyżej położona wieś w Indiach, do której można dojechać drogą dla pojazdów motorowych (wys. ok. 4.116 m n.p.m.); najwyżej położony punkt pocztowy w Indiach w Comic (wys. ok. 4.000 m n.p.m.) oraz posąg Buddy w Langza. Po południu czas wolny w Kaza na odpoczynek i zakupy pamiątek. Nocleg w Kaza.
Dzień 11 Przejazd z Kaza do miejscowości Losar – ostatniej osady w dolinie Spiti. Po drodze wizyta w wiosce Kibber, klasztorze Ki oraz przy spektakularnym moście Chichem. Po południu czas na spokojny spacer po okolicy Losar, podczas którego zobaczymy pola uprawne, tybetańskie czorteny i niezwykłe krajobrazy. Nocleg w Losar i pożegnanie z doliną Spiti..
Dzień 12 Wcześnie rano ok. 5.00 przejazd z Losar na przełęcz Kunzum Pass (wys. 4.551 n.p.m.). Następnie podróż nad święte jezioro tybetańskie Chandra Tal (wys. 4.270 m n.p.m.) na pograniczu regionów Spiti i Lahaul. Piesza wędrówka nad jego brzegiem. Potem prawdopodobnie najtrudniejsza część wyjazdu, czyli kilkugodzinny przejazd wzdłuż rzeki Chandra, który przypomina bardziej off road niż podróż zwykłą drogą. Niedogodności podróży powinny nam wynagrodzić niezwykłe widoki górskie w Lahaul. Wreszcie przez tunel pod przełęczą Rotang dotrzemy do Manali (wys. 2.050 m n.p.m.) i tam powrócimy do cywilizacji. Po południu spacer po słynnym himalajskim kurorcie, podczas którego zobaczymy zabytkową architekturę Starego Manali. Nocleg.
Powrót przez Pendżab do Delhi i pożegnanie Indii
Dzień 13 Ostatnia podróż przez Himalaje, które znów będą porośnięte zielonymi lasami. Przejazd z Manali przez miasta Kullu, Mandi i Bilaspur do Chandigarhu – stolicy indyjskiego stanu Pendżab. Po drodze w miarę możliwości czasowych zatrzymamy się w wybranych, ciekawych miejscach. Nocleg w Chandigarze..
Dzień 14 Rano spacer po ogrodach Chandigarhu – miasta zaprojektowanego przez Le Corbusiera. Około południa wyjazd autobusem typu de luxe do Delhi (czas przejazdu ok. 4-5 godz.). Nocleg.
Dzień 15 Pożegnalny dzień w Delhi. Wizyta w marmurowym kompleksie świątynnym Akshardam – największym hinduistycznym kompleksie świątynnym w świecie. Po południu czas na pożegnalne spacery i zakupy. Nocleg.
Dzień 16 Wcześnie rano (ok. 2.30) przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji.
Uwaga! Informujemy, że w razie bardzo dużych letnich opadów monsunowych w Himalajach planowany program wyjazdu może ulec zmianie.