Indie

Indie - Od Delhi do Bombaju

przez Nizinę Hindustańską i Dekan

Indie - Od Delhi do Bombaju
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
08.11 - 01.12.2024
24 dni 6-12 4.500 zł + 750 USD + bilet lotniczy
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się

zobaczymy aż 12 obiektów z listy UNESCO w Indiach
dotrzemy do spektakularnych miejsc poza szlakami turystycznymi – Mathura, Orczha i Sańczi
zwiedzimy Golkondę i Bidżapur – dawne stolice legendarnych królestw na wyżynie Dekan
odwiedzimy miejsca opisywane przez Waldemara Hansena w „Pawim Tronie” – najlepszej książce o dziejach dynastii Wielkich Mogołów
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wyprawy: Delhi – Agra – Sikandra – Vrindaban – Mathura – Fatehpur Sikri – Gwalior – Dżhansi – Orczha – Sańczi – Udaigiri – Bophal – Bhimbetka – Dżalgaon – Adżanta – Elura – Daulatabad – Aurangabad – Hajderabad – Bidżapur – Bombaj – Park Narodowy im. Sandżaja Gandhiego – Bombaj

Trasa wyjazdu biegnie szlakiem najbardziej spektakularnych zabytków w Indiach, prowadząc jednocześnie przez tereny ciekawe pod względem krajobrazowym. Przejedziemy przez zachodnią część Niziny Hindustańskiej, gdzie zobaczymy najsłynniejsze miasta i budowle wzniesione w czasach Wielkich Mogołów: kompleksy pałacowe w Delhi, Agrze i Fatehpur Sikri; grobowiec Akbara w Sikandrze, ogromny fort w Gwaliorze oraz Tadż Mahal – legendarne mauzoleum uznawane za jeden z cudów świata. Odwiedzimy znakomicie zachowaną buddyjską stupę w Sańczi z III w. p.n.e. oraz pojedziemy do hinduistycznej „Ziemi Świętej” w rejonie miast Mathura i Vrindaban. Tam narodził się i dorastał Kriszna, który jako młody bóg-psotnik chował ubrania kąpiącym się nago pasterkom. Na wyżynie Dekan zwiedzimy jaskinie w Adżancie oraz świątynie w Elurze. W jaskiniach odkryto unikalne, piękne freski buddyjskie sprzed tysiąca lat. Natomiast Elura słynie z wykutych w skałach świątyń należących do trzech indyjskich religii – hinduizmu, buddyzmu i dżinizmu. Najważniejsza z nich to Kajlasanatha. Jest to w rzeczywistości gigantyczna rzeźba, w porównaniu z którą skalne budowle słynnej Petry są niewielkim przedsięwzięciem architektonicznym. Potem pojedziemy do Hajderabadu i Bidżapuru – dawnych stolic muzułmańskich królestw Dekanu. Oprócz zabytków czeka nas ciekawa atrakcja przyrodnicza – wycieczka do Parku Narodowym im. S. Gandhiego. Naszą podróż zakończy kilkudniowy pobyt w Bombaju. Trasę tą szczególnie polecamy osobom zainteresowanym architekturą, sztuką, historią i zabytkami UNESCO, których w programie jest aż dwanaście.

Dzień 1 Wylot z Warszawy do Delhi przez jeden z portów lotniczych Europy.

Dzień 2 Przylot do Delhi. Przejazd do hotelu i odpoczynek. Spacer aklimatyzacyjny po stolicy: odwiedzimy reprezentacyjne dzielnice Nowego Delhi, plac Connought Place, Bramę Indii, budynek Parlamentu i Pałac Prezydencki. Wieczór spędzimy w dzielnicy Pahar Gandź. Nocleg.

Dzień 3 Całodzienna wycieczka rikszami po mieście. Zobaczymy słynne muzułmańskie zabytki: forty Purana Kila i Tughlakabad, grobowiec cesarza Humajuna (lista UNESCO), mauzoleum Nizamuddin Auliji, średniowieczny minaret Kutab Minar zwany „cudem Hindustanu” (lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 4 Rano wizyta w Starym Delhi: zwiedzanie Czerwonego Fortu (lista UNESCO) z kompleksem pałacowym Wielkich Mogołów (XVII w.), Meczetu Piątkowego, świątyni dżinijskiej i szpitala dla ptaków. Popołudniu przejazd z Delhi do Agry (ok. 4,5 godz). Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 5 Przez prawie sto lat Agra była stolicą imperium Wielkich Mogołów. W tym mieście wybudowano najsłynniejszą budowlę Indii - mauzoleum Tadż Mahal (Taj Mahal). Rano odwiedzimy Czerwony Fort (lista UNESCO) z kompleksem pałacowym z XVI w. oraz ogromny grobowiec cesarza Akbara w Sikandrze. Potem przejedziemy przez most na rzece Jamunie do grobowca Etimaduddauli - ciekawej budowli w stylu perskim. Po południu wizyta w legendarnym Tadż Mahalu - grobowcu cesarza Szahdżahana i jego żony Mumtaz Mahal (lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 6 Wycieczka do miasta Mathura - miejsca narodzin boga Kriszny. Zobaczymy tam ważne świątynie hinduistyczne i nabrzeże rzeki Jamuny. Odwiedzimy też świątynie w miejscowości Vrindavan, gdzie według tradycji Kriszna uwodził kąpiące się w rzece pasterki. Potem przejazd do Fatehpur Sikri  - zabytkowego miasta, w którym znajduje się najlepiej zachowany kompleks budowli pałacowych z okresu Wielkich Mogołów (lista UNESCO). Nocleg w Agrze.

Dzień 7 Przejazd z Agry do Gwalioru (ok. 4 godz.). Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie wielkiego fortu, który wznosi się nad miastem. Zobaczymy ciekawe budowle hinduskie i muzułmańskie. Nocleg.

Dzień 8 Przejazd z Gwalioru do Dżhansi (Jhansi, ok. 6 godz.). Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie pięknego zespołu pałacowego na wyspie w Orczha (Orchha) (XVI - XVII w.). Nocleg.

Dzień 9 Rano wizyta w kościele z relikwiami św. Judy Tadeusza. Podróż z Dżhansi do Sańczi. Nocleg.

Dzień 10 Rano zwiedzanie Wielkiej Stupy w Sańczi (Sanchi) z czasów cesarza Aśioki (III w. p.n.e.), należącej do najważniejszych miejsc buddyjskich w Indiach (zabytek UNESCO). Potem wycieczka do Udaigiri, gdzie w skalnych grotach zobaczymy hinduistyczne i dżinijskie świątynie (IV – VII w. n.e.). Nocleg.

Dzień 11 Wcześnie rano przejazd do miasta Bhopal przez wiejskie tereny stanu Madhya Pradesh. Zakwaterowanie w hotelu i wycieczka do skalnego schroniska Bhimbetka (zabytek UNESCO) - zamieszkanego przez ludzi w czasach prehistorycznych. Nocleg w Bhopalu.

Dzień 12 Wcześnie rano wyjazd do miasta Dżalgaon (Jalgaon). Przesiadka na autobus i przejazd do Adżanty (ok. 2,5 godz.). Po drodze obserwacja krajobrazów wyżyny Dekan. Nocleg.

Dzień 13 W pobliżu Adżanty (Ajanta) w dolinie rzeki Wagory znajduje się kilkadziesiąt jaskiń, w których od II wieku p.n.e. przez 800 lat istniał buddyjski ośrodek monastyczny (lista UNESCO). Mnisi stworzyli tam fantastyczne świątynie, a piękne freski na ścianach jaskiń przyciągają miłośników sztuki z całego świata. Zapomniane na setki lat jaskinie zostały odkryte przypadkowo w XIX wieku przez Anglików podczas polowania. Późnym popołudniem przejazd autobusem do Aurangabadu. Nocleg w hotelu.

Dzień 14 Wycieczka do Elury (Ellora), gdzie pomiędzy VII a XI wiekiem powstały unikalne świątynie skalne trzech indyjskich religii: buddyzmu, dżinizmu i hinduizmu (lista UNESCO). Najokazalsza z nich to Kajlasanatha – fantastyczna budowla wykuta w skalnym zboczu. Ponadto odwiedzimy grób cesarza Aurangzeba oraz fort w Daulatabadzie. Nocleg w Aurangabadzie.

Dzień 15 Zobaczymy Bibika Maqbara - mauzoleum żony cesarza Aurangzeba, a także groty wokół Aurangabadu. Wieczorem wyjazd pociągiem do Hajderabadu. Nocleg w wagonach sypialnych drugiej klasy (czas podróży ok. 14 godz.).

Dzień 16 Przyjazd do Hajderabadu (Hyderabad) – obecnej stolicy stanu Andhra Pradesh, dawnej stolicy bajecznie bogatego Królestwa Golkondy. Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie wielkiego fortu, w którym rezydowali muzułmańscy władcy Golkondy. Zobaczymy okazałe pałace, meczety i grobowce królewskie. Nocleg.

Dzień 17 Kontynuujemy zwiedzanie miasta: przejażdżka łodzią wokół wielkiego pomnika Buddy na jeziorze Hussaina, wizyta w Meczecie Mekka, pałacu Chowmahalla i pod wieżą Charminar. Spacer po bazarze Laad – doskonałym miejscu na zakupy egzotycznych towarów i pamiątek. Wieczorem wyjazd do Bidżapuru. Nocleg w pociągu lub autobusie (czas przejazdu ok. 10 godz.).

Dzień 18 Rano przyjazd do Bidżapuru (Bijapur). Przejazd do hotelu i krótki odpoczynek. Zwiedzanie Bidżapuru, który od XV do XVII w. był stolicą bogatego królestwa i kwitnącym ośrodkiem muzułmańskiej kultury i sztuki. Budowle Bidżapuru należą do najciekawszych obiektów architektury islamskiej w Indiach. Zobaczymy dwa spektakularne mauzolea: Golgumbaz i Ibrahim Rouza (obydwa z XVII w.) oraz Cytadelę i Meczet Piatkowy. Nocleg.

Dzień 19 Całodzienny przejazd z Bidżapuru do Bombaju (ok. 12 godz.). Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po dzielnicy Colaba i nocleg.

Dzień 20-21 Pobyt w Bombaju – największym indyjskim mieście. Zobaczymy reprezentacyjne budowle w rejonie placu Oval Maidan - Gmach Sądowy i Uniwersytet, a także Ratusz, Bramę Indii, Muzeum Księcia Walii, synagogę i katedrę św. Tomasza i dworzec Victoria Terminus (zabytek UNESCO). Pojedziemy w rejon Wzgórza Malabarskiego, gdzie odwiedzimy świątynie hinduistyczne i dżinijskie, muzeum Gandhiego Mani Bhavan oraz rzucimy okiem na teren, na którym są Wieże Milczenia parsów. Popłyniemy łodzią na wyspę Elephanta, gdzie znajduje się słynna świątynia boga Śiwy.

Dzień 22 Dla zainteresowanych wycieczka fakultatywna do Parku Narodowego im. Sandżaja Gandhiego, gdzie żyją lwy i tygrysy. Park słynie także z licznych gatunków ptaków. Koszt wycieczki wynosi dodatkowo o. 40 USD od osoby. Dla osób pragnących wypocząć przed podróżą dzień wolny w Bombaju – czas na indywidualne spacery po mieście oraz zakupy pamiątek. Wieczorem przejazd na lotnisko.

Dzień 23 Powrót do Polski.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW i KL + CP;  opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 os. z łazienkami, w Sańći możliwy nocleg w wiejskich bungalowach); koszty organizacyjne podczas wyprawy..
Umowa i cena nie obejmuje: kosztów biletu lotniczego do Delhi; wizy do Indii (ok. 20 USD); wyżywienia (ok. 12-15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 250 USD);  wycieczki fakultatywnej do Parku Narodowego S. Gandhiego (ok. 40 USD); kosztów obowiązkowych testów na COVID19 jeżeli będą wymagane przez linie lotnicze lub władze Indii.

 

Arek Imiela

Arkadiusz Imiela

Arkadiusz Imiela (ur. 1993), absolwent chorzowskiego "Słowaka" oraz biologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przyrodnik z zamiłowania, a z zawodu pilot wycieczek i przewodnik - od blisko dekady prowadzi wycieczki w Polsce i Europie Środkowej, a także organizuje wędrowne obozy dla młodzieży. Przewodnik górski, od 2016 roku związany ze Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich w Katowicach, gdzie realizuje się jako instruktor, wykładowca i kierownik kursów.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego "Słowaka". Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na półrocznym stypendium językowym. Studia udało mu się ukończyć, między jedną podróżą, a kolejną. Od 1997 r.

Czytaj więcej