Zaproszenie na czaj, Uzbekistan

Uzbekistan i Turkmenistan - W sercu Jedwabnego Szlaku

Uzbekistan i Turkmenistan - W sercu Jedwabnego Szlaku
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
18.09 - 02.10.2024
15 dni 7-12 4.600 PLN + 2.000 USD + bilet lotniczy
  • Nowość
Zapisz się
04.04 - 18.04.2025
15 dni 7-12 4.600 PLN + 2.000 USD + bilet lotniczy (PROMOCJA 400 zł do 31.08)
  • Promocja
  • Nowość
Zapisz się

kompleksowy program pozwalający rzetelnie zwiedzić najważniejsze atrakcje Jedwabnego Szlaku w Azji Centralnej
4 dni w jednym z najmniej dostępnych krajów świata - Turkmenistanie
całodniowa wycieczka do cmentarzyska statków na dnie Morza Aralskiego
nocleg w Darwazie przy "Wrotach do piekieł"
trekking w zachodnim paśmie Tien Szan
czas na zakupy na bazarach

Trasa wyprawy: Taszkent – Samarkanda – Szachrisabz – Buchara – Merw – Nisa – Aszchabad – Darwaza – Kunya Urgencz – Nukus – Muynak – Chiwa – Taszkent – Chimgan – Taszkent

Wycieczka Uzbekistan i Turkmenistan - W sercu jedwabnego szlaku Azja Centralna - region zagubiony wśród piasków pustyni, rządzony przez postsowieckich dyktatorów, leży na marginesie współczesnego świata. Ciężko uwierzyć, że to niegdyś tutaj decydowały się losy świata. Przez tereny leżące pomiędzy Europą, Chinami i Indiami przez stulecia biegł Jedwabny Szlak. Na tym
wielkim skrzyżowaniu kultur i cywilizacji dochodziło do wymiany nie tylko towarów ale przede wszystkim nowinek technicznych, idei, religii, sztuki. Tutaj powstawały i upadały wielkie imperia - swoją kartę w historii Azji Centralnej zapisali najwięksi w dziejach świata zdobywcy - Aleksander Wielki, Alp Arslan, Czyngis Chan czy Tamerlan. Warto pojechać z nami na wyprawę do serca Jedwabnego Szlaku by zobaczyć to, co pozostało z lat świetności. Odwiedzimy najsłynniejsze miasta Jedwabnego Szlaku Samarkandę, Bucharę, Chiwę i Merw; dotrzemy do brzegów morza, którego już nie ma; prześpimy się nad kraterem, który wygląda jak wejście do piekieł; obejrzymy współczesny Aszchabad - marmurowy pomnik Turkmenbaszy; będziemy spacerować i robić zakupy na bazarach, które pamiętają złoty czas Jedwabnego Szlaku i napijemy się herbaty w słynnych czajchanach.

AUTOR PROGRAMU: Michał Lubina

Dzień 1 przelot z Warszawy do stolicy Uzbekistanu - Taszkentu

Dzień 2 rano transfer do hotelu na krótki odpoczynek, śniadanie i zwiedzanie Taszkentu: bazar Chorsu, medresa Kukeldasz, meczet piątkowy, kompleks Hast Imam z medresą Muji Mubarak, gdzie przechowywany jest najstarszy na świecie egzemplarz Koranu z plamami krwi zabitego kalifa Usmana; spacer wąskimi uliczkami taszkenckiego starego miasta; plac Emira Timura i spacer po najsłynniejszym taszkienckim deptaku - ulicy Broadway do placu Mustakillik. Nocleg w Taszkencie.

Dzień 3 rano przejazd pociągiem do Samarkandy (Lista UNESCO) i zwiedzanie stolicy imperium Tamerlana: plac Registan z medresami Ulug Bega, Szir Dar i Tillja Kari, największy i najpiękniejszy meczet miasta - Bibi Chanum, wybudowany przez Tamerlana dla swojej żony; kolorowy Bazar Siabski, nekropolię Szah-i Zinda, gdzie spoczywają członkowie dynastii timurydzkiej oraz grobowiec samego Tamerlana - Gur-i Emir. Nocleg w Samarkandzie.

Dzień 4 kontynuujemy zwiedzanie Samarkandy: obserwatorium Ulug Bega -wnuka i następcy Tamerlana, który przeszedł do historii jako wybitny astronom; grobowiec proroka Daniela, którego kości miał do Samarkandy przywieźć z Iranu Tamerlan oraz stanowisko archeologiczne Afrasiab, które gościło Aleksandra Wielkiego. Obejrzymy tutaj również sogdyjskie malowidła z czasów największej świetności Jedwabnego Szlaku. Nocleg w Samarkandzie.

Dzień 5 rano wyruszymy na południe do miasta Szachrisabz - zobaczymy ruiny letniego pałacu Tamerlana (lista UNESCO),na którym widniały słynne słowa zdobywcy: Jeśli wątpisz w nasza potęgę, spójrz na nasze budowle". Zwiedzimy również mauzoleum Dzihangira, kompleks meczetowy Kok Gumbaz i sekretny grób Tamerlana. Po południu przejazd do Buchary na nocleg.

Dzień 6 całodzienne zwiedzanie Buchary (Lista UNESCO) - jednego z najstarszych miast Azji Środkowej, nazywanej Kopułą Islamu. Spacerując po starym mieście zobaczymy: cytadelę Ark - siedzibę bucharskich chanów; mauzoleum Samanidów - najstarszy zabytek miasta, który przetrwał najazd Mongołów w XII w., źródło Hioba - Czaszma Ajub; zbiorniki Bolo i Lyabi Hauz; zespół meczetowy Poi Kaljan ze słynnym minaretem Kaljan; medresy: Mir-i Arab, Emira Alim Chana, Ulug Bega, Abdula Aziza, Divanbegi oraz Kukeldasz, meczet Magog-i Attari oraz słynną Chor Minor - bramę do zniszczonej medresy. Będziemy mieć również czas na zakupy na słynnych bucharskich bazarach. Nocleg w Bucharze.

Dzień 7 rano przejazd z Buchary na granicę uzbecko - turkmeńską. Podróż przez piaski pustyni Kara Kum do stanowiska archeologicznego - Merw (Lista UNESCO), gdzie w średniowieczu leżało jedno z największych miast ówczesnego świata. Jego historia sięga czasów panowania dynastii Achemenidów, swoją kolonię założył tu również Aleksander Wielki a w XI i XII wieku była to stolica Turków Seldżuckich. W Merwie krzyżowały się szlaki karawan Jedwabnego Szlaku sprawiając, że tu biło serce średniowiecznego świata. Dzisiaj Merw to w większości zasypane przez pustynię pozostałości kilku ośrodków miejskich o bogatej historii. Przejazd na nocleg do Mary.

Dzień 8 przejazd z Mary do stolicy Turkemenistanu - Aszchabadu. Po drodze odwiedzimy Anau - ruiny miasta zasiedlonego już w epoce brązu, które największy rozkwit przeżyło za panowania Partów; zwiedzanie Abiverd - ruin miasta z IX - XII wieku leżącego niegdyś na Jedwabnym Szlaku oraz Nisy - dawnej stolicy Partów (Lista UNESCO). Wieczorem spacer po największym marmurowym mieście świata - Aszchabadzie. Nocleg.

Dzień 9 rano zwiedzanie monumentalnej stolicy Turkmenistanu, przebudowanej zgodnie z wizją Turkmenbaszy - dyktatora, który uczynił swój kraj, jednym z najbardziej zamkniętych na świecie. Zobaczymy niezwykłe pałace ze złotymi kopułami, marmurowe bloki i szkoły, kaskady fontann i pomniki odwołujące się do historii Turkmenistanu. Po południu przejazd przez pustynię Kara Kum do Darwazy - krateru nazywanego "Wrotami do piekieł", gdzie od ponad 40 lat nieustannie płonie gaz. Kolacja i nocleg w namiotach na pustyni.

Dzień 10 poranek nad "Wrotami do Piekieł", śniadanie i wyjazd w stronę Kunya Urgencz (Lista UNESCO) - zwiedzanie pozostałości jednego z najwspanialszych średniowiecznych miast Azji Centralnej, dawnej stolicy państwa Chorezmszachów. Zobaczymy m.in. 60 - metrowy minaret Kutlug Timur, meczety i mauzolea. Przekroczenie granicy uzbecko - turkmeńskiej i przejazd na nocleg do Nukus, stolicy Karakałpakstanu.

Dzień 11 całodniowa wycieczka do widmowego miasteczka Mujnak, które niegdyś było kwitnącym portem nad Morzem Aralskim. W wyniku nadmiernej eksploatacji wód Amu Darii i Syr Darii, morze zaczęło znikać. W Mujnak przespacerujemy się po dawnym morskim dnie, obejrzymy cmentarzysko statków i niewielkie muzeum prezentujące zagładę morza. Powrót na nocleg do Nukus.

Dzień 12 rano zwiedzanie Muzeum Sztuk Pięknych im. I. Sawickiego w Nukus - niezwykłej placówki na rubieżach byłego ZSRR, gdzie zgromadzono największą kolekcję radzieckiej sztuki awangardowej. Przejazd przez pustynię i zwiedzanie twierdz Chorezmu - Toprak Kala i Ajaz Kala oraz Czilpyk - ruin zoroastryjskiej wieży milczenia. Przejedziemy przez Urgencz - gdzie na świat przyszła Anna German, przejazd do Chiwy na nocleg.

Dzień 13 całodzienne zwiedzanie Chiwy (Lista UNESCO) - miasta wyjętego wprost z "Baśni 1001 nocy", ukrytego za potężnymi glinianymi murami, pełnego meczetów, medres, chańskich pałaców, bazarów i mauzoleów. Pospacerujemy również po tej części, gdzie do dzisiaj mieszkają ludzie sprawiając, że Chiwa to tętniące życiem miasto a nie tylko zabytek. Wieczorem przejazd na lotnisko do Urgencz i przelot do Taszkentu na nocleg.

Dzień 14 wycieczka w góry Chimgan będące częścią zachodniego pasma Tien Szan - krótki trekking w okolicach miejscowości Beldersay a po południu odpoczynek nad jeziorem Charvak. Powrót do Taszkentu na nocleg.

Dzień 15 wylot z Taszkentu do Warszawy.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; zaproszenia wizowe; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe -  - koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte minibusy, autobusy, taksówki, lokalne środki transportu, pociągi, przelot na trasie Urgencz - Taszkent itp.); noclegi ze śniadaniami (hotele, hostele, pensjonaty i prywatne kwatery - pokoje 2-4 os. i jeden nocleg w namiocie na pustyni); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: przelotu do Uzbekistanu; wyżywienia (ok. 20 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 100 USD); wizy do Turkmenistanu (ok. 95 USD).

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś (ur.1994) – absolwent stosunków międzynarodowych i studiów eurazjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik podróży, ze szczególnym uwzględnieniem wypadów autostopowych (jak dotąd najdłuższa z nich to trzymiesięczna podróż z Polski do Hongkongu). Świat najbardziej lubi poznawać poprzez jego smaki i zapachy. Pasjonat historii i szeroko pojętego Wschodu, który od pierwszego wejrzenia zakochał się w Kaukazie. Uwielbia dzielić się swoją pasją i zarażać nią innych, dlatego świetnie odnajduje się w pracy pilota wycieczek.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image