Sri Lanka. Park Narodowy Uda Walawe

Sri Lanka - W parkach narodowych i górach Cejlonu

Góra Adama i pięć parków narodowych Sri Lanki

Sri Lanka - W parkach narodowych i górach Cejlonu
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
01.02 - 16.02.2025
16 dni 6-12 osób 3.600 zł + 800 USD + bilet lotniczy Zapisz się

podróż w małej grupie do 12 osób – wspólne posiłki i wieczory
safari po 5 parkach narodowych Sri Lanki: Yala West, Bundala, Sinharadża, Horton Plains i Uda Walawe
obserwacje żyjących na wolności dzikich zwierząt: słoni, waranów, jeleni i wielu innych
wędrówka po lesie deszczowym Sinharadża (lista UNESCO), gdzie 60% drzew to endemity
dla chętnych wycieczki na słynną świętą Górę Adama i skałę Ella Rock
nocleg w starym forcie w Galle (lista UNESCO)
uczestnictwo w wieczornej ceremonii w Świątyni Zęba Buddy w Kandy
podróż na całej trasie wynajętym minivanem lub busem
noclegi w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami, bez dopłat dla singli
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa: Kolombo – Galle – PN Sinharadża – Mirissa – PN Uda Walawe – PN Bundala – Tissamaharama – PN Yala West – Kataragama – Ella – Skała Ella i Góra Małego Adama – Wodospady Rawany – Nuwara Eliya – PN Równiny Hortona – Kandy – Peradeniya – Kolombo

Uwaga! Wyjazd można połączyć z wyprawą: Sri Lanka - W stolicach Cejlonu i poza szlakami
Termin i cena wyjazdu łączonego (31 dni): 17 stycznia – 16 lutego 7.350 zł + 1.650 USD + bilet lotniczy
Informacja w Klubie Laurazja: klub@laurazja.pl

To jest wyprawa przede wszystkim dla osób zainteresowanych przyrodą, która na małej Sri Lance jest wyjątkowo różnorodna. Od raf koralowych do zatopionych we mgle gór, lasów deszczowych i pól herbacianych. Celem wyjazdu jest poznanie flory i fauny wyspy i obserwacją zwierząt w ich naturalnym środowisku. Odwiedzimy 5 głównych parków narodowych:  Sinharadża i Równinę Hortona (obydwa wpisane na przyrodniczą listę UNESCO), a także Bundala, Uda Walawe i Yala West. Z pewnością zobaczymy żyjące na wolności słonie, warany, jelenie, a jeśli szczęście dopisze, to nawet lamparty. Dla tych, którzy lubią wędrówki górskie proponujemy wyjście na świętą Górę Adama (wys. 2.243 m n.p.m.) oraz na malowniczą Skałę Ella w rejonie miejscowości o tej samej nazwie. Czekają nas opowieści o bohaterach „Ramajany” i romantycznym demonie Rawanie - porywaczu cudzych żon, który w mitycznych czasach panował na wyspie. Wyjazdu nie polecamy osobom zainteresowanym głównymi zabytkami Sri Lanki, bo większości z nich na trasie wyjazdu nie ma. Spośród dawnych lankijskich stolic, odwiedzimy tylko najważniejszą - Kandy, której władcy przez ponad 200 lat opierali się ekspansji Portugalczyków i Holendrów i dopiero Anglicy podporządkowali sobie ich państwo. Kandy to duchowa stolica wyspy. Znajduje się tam Świątynia Zęba Buddy, a miasto słynie z fantastycznych spektakli tańców i koncertów na bębnach. Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju wyprawę do parków narodowych i w góry Cejlonu.

PRZELOT Z POLSKI NA SRI LANKĘ

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Kolombo przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Zakwaterowanie w hotelu w pobliżu plaży na obrzeżach stolicy. Odpoczynek, spacer nad Oceanem Indyjskim i aklimatyzacja. Poznamy historię wyspy oraz dowiemy się, w których miejscach będziemy mogli obserwować najwięcej dzikich zwierząt.

WYBRZEŻE OCEANU INDYJSKIEGO

Dzień 3 Rano przejazd do ośrodka ochrony żółwi morskich, z ochrony których wyspa słynie. Następnie podróż do Galle – najważniejszego miasta na południowym wybrzeżu. Zobaczymy tam wielki, stary fort holenderski (lista UNESCO) z licznymi budowlami z czasów kolonialnych. Atmosfera Galle jest unikalna, a spacer po murach fortu i nocleg w jego obrębie na pewno pobudzi wyobraźnię i przeniesie nas w czasy dawnych Wielkich Odkryć.

Dzień 4 Wycieczka do leżącego w głębi wyspy Parku Narodowego Sinharadża (Sinharaja NP), który chroni unikalny kompleks lasów deszczowych, będący ostoją wielu lankijskich endemitów. Wędrówka po lesie z lokalnym przewodnikiem. Wieczorem powrót nad ocean. Nocleg w kurorcie Mirissa.

Dzień 5-6 Pobyt na pięknej, piaszczystej plaży w Mirissie. Czekają nas kąpiele w ciepłym oceanie oraz degustacja ryb i owoców morza. Dla chętnych dodatkowe wycieczki fakultatywne: 1- statkiem na obserwację wielorybów; 2- do Parku Narodowego Uda Walawe (Uda Walawe NP), w którym żyją m. in. słonie, bawoły i lamparty. Koszty dodatkowych wycieczek są zależne od ilości uczestników i wynoszą od ok. 40 do ok. 60 USD, a rejs na wieloryby ok. 50-70 USD od osoby.

Dzień 7 Rano wizyta w miejscowości Ahangama, która słynie z rybaków łowiących z wbitych w dno oceanu tyczek. Pożegnanie Mirissy i przejazd do Parku Narodowego Bundala na wybrzeżu, gdzie spróbujemy zobaczyć wiwery, krokodyle i liczne gatunki ptaków. Nocleg w miejscowości Tissamaharama.

Dzień 8 Wcześnie rano wycieczka dżipami po najsłynniejszym na Sri Lance Parku Narodowym Yala West. Jeśli szczęście nam dopisze, to zobaczymy lamparty, słonie, niedźwiedzie wargacze, małpy, jelenie oraz mnóstwo gadów i ptaków. Następnie wizyta w Kataragamie – ważnym świętym mieście buddystów, hinduistów i muzułmanów. Przejazd w góry Sri Lanki. Nocleg w malowniczo położonym miasteczku Ella.

W GÓRACH CEJLONU I NA PLANTACJACH HERBATY

Dzień 9 Pobyt w Ella i wędrówki po okolicy. Rano dla chętnych wycieczka na Górę Małego Adama (czas wyjścia ok. 45 min.). Potem wizyta w jaskini demona Rawany i pod Wodospadem Rawany. Po południu dla ambitnych wyjście na Skałę Ella (czas wyjścia ok. 2 godz. w jedną stronę). Nocleg.

Dzień 10 Podróż z Ella do wysoko położonego miasteczka Nuwara Eliya (ponad 1.800 m n.p.m.), którego chłodny klimat da nam wytchnienie od tropikalnych temperatur. Spacer po miasteczku, gdzie zobaczymy angielską architekturę kolonialną, Park Wiktorii, a także eleganckie hotele i pole golfowe. Nocleg.

Dzień 11 Wcześnie rano wycieczka do Parku Narodowego Równiny Hortona (Horton Plains NP). Powędrujemy przez trawiasty, górski płaskowyż na wysokości powyżej 2.000 m, wśród najwyższych szczytów Sri Lanki. Dotrzemy do jednego z najosobliwszych miejsc na wyspie – urwistego zbocza zwanego „Końcem Świata”. Następnie przejazd do Kandy. Po drodze wizyta w fabryce i na plantacji herbaty. Nocleg w Kandy.

ŚWIĄTYNIA ZĘBA BUDDY W KANDY I GÓRA ADAMA

Dzień 12-14 Pobyt w Kandy i okolicach. Od końca XVI do początku XIX wieku miasto było legendarną, zagubioną w górach stolicą Sri Lanki. Zobaczymy Świątynię Zęba Buddy, w której codziennie odbywają się ważne ceremonie z udziałem słynnych doboszów. Ponad to odwiedzimy Muzeum Narodowe, obejmujące zabudowania pałacowe dawnych królów oraz fantastyczny ogród botaniczny Peradeniya, w którym rosną drzewa tropikalne z całego świata. Zobaczymy pokazy tańców lankijskich w miejscowym teatrze. Kandy to także znakomite miejsce na zakupy przypraw, dzieł sztuki i pamiątek. A dla zainteresowanych proponujemy wycieczkę na świętą dla Syngalezów Górę Adama, będącą celem pielgrzymek wyznawców kilku religii. Zagłębienie na jej szczycie uznawane jest za odcisk stopy Buddy przez buddystów, Śiwy przez hinduistów, św. Tomasza przez chrześcijan. Zgodnie z panującą tradycją na szczyt wychodzi się w nocy, aby ujrzeć stamtąd wschód słońca (koszt dodatkowej wycieczki wyniesie w zależności od liczby uczestników od 30 do 80 USD od osoby).

Dzień 15-16 Przejazd na lotnisko w Kolombo. Powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji.

Uwaga! Informujemy, że kolejność miejsc na trasie może ulec zmianie, a kierunek odwróceniu.

 

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe – ubezpieczenie NNW+KL+CP; opiekę doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe – wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte samochody, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej lub guesthousy – pokoje 2-3 os. z łazienkami); koszty wynajęcia dżipów w parkach narodowych Horton Plains, Bundala i Yala West; koszty organizacyjne podczas wyprawy. Umowa i opłaty walutowe nie obejmują: przelotu na Sri Lankę; wizy lankijskiej (ok. 40 USD); wyżywienia (ok. 20 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 170 USD); wycieczek fakultatywnych; kosztów obowiązkowych testów na COVID19 wymaganych przez linie lotnicze lub władze Sri Lanki, jeżeli takowe będę obowiązywać w czasie wyprawy. Informujemy, że umowa i cena wyjazdu obejmie bilet po jego zakupieniu

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś (ur.1994) – absolwent stosunków międzynarodowych i studiów eurazjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik podróży, ze szczególnym uwzględnieniem wypadów autostopowych (jak dotąd najdłuższa z nich to trzymiesięczna podróż z Polski do Hongkongu). Świat najbardziej lubi poznawać poprzez jego smaki i zapachy. Pasjonat historii i szeroko pojętego Wschodu, który od pierwszego wejrzenia zakochał się w Kaukazie. Uwielbia dzielić się swoją pasją i zarażać nią innych, dlatego świetnie odnajduje się w pracy pilota wycieczek.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował po niemal całej Europie, Turcji, Iranie, Pakistanie, Indiach, Chinach, Indonezji i krajach Półwyspu Malajskiego i Półwyspu Indochińskiego.

Czytaj więcej

Michał Lubina

Michał Lubina (ur. 1984) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, doktor habilitowany nauk politycznych UJ, profesor UJ w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Analityk w Centrum Studiów Polska-Azja. Podróżnik i obieżyświat. Z plecakiem przemierzył ponad 60 krajów, w tym większą część Azji. Dotarł lądem między innymi do Turkmenistanu, Birmy, Bangladeszu, Pakistanu czy na Timor Wschodni. Jest autorem naukowego bestselleru „Niedźwiedź w cieniu smoka.…

Czytaj więcej