Alcatraz

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Y - Z

Wyspa na zachodnim wybrzeżu USA, położona przy wejściu z Pacyfiku do Zatoki San Francisco ok. 2,5 km od brzegu. Jej hiszpańska nazwa - Isla de los Alcatraces - oznacza Wyspę Pelikanów. Wyspa jest znana także jako Skała (ang. The Rock). Zajmuje  obszar 8,9 ha.

Wyspę skartował w 1775 roku Juan Manuel de Ayala. Amerykanie przejęli na nią kontrolę w 1848 roku. W 1850 roku armia amerykańska dostrzegła wartość militarną wyspy, po trzech latach rozpoczęto budowę garnizonu. W roku 1854 stanęła tu pierwsza na zachodnim wybrzeżu latarnia morska. W latach 1934-63 na wyspie działało słynne więzienie o zaostrzonym rygorze. Wśród więźniów Alcatraz znalazło się wielu znanych amerykańskich przestępców: Al Capone, Doc Barker (ze słynnego gangu Mamy Barker), George „Machine Gun” Kelly, Robert "Birdman of Alcatraz" Stroud, Floyd Hamilton (kierowca Bonnie & Clyde) i Alvin "Creepy" Karpis. Zamknięcie więzienia w 1963 roku podyktowane było głównie wysokimi kosztami utrzymania oraz błędami konstrukcyjnymi, które ułatwiały ucieczki.

W 1969 roku grupa Indian z American Indian Movement (AIM) zajęła teren wyspy i ogłosiła ją swoją własnością. Celem indian było wybudowanie duchowego centrum ekologii oraz muzeum  indian amerykańskich. Zostali usunięci siłą po 19 miesiącach okupacji wyspy. Ślady Ich obecności można znaleźć w ruinach małego osiedla mieszkalnego przyległego do więzienia. Nie są to jednak jedyne atrakcje wyspy Alcatraz. Wysepka jest bowiem siedliskiem wielu gatunków roślin i ptaków znajduje się tam największa kolonia mew na zachodnim wybrzeżu. W 1972 roku włączono wyspę w obszar chroniony Golden Gate National Recreation Area W 1973 roku wyspę otworzono dla zwiedzających, od tamtej pory jest bardzo popularnym celem wycieczek - odwiedza ją około milion turystów rocznie.

Na wyspę  Alcatraz  można dostać się  statkiem z 33 pomostu znajdującego się przy skrzyżowaniu  Embarcadero  z  Bay Street. W cenie biletu (ok 30 USD) zawiera się opłata za wstęp,  przewodnik audio (niedostępny w języku polskim),  transport statkiem na wyspę oraz z powrotem. W sezonie bilety najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem na alcatrazcruises.com. Zwiedzanie rozpoczyna się od 9 rano i mniej więcej co godzinę startują kolejne grupy, ostatnia z nich zaczyna krótko przed 16tą. Istnieje także możliwość nocnego zwiedzania wyspy. Na wycieczkę warto zabrać ze sobą prowiant i napoje gdyż na wyspie nie ma punktów gastronomicznych. Przeciętny czas wycieczki to około dwie i pół godziny. Promy powrotne odchodzą co 30 minut.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia: budynki więzienia.

Pozostałe miejsca: wybrzeże wyspy.

Zalecany minimalny czas pobytu: 2 godziny.

Na zdjęciu: Wyspa Alcatraz na Zatoce San Francisco.

Tekst: Artur Szaflik

Image