Armenia – Kraj u stóp Araratu

dla wszystkich, którzy chcą dokładniej zwiedzić Armenię

Armenia – Kraj u stóp Araratu
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
15.06 - 30.06.2024
16 dni 7-13 3.400 zł + 670 USD + bilet lotniczy Zapisz się

wyjątkowy program gwarantujący rzetelne zwiedzenie Armenii
podróż w grupie 7-14 osób - razem spędzamy czas, wspólne posiłki i wieczory
2 dni w Erywaniu – to minimum, żeby to piękne miasto rzetelnie zwiedzić
piesze wędrówki po górskich dolinach Armenii (jar rzeki Worotan)
wizyta w karawanseraju Selim pod przełęczą Sulima
dla chętnych trekking na najwyższą górę Armenii – wulkan Aragac (wys. 4. 090 m n.p.m.)
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wycieczki: Erywań - Eczmiadzyn - Zwarthnoc - Chor Wirap - Areni - Noravank - Yeghegis - Zorac Karer - Tatev - Goris - Dżermuk - karawanseraj Selim - Sewan - Goszawank - Haghartsin - Noraduz - Cachkadzor - Dilidżan - Alaverdi - Odzun - Akhtala - Haghpat - Sanahin - Gyumri - Aruch - Talin - Haridjavank - Marmaszen - Asztarak - Karmavor - Oszakan - Erywań - góra Aragac - Garni - Geghard - Amberd – Erywań. Uwaga! Kolejność miejsc na trasie może ulec zmianie.

Wracamy do Armenii! W terminie wakacyjnym ten program można zrealizować w połączeniu z wycieczką: Gruzja – Od Kaukazu do Morza Czarnego

Termin wyjazdu łączonego:            15 czerwca - 15 lipca 2024
Cena wyjazdu łączonego (31 dni): 5.000 zł + 1.350 USD + bilet lotniczy
PROMOCJA do 31 października:    4.500 zł + 1.350 USD + bilet lotniczy

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Zapraszamy do kraju pięknych krajobrazów wulkanicznych, legendarnych miejsc oraz długiej i bogatej historii. Według Księgi Rodzaju kolebka ludzkości znajduje się na Wyżynie Armeńskiej w miejscu, gdzie wznosi się majestatyczna góra Ararat (wys. 5.137 m n. p. m.). Na jej zboczach po Potopie osiadła Arka Noego, a trzej synowie Noego - Sem, Cham i Jafet - wyruszyli stąd w trzy strony świata, żeby od nowa zaludnić wymarłą Ziemię. Dzisiejsza Armenia zajmuje zaledwie mały fragment wyżyny i leży w bezpośrednim sąsiedztwie strzelistych gór Kaukazu. W Armenii od starożytności stykały się ważne kultury Europy i Azji. Znajdują się tam zabytki związane z dawnym imperium perskim, Rzymem i rodzimym królestwem Urartu. Na początku IV wieku w Armenii powstało pierwsze chrześcijańskie królestwo świata i odtąd na trwałe rozkwitła chrześcijańska kultura i sztuka. Szczególnie mocno rozwinęła się architektura. Do dziś w całym kraju wznoszą się dziesiątki średniowiecznych kościołów i klasztorów, które w połączeniu z górskim krajobrazem są najbardziej charakterystyczną wizytówką Armenii. Dlatego naszą wyprawę należy polecić osobom zainteresowanym górami i unikalną architekturą sakralną, ale także wszystkim, którzy chcą poznać ten mało znany w Europie kraj oraz niezwykłe dzieje gościnnego narodu ormiańskiego.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Erywaniu. Nad ranem przejazd do hotelu. Krótki odpoczynek i zwiedzanie stolicy: Armeńskie Muzeum Historyczne; ruiny cytadeli z czasów królestwa Urartu (VIII w. p.n.e.) na wzgórzu Erebuni; Matenadaran – słynna biblioteka dawnych manuskryptów. Wieczorem spacer po Placu Republiki, Placu Opery i parku Achtanak, gdzie szumi 2750 fontann i kaskad wodnych. Relaks przy lampce koniaku i nocleg.

Dzień 3 Wycieczka do religijnej stolicy Armenii – miasta Eczmiadzyn, gdzie ma swoją siedzibę najważniejszy biskup Kościoła Ormiańskiego noszący tytuł katolikosa. W jego skarbcu jest kawałek deski z Arki Noego. Zobaczymy jego dom i odwiedzimy kościoły: Katedrę Świętego Eczmiadzynu (IV w.), bazylikę św. Gajane (VII w.), kościół św. Ripsime (VII w.) i cerkiew Szogakat (XVII w.). Ponad to zobaczymy ruiny ogromnej katedry w Zwarthnoc z VII w. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 4 Rano wyjazd z Erywanu do klasztoru Chor Wirap w dolinie rzeki Araks. To legendarne miejsce, w którym pogański król Armenii więził św. Grzegorza Oświeciciela. W pobliżu leżała dawna stolica Artaksata, gdzie osiadł Hannibal po klęsce z Rzymianami. Z murów Chor Virab roztacza się piękna panorama na górę Ararat. Następnie podróż na górskie obszary południowej Armenii. Wizyta w pięknie położonych klasztorach w Areni i Noravank oraz oglądanie średniowiecznych budowli we wsi Yeghegis. Nocleg w rejonie miasta Sisian.

Dzień 5-6 Podróż przez góry południowej Armenii do miasta Goris. Spacer po Starym Goris oraz po malowniczych skałach wulkanicznych i grotach w nich wydrążonych w sąsiedztwie miasta. Groty te pochodzą prawdopodobnie w V wieku. Wizyta w megalitycznym obserwatorium astronomicznym Zorac Karer z 5 tys. p.n.e., a także w słynnym klasztorze Tatev (IX-XIII w.). Dla chętnych całodniowy trekking do jaru rzeki Worotan i wsi Harżis. Zobaczymy tam ruiny kurdyjskiej wioski Kercer i grobowiec Alan Takawor - legendarnego bezimiennego władcy Alanów. Dla osób, które nie lubią chodzenia po górach czas wolny w Goris. Noclegi w Goris.

Dzień 7 Rano Przejazd do słynącego z wybornych wód mineralnych miasta Dżermuk. Spacer i wizyta w pijalni wód. Następnie podróż przez Góry Wardeniskie. Pod przełęczą Sulim zobaczymy najlepiej zachowany w całej Armenii karawanseraj Selim (XIV w.). Zjazd do Kotliny Sewańskiej i nocleg w rejonie jeziora Sewan.

Dzień 8-9 Pobyt w okolicy jeziora Sewan, leżącym w kotlinie górskiej w obrębie Małego Kaukazu. Zwiedzanie miasta Sewan: spacer do Monastyru Świętej Bogurodzicy (IX w.), a dla odważnych kąpiel w jeziorze. Wizyta na cmentarzu we wsi Noraduz - znajdują się tam jedne z najstarszych chaczkarów w Armenii. Ponadto odwiedzimy uzdrowisko w Dilidżanie, monastyry w Goszawank (XI w.) i Haghartsin (XI-XIII w.). Noclegi w rejonie jeziora Sewan.

Dzień 10-11 Podróż przez góry północnej Armenii. Zobaczymy znów piękne krajobrazy, pośród których wznoszą się kolejne średniowieczne i całkowicie unikalne obiekty sakralne. Na trasie znajdą się następujące miejsca: monastyr Sanain (IV-XVI w.), koścół Odzun (VI-VII w.), monastyr Haridjavank (VIII w.), monastyr Marmaszen (X w.), gruziński monastyr Akhtala (X w.), monastyr Haghpat (lista UNESCO), a także budowle sakralne w Aruch, mieście Talin oraz starożytny most kamienny w Alaverdi. Noclegi w Gyumri i okolicy Alaverdi.

Dzień 12-13 Przejazd do doliny rzeki Kasach, gdzie produkuje się znane armeńskie wina. Po drodze zwiedzanie monastyru Keczaris (XII w.) w mieście Cachkadzor. Następnie zwiedzanie miasta Asztarak i okolic: wczesnochrześcijański kościół Karmravor (Purpurowa Bazylika) z podwójnym murem obronnym, monastyr Saghmosavank, wieś Oszakan, gdzie w podziemiach kościoła z V w. znajdują się groby św. Mesropa Masztoca (twórcy alfabetu ormiańskiego) i bizantyńskiego cesarza Maurycjusza. Noclegi w Erywaniu.

Dzień 14 Dla zainteresowanych wycieczka fakultatywna w góry i trekking w masywie najwyższej góry Armenii – wulkanu Aragac (wys. 4.090 m n.p.m.). Około godz. 3.30 przejazd z Erywaniu nad jezioro Kari (wys. 3.190 m n.p.m.) skąd zaczynają się trasy na cztery wierzchołki Aragacu. W drodze powrotnej zwiedzanie zamku Amberd (VII w.). Dla niezainteresowanych trekkingiem czas na indywidualne spacery po Erywaniu. Nocleg.

Dzień 15 Kontynuujemy zwiedzanie stolicy i okolic. Wycieczka do hellenistycznej świątyni irańskiego boga Mitry w Garni - jedynym takim obiekcie na Zakaukaziu. Tą unikalną budowlę wzniesiono w letniej siedzibie starożytnych królów Armenii. Potem zobaczymy Monastyr Świętej Włóczni w Gehardzie z IV wieku, który słynie z wykutych w skałach kaplic i pięknych chaczkarów. Po południu wizyta w Muzeum S. Paradżanowa i Muzeum Ludobójstwa w Erywaniu. Nocleg.

Dzień 16 Około 2.00 w nocy przejazd na lotnisko w i powrót do Warszawy bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy. Osoby łączące wyjazd do Armenii z wycieczką do Gruzji - przejazd do Tbilisi.

Uwaga! Informujemy, że kolejność dni może ulec przestawieniu, a ze względu na COVID-19 planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT;  koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte minibusy, autobusy, taksówki, lokalne środki transportu itp.); noclegi (hotele i hostele  - pokoje 2-4 os.); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmuje: biletu lotniczego do Erywaniu; biletów wstępu (ok. 60 USD); wyżywienia (ok. 20 USD na dzień); kosztów obowiązkowych testów na COVID19, jeżeli będą one wymagane przez linie lotnicze lub władze Armenii; kosztów wynajęcia przewodnika i transportu na górę Aragac (ok. 180 USD od grupy) – jest to wycieczka fakultatywna.

 

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście.

Czytaj więcej

Maciej Szkółka

Maciej Szkółka (ur. 1990), absolwent Instytutu Judaistyki i Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2010 roku licencjonowany pilot wycieczek. Człowiek, który porzucił pracę w korporacji I postanowił na rok zamieszkać na Islandii. Począwszy od 2014 roku silnie związany z Gruzją i Armenią, wcześniej z Krymem. Zawsze ciekawy świata. Uważa, że na naukę nowych rzeczy i poznawanie nowych miejsc nigdy nie jest za późno, a w razie niespodziewanych sytuacji “koniec języka za przewodnika”. Zdecydowanym priorytetem są dla niego kierunki wschodnie.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image