Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście.

Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w tych krajach, w których można porozmawiać po rosyjsku i turecku. Zakochana w Stambule, pustyni Wadi Rum i złotym uśmiechu mieszkańców Azji Centralnej.

Od 2011 roku związana z Klubem Laurazja, stała się jednym z najważniejszych pilotów. Obecnie prowadzi wyjazdy po Turcji, Jordanii, Gruzji i Armenii, Indiach i Sri Lance, krajach Półwyspu Indochińskiego (Tajlandia, Kambodża, Laos) a także po Ameryce Południowej (Argentyna, Chile i Urugwaj). Pilotowanie wycieczek to jej sposób na zaspokojenie głodu wiedzy, potrzeby kontaktu z ludźmi i nowych wrażeń. Uczestnicy o pilotce: Maria Kowalska jest wspaniałą pilotką, która świetnie sobie daje radę w każdych okolicznościach, jest praktyczna, rozsądna, a jednocześnie posiada wielką wiedzę. Eva Caterina, lipiec 2017.