Ajjuthaya

Tajlandia i Laos - Stolice Syjamu i Królestwo Miliona Słoni

Tajlandia i Laos - Stolice Syjamu i Królestwo Miliona Słoni
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
01.07 - 20.07.2024
20 dni 6-12 4.200 zł + 690 USD + bilet lotniczy
  • Ostatnie Miejsca
Zapisz się

zwiedzanie dawnych stolic Syjamu i Laosu (lista UNESCO): Ajutthaya, Sukhotai i Luang Prabang
wizyta w opanowanych przez małpy świątyniach Lopburi
wycieczka łodzią po Mekongu i rzece Nam Ou jedną z najpiękniejszych tras wodnych w Laosie
wędrówka do wiosek plemion Hmong i Khamu w Laosie
spływ na dętkach w jaskiniach koło miasta Vang Vieng
wspólna kąpiel w rzece ze słoniami w szkole dla słoni koło Luang Prabang
zobaczymy piękne góry, dżunglę i najważniejsze zabytki Tajlandii i Laosu
AUTOR PROGRAMU: Jaroslaw Poniewiera

Trasa wyprawy: Bangkok – Ajutthaya – Lopburi – Sukhotai – Si Satchanalai – Nong Khai – Vientiane – Luang Prabang – jaskinie Pak Ou – wodospady Kuang Si – Nong Khiaw – Luang Prabang – Równina Dzbanów – Phonsavan – Vangvieng – jaskinie Tham Jang – Vientiane – Bangkok

Uwaga! Wyjazd można połączyć z wyprawą:

Cena wyjazdu łączonego: 7.800 zł + 1.250 USD + bilet lotniczy
Termin wyjazdu łączonego (35 dni): 1 lipca – 4 sierpnia 2024      

Wyprawa do Tajlandii i Laosu przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych kulturą, przyrodą i historią Półwyspu Indochińskiego. Tajlandia jest najnowocześniejszym państwem regionu, a Laos z wielu powodów najciekawszym. Obydwa kraje są podobne pod względem przyrodniczym i należą do kręgu cywilizacji buddyjskiej, ale różni je bardzo wiele. Spowodowała to ich historia, która w ciągu ostatnich 200 lat potoczyła się zupełnie inaczej. Dzieje Tajów, których długo nazywano Syjamczykami, poznamy w ich dawnych stolicach - miastach Ajutthaja i Sukhotai. Dowiemy się, jakie były losy wojen Syjamu z władcami Birmy oraz imperium Angkoru. W Bangkoku zobaczymy wspaniałe świątynie buddyjskie i pałac królów Tajlandii. Potem odwiedzimy biedny Laos, w którym turystyka odradza się w szybkim tempie po niemal 20 latach izolacji. Dzika przyroda oraz wyjątkowa gościnność i bezinteresowność mieszkańców powodują, że podróżowanie po Laosie dostarcza wyjątkowych wrażeń. Zobaczymy porośnięte zwrotnikową dżunglą góry. Odwiedzimy wsie, w których półkoczownicze plemiona żyją z dala od cywilizacji. Popłyniemy łodziami przez Mekong i malownicze przełomy rzeki Nam Ou. Będziemy kąpać się w jeziorkach pod wodospadami Kuang Si i pływać na dętkach po jaskiniach Tham Jang. Zwiedzimy stolicę kraju Vientiane oraz słynące z pięknych budowli miasto Luang Prabang. Zakosztujemy gościnności oraz kuchni spokojnych i łagodnych Laotańczyków. Odwiedzimy zakątki, w których czas się zatrzymał, a egzotyka i folklor zachwycają każdego przybysza.

 

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy nabrzeże rzeki Menam, świątynie buddyjskie, Pomnik Demokracji i słynną ulicę Khao San. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy: Pałac Królewski i Wat Phra Keo - najświętsze miejsce w Tajlandii, gdzie przechowywana jest figurka Szmaragdowego Buddy; Wat Pho z ogromnym 46-metrowym posągiem leżącego Buddy; Wat Arun - wzniesiony w oryginalnym stylu i zwieńczony wysoką wieżą. Czeka nas przeprawa promem przez rzekę Menam (Chao Praya). Poznamy dzieje buddyzmu i panującej rodziny królewskiej. Nocleg.

Dzień 4 Całodzienna wycieczka do królewskiego miasta Ajutthaja (lista UNESCO) - najsłynniejszej z dawnych stolic Syjamu. Zwiedzanie Starego Miasta leżącego na wyspie między rzekami Menam, Lop Buri i Pasak. Zobaczymy główne świątynie buddyjskie: Phra Si Sanphet - najważniejszy królewski wat miasta; wat Radżapurana, posiadający głęboką kryptę dostępną dla zwiedzających; wat Mahathat ze słynną rzeźbą głowy Buddy szczelnie oplecioną konarami drzewa; a także waty Yai Chai, Lokaya Sutharam i Chaiwattanaram. Ponad to odwiedzimy birmańską Złotą Górę oraz dawną zagrodę dla słoni. Nocleg w Bangkoku.

Dzień 5 Przejazd z Bangkoku do osobliwego miasta Lopburi, dawnej stolicy Syjamu, której centrum jest opanowane przez małpy. W czasie spacerów ulicami Lopburi i zwiedzania jego ciekawych zabytków małpy mogą do nas podchodzić, a nawet wskakiwać nam na ramiona i plecaki. Nie należy ich się bać, ale należy pilnować swojego dobytku. W Lopburi zobaczymy bardzo stare świątynie w stylu khmerskim, pozostałości rezydencji Greka Faulkona oraz ciekawe lokalne muzeum. Popołudniu przejazd przez Nizinę Menamu do najstarszej stolicy Syjamu - miasta Sukhotai. Spacer i nocleg.

Dzień 6 Wcześnie rano wycieczka w okolice miasta Si Satchanalai, leżącego na skraju parku narodowego o tej samej nazwie. Spacer po malowniczych ruinach u stup porośniętego dżunglą wzgórza i nabrzeżu rzeki Yom we wsi Chalieng, gdzie wznosi się imponująca świątynia wat Phra Si Ratana Mahathat. Następnie zwiedzanie Parku Archeologicznego w Sukhotai (lista UNESCO): muzeum, pomnik króla Ramy Kamhenga, liczne świątynie z XIII i XIV w. - najciekawsze z nich to Wat Mahathat, Wat Si Chum oraz Wat Phra Phai Luang. Nocleg.

Dzień 7 Przejazd z Sukhotai do miasta Nong Khai. Przekroczenie granicy laotańskiej i podróż do Vientiane. Zakwaterowanie w hotelu i spacer bulwarem króla Fa Nguma nad brzegiem Mekongu, drugiej pod względem długości rzeki w Azji. Nocleg.

Dzień 8 Zwiedzanie stolicy Laosu: kompleks świątynny Pha That Luang (XVI w.) - najważniejszy narodowy pomnik architektury; wat Ho Phra Keo (XVI w.) - dawna świątynia królewska gdzie przechowywano słynną figurkę Szmaragdowego Buddy; wat Sisaket, zawierający kilka tysięcy posążków Buddy; wat Si Muang – w którym mieszka duch opiekuńczy miasta; Ho Kham - pałac prezydencki; Pomnik Niepodległości Patuxai i reprezentacyjne ulice z ładną, kolonialną architekturą. Nocleg.

Dzień 9 Przejazd autobusem lub pociągiem do miasta Luang Prabang (ok. 12 godz.), podczas którego wjedziemy na najpiękniejsze górskie tereny Laosu. Zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer po mieście i nocnym bazarze. Nocleg.

Dzień 10 Luang Prabang to dawna stolica Lane Xang - Królestwa Miliona Słoni. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i słynie z pałaców, ogrodów oraz wspaniałej architektury świątynnej. Zobaczymy m.in.: zespół pałaców królewskich Ho Kham; liczne świątynie na nabrzeżu Mekongu, w tym wat Xieng Hong. Wyjdziemy na szczyt góry Phu Si, znakomity punkt widokowy na okolicę. Po południu wycieczka do leżącej w dżungli szkoły dla słoni, w której można kąpać się razem z nimi w pobliżu malowniczego wodospadu. Nocleg w Luang Prabang.

Dzień 11 Poznajemy okolicę Luang Prabang. Wcześnie rano wycieczka łodziami po Mekongu do jaskiń Pak Ou. Zebrano w nich wiele buddyjskich posągów, a wejścia do nich są usytuowane w obrębie prawie pionowego, wapiennego zbocza. Następnie przejazd do położonych w dżungli malowniczych wodospadów Kuang Si. Dla odważnych kąpiel w jeziorkach w rejonie wodospadu. Nocleg w Luang Prabang.

Dzień 12-14 Pobyt w górach na północ od Luang Prabang, które słyną z pięknych krajobrazów oraz z zamieszkujących je półkoczowniczych plemion. Podróż autobusem do miejscowości Nong Khiaw (ok. 5 godz.), leżącej w pięknej górskiej dolinie u podnóży Phu Nang Nawn (Góry Śpiącej Księżniczki). Z Nong Khiaw popłyniemy łodzią do wsi Muang Ngoi (ok. 1,5 godz.), podziwiając widoki jednej z najpiękniejszych tras wodnych w Laosie. Podczas wędrówki przez malownicze ryżowiska spróbujemy dotrzeć do wiosek plemion Hmong i Khamu – należących do najciekawszych grup etnicznych w Indochinach. Noclegi w bungalowach w Nong Khiaw lub w Muang Ngoi. Powrót autobusem do Luang Prabang.

Dzień 15-16 Przejazd z Luang Prabang na Równinę Dzbanów (czas przejazdu ok. 8 godz.). Zobaczymy tam jeden z najbardziej osobliwych zabytków Laosu – wielkie kamienne naczynia pochodzące z I w. n.e. Odkryto je na kilku stanowiskach wokół miasta Phonsavan. Równina Dzbanów była bardzo ważnym miejscem strategicznym podczas II wojny indochińskiej. Zobaczymy liczne ślady tej wojny: leje po bombach, kwaterę żołnierzy północnowietnamskich i rozbite czołgi produkcji radzieckiej. Nocleg w mieście Phonsavan. Szesnastego dnia przejazd do miasta Vangvieng (ok. 8 godz.). Spacer i nocleg.

Dzień 17 Wycieczka po wioskach i jaskiniach w okolicy Vangvieng, które stało się centrum sportów wodnych, przygody i rozrywki. Popłyniemy łodzią do kompleksu jaskiń Tham Jang. W ich wnętrzu czeka nas niecodzienna atrakcja – spływ rzeką na dużych, dmuchanych dętkach. Wszystkich chętnych czeka ponadto spływ na dętkach, pontonach lub kajakami po rzece oraz piesza eksploracja miejscowych jaskiń. Nocleg w Vangvieng.

Dzień 18 Powrót autobusem do granicy tajskiej przez Vientiane. Przejazd przez Most Przyjaźni do Nong Khai i podróż pociągiem do Bangkoku (nocny przejazd w wagonach sypialnych lub drugiej klasy).

Dzień 19 Nad ranem przyjazd do Bangkoku. Odpoczynek w hostelu przed podróżą i czas na pożegnalne zakupy. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 20 Powrót do Warszawy.

Uwaga! Informujemy, że w razie wystąpienia niespodziewanych warunków pogodowych planowany program wyjazdu może ulec zmianie.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT;  koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, ryksze, taksówki, wynajęte vany itp.); noclegi (hostele i hotele – pokoje 2-3 os. z łazienkami i w większości z klimatyzacją, w górach Laosu 2 noclegi w bardzo skromnych chatkach lub bungalowach); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i cena nie obejmuje: biletu lotniczego do Bangkoku (od ok. 5 tys. zł); wizy do Laosu (ok. 30 USD); biletów wstępu (ok. 140 USD); kąpieli ze słoniem koło Luang Prabang (ok. 30 USD); wyżywienia (ok. 20 USD na dzień).

 

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś (ur.1994) – absolwent stosunków międzynarodowych i studiów eurazjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik podróży, ze szczególnym uwzględnieniem wypadów autostopowych (jak dotąd najdłuższa z nich to trzymiesięczna podróż z Polski do Hongkongu). Świat najbardziej lubi poznawać poprzez jego smaki i zapachy. Pasjonat historii i szeroko pojętego Wschodu, który od pierwszego wejrzenia zakochał się w Kaukazie. Uwielbia dzielić się swoją pasją i zarażać nią innych, dlatego świetnie odnajduje się w pracy pilota wycieczek.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image