Plemiona Khmu

Laos i Tajlandia w pigułce - wyjazd dla aktywnych

trekking do górskich plemion Karenów, Lahu i nie tylko

Laos i Tajlandia w pigułce - wyjazd dla aktywnych
Termin: Czas: liczba osób: Koszt:
24.11 - 10.12.2025
17 dni 8-13 4.250 zł + 750 USD Zapisz się

bogaty program dla osób w każdym wieku, które lubią przygody i aktywny wypoczynek
3-dniowa wycieczka w góry do wiosek Karenów i Lahu
wędrówka po dżungli i rafting na bambusowych tratwach
wizyta u tzw. Długich Szyj - kobiet z plemienia Padaung
wycieczka na Doi Inthanon - najwyższy szczyt Tajlandii i do jaskiń w Vangvieng
zobaczymy najważniejsze zabytki północnej Tajlandii i Laosu w Chiang Mai i Luang Prabang
AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Trasa wyjazdu: Bangkok – Nong Khai – Vientiane – Vangvieng – Luang Prabang – Chiang Mai – PN Doi Inthanon – PN Huay Nam Dang – Chiang Mai – Bangkok

Uwaga! Wyjazd można połączyć z wyprawą:

Półwysep Indochiński należy do tych obszarów świata, gdzie piękno przyrody, gościnność mieszkańców i zabytki kultury materialnej potrafią oczarować każdego. Celem naszego wyjazdu jest poznanie przyrody i kultury północnej Tajlandii i północnego Laosu oraz odwiedzenie trudno dostępnych obszarów górskich, na których w zwrotnikowej dżungli zamieszkują jedne z najciekawszych plemion półkoczowniczych w Azji. W Parkach Narodowych Doi Inthanon i Huay Nam Dang w Tajlandii, a także na północy Laosu zobaczymy enklawy dzikiej flory i fauny oraz wsie, w których plemiona Karenów, Lahu, Meo, Akha i inne żyją z dala od cywilizacji. Będziemy kąpać się pod wodospadami i pływać na bambusowych tratwach. Popłyniemy przez Mekong - drugą pod względem długości rzekę Azji. Zobaczymy wiele pomników cywilizacji buddyjskiej, m. in. słynące z pięknych świątyń miasta: Chiang Mai i Luang Prabang. Korzystając z dogodności pory suchej dotrzemy do miejsc, gdzie dociera niewielu Europejczyków. Chociaż Tajlandia i Laos są krajami o podobnej przyrodzie i kulturze, to zobaczymy dwa państwa bardzo odmienne. Spowodowała to ich historia, która w ciągu ostatnich 200 lat potoczyła się nieco inaczej.

AUTOR PROGRAMU: Jarosław Poniewiera

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Spacer pod Pomnik Demokracji oraz po ulicy Khao San i dzielnicy Banglamphu. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy: pałac królewski i wat Phra Keo – najświętsze miejsce w Tajlandii, gdzie przechowywana jest figurka Szmaragdowego Buddy; wat Pho - z ogromnym 46-metrowym posągiem leżącego Buddy; wat Arun – wzniesiony w oryginalnym stylu i zwieńczony wysoką wieżą. Czeka nas przeprawa promem przez rzekę Menam (Chao Praya). Poznamy dzieje buddyzmu i panującej rodziny królewskiej. Wieczorem wyjazd do miasta Nong Khai. Nocleg w pociągu (wagony 2 klasy lub sypialne).

Dzień 4 Przejazd z Nong Khai do stolicy Laosu – Vientiane (czas przejazdu ok. 2 godz. wraz z przekroczeniem granicy na Moście Przyjaźni). Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie miasta: wizyta w kompleksie świątynnym Pha That Luang (XVI w.) – najważniejszym narodowym pomniku architektury Laosu; zwiedzanie watu Si Muang, w którym mieszka duch miasta Vientiane. Spacer Aleją Królestwa Miliona Słoni (Lane Xang) pod Pałac Prezydencki (Ho Kham) oraz Pomnik Niepodległości Patuxai. Wieczór spędzimy znów nad brzegiem Mekongu spacerując po bulwarach króla Fa Ngum’a. Wieczorem dla chętnych mały wykład o historii Królestwa Miliona Słoni. Nocleg.

Dzień 5 Rano kontynuujemy zwiedzanie stolicy: wat Ho Phra Keo (XVI w.) – dawna świątynia królewska gdzie przechowywano słynną figurkę Szmaragdowego Buddy; wat Sisaket – zawierający kilka tysięcy posążków Buddy; Czarna Pagoda (wat That Dam). Wczesnym popołudniem pożegnanie stolicy i przejazd do miasta Vangvieng (czas przejazdu ok. 3 godz.), które w ostatnich latach stało się centrum sportów wodnych, przygody i rozrywki. Wieczorny spacer i relaks w pubach i lokalach gastronomicznych. Nocleg.

Dzień 6 Wycieczka po wioskach i jaskiniach w okolicy Vangvieng. Popłyniemy łodzią do kompleksu jaskiń Tham Jang. W ich wnętrzu czeka nas niecodzienna atrakcja – spływ rzeką na dużych, dmuchanych dętkach. Wszystkich chętnych czeka ponad to spływ na dętkach, pontonach lub kajakami po rzece oraz piesza eksploracja miejscowych jaskiń. Nocleg w Vangvieng.

Dzień 7 Pożegnanie Vangvieng i wyjazd w góry malowniczymi serpentynami do miasta Luang Prabang (czas przejazdu pociągiem ok. 2 godzin lub ok. 8 godz. vanem). Zakwaterowanie w hotelu i spacer po mieście i nocnym bazarze. Nocleg.

Dzień 8 Luang Prabang to dawna stolica Lane Xang - Królestwa Miliona Słoni. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i słynie z pałaców, ogrodów oraz wspaniałej architektury świątynnej. Zobaczymy m.in.: zespół pałaców królewskich Ho Kham; liczne świątynie na nabrzeżu Mekongu, w tym wat Xieng Hong. Po południu wycieczka do leżącej w dżungli szkoły dla słoni, w której można kąpać się razem z nimi w pobliżu malowniczego wodospadu (koszt kąpieli ok. 20 USD). Nocleg w Luang Prabang.

Dzień 9 Poznajemy okolicę Luang Prabang. Wcześnie rano wycieczka łodziami wzdłuż Mekongu do jaskiń Pak Ou. Zebrano w nich wiele buddyjskich posągów, a wejścia do nich są usytuowane w obrębie prawie pionowego, wapiennego zbocza. Następnie przejazd do położonych w dżungli malowniczych wodospadów Kuang Si. Dla odważnych kąpiel w jeziorkach w rejonie wodospadu. Nocleg w Luang Prabang.

Dzień 10 Przelot z Luang Prabang do Chiang Mai w Tajlandii i zwiedzanie centrum miasta. Chiang Mai słynie z pięknych świątyń buddyjskich, których w mieście jest ponad 300. Odwiedzimy najważniejsze z nich: wat Chiang Man - najstarszą (XIII w.); wat Pra Sing i wat Chedi Luang, a także Muzeum Etnograficzne.

Dzień 11 Wycieczka w góry Tanen Tong Dan na najwyższy szczyt Tajlandii – Doi Inthanon (wys. 2. 595 m n.p.m.), na który wyjedziemy drogą asfaltową. Porastający zbocza Doi Inthanon las deszczowy należy do najciekawszych lasów Półwyspu Indochińskiego. Ponad to odwiedzimy wioskę Karenów i zobaczymy jedne z najpiękniejszych tajskich wodospadów. Powrót do Chiang Mai i nocleg.

Dzień 12-14 Wycieczka pod granicę birmańską na teren Parku Narodowego Huay Nam Dang, gdzie czeka nas wędrówka przez góry porośnięte zwrotnikową dżunglą i spływ tratwami bambusowymi po rzece Mae Tang. Noclegi we wioskach Karenów i Lahu – lokalnych plemion (sale wieloosobowe w domach na palach, wspólne węzły sanitarne). Ponadto odwiedzimy wioskę-skansen, gdzie można zobaczyć tzw. Długie Szyje – kobiety z plemienia Padaung z metalowymi obręczami na szyjach. Plemię to zamieszkuje pogranicze Birmy i Tajlandii. Powrót do Chiang Mai i nocleg.

Dzień 15 Rano wycieczka do świątyni Pra That Doi Suthep - tętniącego życiem sanktuarium pielgrzymkowego na wzgórzu za miastem. Pożegnalny spacer po Chiang Mai. Po południu wyjazd pociągiem do Bangkoku (nocna podróż w wagonach sypialnych).

Dzień 16 Nad ranem przyjazd do Bangkoku. Przejazd do hostelu i odpoczynek. Dla chętnych wizyta w tekowym domu Jima Thompsona – ciekawym muzeum sztuki Azji południowo-wschodniej. W jego pobliżu przy Placu Syjamskim znajduje się handlowe centrum stolicy. Czas na zakupy i odpoczynek przed podróżą. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 17 Powrót do Warszawy.

Uwaga! Informujemy, że kolejność miejsc na trasie może ulec zmianie, a kierunek odwróceniu.

Umowa obejmuje: koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW, KL i CP; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; podatki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Fundusz Pomocowy COVID19; podatek VAT; koszty walutowe - bilet lotniczy Luang Prabang – Chiang Mai; wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hotele i guesthousy – pokoje 2-3 os. z łazienkami, w górskich wioskach sale wieloosobowe); 2 wycieczki z wyżywieniem do Parków Narodowych Doi Inthanon i Huay Nam Dang; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa i opłaty walutowe nie obejmują: kosztów biletu lotniczego do Bangkoku (od ok. 4,5 tys. zł); wizy do Laosu (ok. 30 USD); wyżywienia (ok. 20 USD na dzień); kąpieli ze słoniem w szkole dla słoni koło Luang Prabang (ok. 25 USD); biletów wstępu (ok. 100 USD). Informujemy, że umowa i cena wyjazdu obejmie bilet lotniczy po jego zakupieniu.

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś

Andrzej Kliś (ur.1994) – absolwent stosunków międzynarodowych i studiów eurazjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik podróży, ze szczególnym uwzględnieniem wypadów autostopowych (jak dotąd najdłuższa z nich to trzymiesięczna podróż z Polski do Hongkongu). Świat najbardziej lubi poznawać poprzez jego smaki i zapachy. Pasjonat historii i szeroko pojętego Wschodu, który od pierwszego wejrzenia zakochał się w Kaukazie. Uwielbia dzielić się swoją pasją i zarażać nią innych, dlatego świetnie odnajduje się w pracy pilota wycieczek.

Czytaj więcej

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973), podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego "Słowaka". Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim.

Czytaj więcej